Parmak emme sorunu

gizemfiliz soruyor: 10

merhaba.kızım 6.ayında 2 numara emzikle birlikte emzik kullanmayı kendiliğinden bıraktı.bende çok ısrar etmedim tekrar alması için.çok geçmeden uykusu geldiğinde yatağına yatırdıgımda ve acıktıgında parmagını emmeye başladı.14 aylık olmak üzereyiz durum hala aynı.2 yaşa kadar uzayabiileceğini okudugumdan çok üstünde durmamıştım.ama alt iki dişinin çıkmasıyla emdiği başparmağının oynar kısmında bir yarık oluştu.muhtemelen emmesiyle alakalı.zaten tırnağındada şekil bozukluğu olmuştu.parmak emmeyi unutturmak istiyorum ama  yüzünü örtmeden ve parmağını emmeden uykuya dalmıyor.aksi gibi sallanarakta uyumadıgı için yatagındayken parmagını emmesine engel olamıyorum.

bu onuda fikri yardımı olabilecek kimse varmı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Rahmet

benimki de başparmaklarını emiyor. Ben 18 aylık olup oral dönemi tamamlanınca hala ısrarcı olursa emmekte o zaman paniklemeyi düşünüyorum. Aslında 3 yaşından önce bırakması yeterli çenesi, dişleri bozulmaması açısından. 3 Yaşında hala bırakmamışsa Seda Sayan/Ahu Tuğba modeli bir çene yapısına sahip olabilir...


mihri79

aynı dertteyiz canım, o yara olmasa belki o kadar takmıcam emdiği yere kadar ama o yara bizi bitiriyor:( dönüşüme başladık artık laftan anlıyor,yara olunca biri diğerine geçiyoruz:)))nereye kadar bilemiyorum bıraktırmaya çalıştım her yolu denedim ama kıyametler kopuyor ve uyumuyor tabi:( 15 tatilde acı öje yi deneyeceğim son çare oda olmazsa pes ediyorum:(


gizemfiliz

mutluanne,aslında öyküde öyle çok emmez.dediğim gibi uykuya dalarken özellikle.bende okumuştum güven sorunu olabilir diye.yanımda uyusun istedim onuda kabul etmedi.zaten yatagı dışında hiç biyerde uyumuyor.

acı ojeyidedüşündüm ama hem çok küçük henüz kıyamadım hemde hadi diyelim emmedi acı gelince.bu sefer nasıl uyuyacak onu kestiremiyorum tam:(


nunima

Ya o parmak alışkanlıgı cok kötü oluyo çünki bende emiyodum.Ve hala emiyorum gece arada yatınca yataga.Annem emmemem için neler yaptı ama hiç biri fayda etmedi.Mesela elime biber sürmüş kücükken salça sürmüş kokulu corap geçirmiş bu gibi bi çok şeyler ama hiç fayda etmemiş.O kadar illet bi alışkanlık parmak emme keske memeye devam etseydi.


nisa_nur_ecrin

benim ablamın oğluda 9 yaşına kadar emdi ablamda 2 yaşına kadar emsin sonra bıraktırırım diyordu ama o yaşa geldiğinde dahada iyice alışıyor bıraktırmak dahada güçleşiyor uykusunda bile ağzından çıkaramıyordu öyle hızlı ve sıkı tutuyorduki agzından çıkarmak mümkün degildi doktor aniden ve hızlıca bir hamlede çek demişdi yoksa yavaş yavaş agzından parmagı çıkarmak imkansızdı ve sonunda çok basit şekilde parmagına kına yakarak tiksindirdi bir daha o gündür bugündür emmiyor :)



tuntibo

Benim oğlum da 1.5 yaşına kadar çok şiddetli parmak emdi. Artık yara oluyordu baş parmağı. Bir doktorumuzun önerisi üzerine "mavala" marka acı oje aldım. Bir kere tattı, bir daha da ağzına götürmedi. Denemenizde fayda var. 2 yaşına kadar bırakmayınca, genelde daha zor bıraktıklarını söylemişti doktorumuz.


Etkaca

2 hafta geçmiş üzerinden geç olmamıştır inşallah

Ama bu konu da birşeyler yazmak istedim

Emme refleksif ve içgüdüsel bir davranış. çocuklar ilk emme refleksi ile doğuyorlar ve eğer tatmin edilmezse kendi yollarına başvuruyorlar. Parmak emme, kalem başlığı, kazak tişört kolu emme gibi.

Zaten gözlemlemişsiniz en çok ihtiyaç duyduğu zamanı. Uyku öncesi ise eline küçük yumuşak bir top yada bir uyku arkadaşı verebilirsiniz.kitapların resimlerine bakarak uyumasını sağlayabilirsinizl

Televizyon izlerken yada herhangi birşeye daldığında emiyorsa sürekli ellerini meşgul edecek oyun hamuru, parmak boya, avuç içine sığabileceği ve rahatlıkla sıkabileceği yumuşaklıkta plastik toplar unutması ve meşgul olması adına faydalı olabilir.

Acı oje gibi çözümler bence problem olan davranışı değil şeklini değiştirir. Ve psikolojik olarak ortaya çıkarabileceği sorunlar da olabilir

Uzman değilim ama içimden gelenleri okuduklarıma göre paylaşmak istedim, umarım faydalı olur,sevgiler


tuntibo

Anka34 çok haklısınız. Ben de oğlum takip ettim ne zaman emiyor diye. Eğer bebek küçükse, o zaman dediğiniz yöntemler işe yarayabiliyor. Eline top vermek gibi. Ama 2 yaşında doğru, zaten en zor dönem, kesinlikle kabul etmiyorlar. Siz ne yaparsanız yapın, parmağını emmek istiyorsa emiyor. Ve dışarıdan bakıldığı gibi değil, insanın kendi çocuğunun parmağı yara olunca, şekli değişince her yönteme başvurabiliyorsunuz. O yüzden inatlaşma dönemine gelmeden bu işi çözmek faydalı olabiliyor. 3 çocuk doktoruna gittim, 3 ünün de söylediği mutlaka emmeyi bıraktırın oldu.Bizimki parmağını bıraktı acı oje ile ve sonrasında oyuncak ayısınla yaşamaya başladı. 1-2 ay böyle devam etti, ama onu da unuttu sonradan.



asli_yagmur

Merhaba,
Kızım da 2 hafta öncesine kadar parmağını emiyordu.
Ben uzun bir süre bunu kafaya çok taktım. Önce çocuklarıyla aynı durumu yaşayan arkadaşlarıma/tanıdıklarıma sordum. Özellikle Amerika'daki bir arkadaşım doktorlarının 5 yaşına kadar, daha doğrusu süt dişler olduğu sürece, bir problem olmadığını söylediğini ilettiğinde bir miktar rahatladım.
Önceleri kızım yalnızca uyku ve açlık durumlarında parmak emiyordu. Ancak daha sonra (yaklaşık 1,5 yaş civarı - memeyi bıraktıktan sonra) başka zamanlarda da, örneğin kendini rahat hissetmediği durumlarda, parmak emmeye başladı. Benim endişelerim de geri geldi. Etraftan da sürekli parmağı incelir, dişleri bozulur vs. tepkileri geldikçe ben de daha fazla paniğe kapıldım.
Pedagogla görüştüğümüzde, parmağını çekmememizi, "parmağını çek" demememizi, acı oje vb. şeylerle vazgeçirmeye çalışmamamızı özellikle söyledi. Böyle bir durumda parmak emmeyi bıraksa bile bunun yerini farklı şekilde doldurabilir dedi. Bunun sonrasında endişelensem de, özellikle diş yapısı konusunda, hiç tepki vermedim parmak emmesine.
(Bu arada öncesinde kızımın da parmağı defalarca yara oldu, geçti. Hatta vazgeçirmek için parmağını da gösterdik ama işe yaramadı. Yara ile ilgili de problem olmadı. Bir de eline başka şeyler vermek bizde hiç işe yaramadı.)
Son dönemde yaş itibariyle ojeye ilgi duyuyor ve oje sürmek istedi. Ben de sürebileceğimi ama parmağını emerse karnının ağrıyacağını söyledim. Gündüz oje varken emmedi hiç, ama akşamları sildirtti bir süre emebilmek için (uykuya parmak emerek dalıyordu çünkü). Bir süre sonra kendisi ojeyi sildirtmek istemedi, ki ben parmağını emerse diye "emmek istiyorsan silmem gerek" bile dedim. Ama o ojeyi tercih etti. 2 haftadır parmağını ne gündüz, ne de gece uyurken hiç emmedi. Ojesiz de uyuduğu oldu.
Şimdi pedagogla ters düşmüşüz gibi görünebilir belki oje ile vazgeçtiğinden parmak emmekten. Ama kendi tercihi olduğu için bir sorun olmadığını düşünüyorum. Sonuçta seçenek sundum, o emmemeyi tercih etti. Oje konusunu ise, bir süre sonra aşacağımızı düşündüğüm için şimdilik çok üzerinde durmuyorum.

Çok uzattım ama, belli bir döneme kadar bırakmaları zor oluyor. Ama sonra biraz daha sizi anlayabilecekleri duruma geldiklerinde, anlatarak da çözülebiliyor. Mesela, bir yakınımız oğlu 4 yaş civarındayken direkt dişlerinin kötü olacağını ve ameliyat olmak zorunda kalabileceğini söylemiş. Oğlu düşünmüş, ve ben artık emmeyeceğim deyip bırakmış parmak emmeyi.
Yani belki biraz sabredip, üzerine çok gitmemek lazım. Sizin dışınızda parmak emmesine karışanları da uyarın derim, ben öyle yaptım ve kimsenin elini ağzından çekmesine ya da "aa hiç yakışmıyor, emme parmağını" tarzı şeyler söylemesine izin vermedim.

Kolay gelsin.


gizemfiliz

başlarda felaket seneryosu benzeri cevaplardan sonra son gelen cevaplar içimi rahatlattı.:) pek çogunuzda oldugu gibi öyküde uykuya geçişte ve acıktıgında emiyor parmağını.ayrıca küçük bir örtüylede yüzünü örtüyor.buda tamamen kendi seçimi.hiç bişey bulamazsa yatagın çarşafını çekip örtüyor hatta.

meme emmediğinden gece uyandıgında uykuya geçiş yöntemi olarak belirledi sanırım birde parmak emmeyi.nasıl bıraktıracağım kadar bırakınca nasıl uyuyacak sorusuda kafamı epey karıştırmıştı.cevaplarınız yeterince açıklayıcı oldu çok çok teşekkür ederim tekrar:)


Cevaplamak için Üye ol