4.5 aylık bebekte gece emzirmelerini kesme

sayna soruyor: 8

merhaba arkadaşlar,
bebişim yaklaşık 4.5 aylık
bu dönemde aylık bebişlerin geceleri kesintisiz uyuyabileceği ve hatta böylesinin bebek gelişimi açısından gerekli olduğu söylenmekte.
ben şuan  gündüz 3 saatlik düzenden yavaş yavaş 4 saatlik düzene geçmekteyim. sadece anne sütü veriyorum. gece emzirmelerini nasıl kesebilirim? tecrübesi olan annelerden yardım istiyorum.
şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


sayna

teşekkür ederim asyaperi. bana güç verdi yazdıkların :)
korkum şu yalnız. 3-4 gün gece uykularını düzgün uyuyamayan bebişin uyku düzeni bozulur mu? siz de öyle bişey oldu mu? bazen emzik bazen de oynayarfak sakinleştirdik diyosunuz çünkü.


asyaperi

merak etme 3 4 gun gıbı kısa bır surede uyku duzenı bozulmaz en azından benım kızımın bozulmadı zaten 3 4 gunde alıstıktan sonra gece uyanmamaya basladı emmek ıcın evet oncelık gece beslenmesını bıraktırmak oldugu ıcın bır kac gece oyalayabılmek ıcın oda bende uykusuz kaldık ama 3 4 gun sonra kendılıgınden normale dondu uykumuz gece 3 de meme ıcın uyandıgında memeyı bulamayınca tabı gerı uykuya dalmakta zorlandı buda cok normal kısa bır surede alıstı ve emın olun bırcok arkadasım bana vıcdansız bır anneymısım gıbı baktı akrabalarım bıle rahatın ıcın gece cocugu acmı bırakıyorsun dıye elestırdı ama bnm bunu yapmaktakı amacım kendı uykum veya rahatım degıldı kızıma saglıklı bır gece uykusunu ogretmektı sonucta bızde gece kalkıp yemek yemıyoruz gece ınsan vucudu uyumaya programlanmıs hıc aldırmadım benı elestıren ben cocuguma kıyamam dıyen arkadaslarım sankı bız canıymısız gıbı :)suan cocukları ıkı yasına yaklasmasına ragmen memeyı bırakmıs olmalarına ragmen gece beslenme alıskanlıgı kazandıgı ıcın cocukları ıkı saate bır kalkıp bıberonla sut vermek zorunda kalıyorlar ve nasıl vazgecırecez dıye savas verıyorlar


sayna

sağol asyaperi. ben de senin gibi düşünüyorum. bizim minik dün gece saat 3 te uyandı. ağzına emzik verince de bastı yaygarayı:))  mecburen emzirdim. çünkü oyalayacak kimse yoktu benim dışımda. annemler bizde. birkaç güne onlar gitsin, başlıycam eşimle birlikte.
zaten dikkat ettim gece emdiğinde sabahları çok gönülsüz alıyor memyi, doğru düzgün emmiyor. dengeyi kurmak lazım düşünüyorum ben.


turkuazz

sevgili sayna oğlum 26 aylık hala 3 saatte bir uyanıyor.ilk aylardaki ''ben önemli değilim'' duygusu sonra çok değişiyor.uykusuzluktan öyle bir hale geldim ki hiç anlatmayayım.Velhasıl-ı kelam doğru yoldasın.gece beslenmesini yavaş yavaş kes.ailenin selameti için.burcuveduru

ben de 11 ve 5-5:30 civarı iki emzirme yapıyorum geceleri. doktorumuzun önerisi bu yönde oldu. tabi böyle olduğunda kesintisiz uyuyacak diye de bir kural yok. bizimki bazen uyuyor 5:30'a kadar; bazen arada uyanıyor, emzikle pışpışla atlatmaya çalışıyoruz. fakat tracy hogg falan ek gıdaya geçince tüm gece kesintisiz uykudan bahsediyor. buna katılmıyorum maalesef. çünkü anne sütünün kalorisinin buna uygun olmadığını düşünüyorum. tüm gece kesintisiz uyku bana anne sütü varken dahi mama takviyesini mübah gören düşüncenin eseri gibi geliyor naçizane. 


mert_mert

benim oğlum 26 aylık oldu ben hala gece sütünü veririm 12 1 gibi..asla kesmeyide düşünmedim hatta önceleri 3 4 gibi kalkıp tekrar süt isterdi sonra kalkmamaya başladı..kıyamam ben ya açmı uyusun onlar daha çok ufaklar ne zaman ihtiyaç duyarlarsa içsinler sütlerini vs mamasını ..


asyaperi

arkadaslar sayna sorusunda acaba gece emzırmeyı kesmeyelımıyım dıye sormamıs gece emzırmesını kescem bunun dogru oldugunu dusunuyorum nasıl kesmelıyım tecrubesı olan varmı dıye sormus zaten gece beslenmesını kesmekten kastı buyuk bır cocuk gıbı aksam 7 de emzırıp sabaha kdr aglasada sızlasada meme vermemek degıl en son emzırmeyı dıkkat ettıysenız 11 de yapıyor sadece aradakı gece 3 emzırmesını bırakcak sabah 5 yada 6 da tekrar emzırcek cocugunu yanı sızın 12 1 gıbı sut verdıgınız ve sabah 5de 6 da emzırdıgınız cocugunuzla hemen hemen aynı saat beslenmıcek doktorlarda bukonuda hemfıkırlerkı 3 aydan sonra bır cocuk gece 5 6 saat beslenmeden ve AÇ kalmadan eger ogretılırse cok rahat uyuyabılır zaten eger gece beslenmesı alıskanlıktan yapılan bır sey olmazsa 4 5 gun gıbı kısa bır surede ac olan bır cocuk sız neyaprsanız yapın yıne uyanmaya devam edecektır bukdrkısa surede gece beslenme alıskanlıgını bıraktıgına gore aclıktan degıl alıskanlıktan uyanıyor yanı bızde boyle yaparak cocuklarımız ac uyutmuyoruz hıc bır annede sırf uyusun dıye cocugunu ac bırakmaz sanırım annelık tecrubelerınızden bılıyorsunuz karnı ac olan bır bebegı hangı yontemı denersenız deneyın zaten uyutamazsınız demekkı ac kalmıyorlar kızım 3 ayından berı 11 ıle sabah 6 arasu beslenmıyor heray tartısının ustunde kılo aldı fızıksel ve ruhsal gelısımı gayet yerındeydı gece bolunmeden bır uyku uyudugu ıcın sabahları hep keyıflı ve ıstahlı kalktı hıc bırzamanda arkasında sut ıcsın dıye gezmedım boyle bır seye gerek kalmadı cunku suan 20 aylık kahvaltıda bır bardak aksam yatmadan once bır bardak sutunu ıcer ve yatar


mert_mert

her çoçuk farklıdır ama ben kendi oğlum 3 yeğenim için söylüyorum..akşam 8de yemeğini yedirir 12 1 de uyurken sütünü içer gecede 4 gibi süte kalkardı ama uyanmak değil yani huysuzlanırdı..18 aydan sonra kalkmamaya başladı kalksada su yudumlayıp uykuya geçerdi halende öyle kendi isteğiyle bıraktı yani..3 yiğenimde aynı şekilde..ama 4 aylık bir bebek bence gecede kalksın çok şey beklememek gerek bu konuda onun gece kalkmaları ilerki aylarda azalıcaktır ..benim oğlum 4 aylıkken gece uyanır 3 gibi karnı tokda olsa öle bağırırdı dıııı gıııı bıııı gibi değişik bir şekilde bağırırdı derdim konser veriyor sanırım sonra tekrar uyurdu ama 30 40 dakka içinde..Cevaplamak için Üye ol