ssk doğum parası için kişi kendimi başvurmalı? baba gidebilir mi?

mayaberry soruyor: 7

ssk ya başvuruları babada yapabiliyor mu? ayrıca e-devlet şifresine gerek var mı bunun için?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


betul_erdem

yani ssk doğum parası için aslında senin yapman gereken bişey yok. İş yerin senin evraklarını gönderiyor. Biz de gitmemiz gerek sanmıştık eşim doğum belgesi ve iş görmezlik raporum artı kimlik fotokopimle gitti sgk ya ama onlar dosyamızın işleme alındığını bir ay içinde paramızın yatacagını söylemişler. bence eşin bu belgeleri alıp bi gitsin sorsun işlem başlamadıysa başlatır senin olmana gerek yok.


mayaberry

sağol ozkan_b ...iş yeri yapmamış benim için bişey.. ben yapıcakmışım maaşımı aldığım için.. ssk dan alıp iş yerine vericekmişim.. bi çok işyeri de bunu çalışanına doğum hediyesi olarak veriyor da bizde nerdee :(


tunturatti

sevgili mayaberry, bizim muhasebeci izne çıkarken aldığın doktor raporunu (32. hafta, uzatacaksan 36. hafta) bize vermen yeterli ama dönüşte belgeleri SSK'a kendin teslim etmelisin dedi...

bu arada bu 32. hafta raporuyla dönüşte aldığımız işe döner raporu aynı belge üstünden mi hazırlanıyor yoksa 2 ayrı belge mi var, bunu biliyor musunuz? bu konuda muhasebecinin cevabını anlamadım da..


elummay

Arkadaşlar bir de, sgk artık online sisteme geçmiş. Sgk ile anlaşmalı hastanelerdeki rapor işlemleri sistem üzerinden oluyor. Hastanın birşey yapmasına gerek kalmıyor, işveren sistem üzerinden raporu onaylıyor, Sgk da bir süre sonra yatırıyor parasını. Acaba doğumda da aynı şekilde mi olacak, henüz bilmiyorum ama sgk ile anlaşmalı hastaneye gidiyorsanız bir sormakta fayda var. (ben de haftaya sorabilirim)


mnisak

Merhaba, 

Sgk ocak itibariyle online sisteme geçmiş ben de duydum. Ama maalesef bana denk gelmedi, aralık ayında doğum yaptım, 11 mart itibariyle iznim bitti. Hastane raporu sgk'ya yeni gönderdi, bir aksaklık olmuş. Alo 170, 25-45 gün içinde paranızı alırsınız derken, bağlı olduğum sgk kendiniz gelmeniz gerek diyor, sorun şu ki ben ankaradayım, pendik sgk'ya bağlıyım. Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı acaba?
@tunturatti: ayrı rapor düzenleniyor, hatta bende 4 tane var, 32. hafta, 37. hafta, doğumum da 40+4te olduğu için bir rapor daha, bir de doğum sonrası işgöremezlik raporu. Aklınızda olsun, doğum geç olursa bu kişi hala doğurmadı diye bir rapor veriyorlar, ben şans eseri öğrenmiştim. 


elummay

Mnisak, bana daha önce sgk daki görevlilerin söylediği elinde raporlar olan herhangi birinin gidebileceği. Rica edebileceğiniz biri varsa, halleder sanki?


mnisak

olabilir elummia teşekkürler. bu işler ne zor işler :(Cevaplamak için Üye ol