Klima ve Bebekler !!!

YesilAnne soruyor: 10

Yaşadığımız şehir dolayısı ile klimasız yaşayamaz durumdayız. Geçen sene bebiş çok küçük diye hiç klima kullanmadık desem yalan olmaz. Ama geceleri balkonlarda yaşadık. Bu sene bebiş çok hareketli, tırmanıyor, düşüyor vesaire balkondan korkuyoruz ve neredeyse hiç çıkmıyoruz. 


Dolayısıyla klima elzem oldu. Problem uyanıkken değilde, uyuduğu odada klimayı çalıştırmayı istemiyoruz ama çalıştırmayınca da sıcaktan sıksık uyanıyor ve inanılmaz huzursuz oluyor. Günde 3-4 kez duşa sokmamıza rağmen her yeri islik oldu. 

Fakat eşimin iki yeğeni de 3-4 yaşlarına gelinceye kadar hep klimalı ortamda bulundukları ve uyudukları için şuan astım başlangıcı durumundalar ve doktorları en büyük sebebin klima olduğunu söylemiş. 

Tabiki sabaha kadar çalışmıyor, en fazla 1- 1,5 saat aralıksız ve fanını en düşük seviyede, direkt temas etmeyecek şekilde çalıştırıyoruz. Ama yine de özellikle eşim çok korkuyor ve çalıştırmak istemiyor. 

Benzer durumdaki anne-babalar; sizler bu durumu nasıl çözüyorsunuz?

Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


selencem

Bizimki klima acik degilse uyumuyordu yazlikta. Simdi istanbula donduk, isilik icinde. Cumartesi klima taktiriyoruz :)) ama salona. Salonda uyutup odasina goturmeyi dusunuyorum. Klima kullanirken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Klima 27 derecede calismali, asiri soguk olmamali. Flitreleri cok temiz olmali. Bebege direk gelmemeli. Bu nemli gunlerde herkese kolay gelsin.


Annegozuyle

Ben de bu kondan çok muzdaripim. Bebeğim sürekli salonda ve klimalı ortamda bulunuyor. Klima 25 derece çalıştırıyoruz. Birkaç gece de orda uyuduk ve klima hep çalıştı. Doktor 21 dereceye kadar bir sorun olmaz dedi, ama benim içim hiç rahat değil. Sonra sıcağa çıkınca normalden çok terliyormuş gibi geliyor. Bu arada sıcaklarda uyuması bir problem, gece çok uyanıyor.

Geceleri klimasız ortamda uyuyoruz artık, ama güzdüz sürekli klimada. Ne yapsak acaba?


iptal_uye

ben kışın ısı takviyesi için, yazın serinlik için sürekli kullanıyorum klimayı. çok şükür şimdiye kadar ne bebeğim ne de biz rahatsızlandık. ama klimayı 26 derecede sabit çalıştıyoruz, fan en düşük seviyede ve yukarı doğru çalışıyor. özellikle bu aşırı sıcaklarda klimayı kapatıp, cam açıp uyumak imkansız. hatta dün gece sabaha kadar elektriklerimiz kesildi ve klimasız uyumaya çalıştık. kuzucum su içinde uyandı, tabi sürekli olarak sağa sola dönüp durdu. klimayı doğru çalıştırdıktan sonra sıkıntı yaratmaz bence


esraozlem

Bizim klima salonda. Evde kullanmadığımız odaların, banyonun, balkonların kapılarını, pencereleri vs. kapatıp fanı yukarıya doğru 25 derecede sabit olarak çalıştırıyoruz. Tüm evdeki nemi alıyor, Ada'nın odası ve bizim yatak odasının (evin klimaya en uzak köşesi olmasına rağmen) sıcaklığı çok düşmese de, nem oranı azaldığı için yaşanır hale geliyor. Uzun zamandır geceleri bu sayede Ada deliksiz uyuyor.

Sadece nem alma fonksiyonu bile bence durumu bayaa bir kurtarır. Çünkü sıcaktan çok, aşırı nem rahatsızlık veriyor diye düşünüyorum.


meycan

Evde yok klima, fakat arabada biz de 25-26derecye ayarlayıp düşük üflemeyi çalıştırıyoruız.elajan

Biz gecen yaz gibi bu yaz da klimayi 27 derecede/en dusuk seviyede calistiriyoruz Ela'nin odasinda fakat kapiyi acik tutuyoruz...ayrica yatagin etrafini ortuyle kapatiyorum, ustune direk esmese bile havayi tamamen kesmek icin.
Esraozlem'e de katiliyorum..baska bir odada klima calistirip diger tum kapilari kapatinca gayet rahat uyunuyor...belki bebek/cocuk icin en saglikli sekli de bu aslinda (?)


lugesya

klimamız salonda ve esraozlem gibi yapıyoruz - gayet başarılı sonuc alıyoruz


esin35

bizimde klima salonda ve gündüzleri salonda oturuyoruz diğer kullanmadığım odaların kapıları kapalı yatak odaları açık bir şekilde 27-28 derecede çalışıyor.Gece ise yatak odalarımız uzak olduğu için 18 derecede fan sonuna kadar açık uyuyoruz  kızım bu şekilde odasında rahat uyuyabiliyor.özellikle şuan çok sıcak günler yaşıyoruz ve sıcakta isilik yada terlemeye bağlı hastalıklar daha da artar..çok şükür kızım da isilik olmadı..yinede çok bilgim yok klimanın zararları varsa paylaşın arkadaşlar...Zelal_


Efenim klimaların yılda sadece 2-3 ay çalışmadığı bir ülkede yaşadığımızdan; klima yoksa, hayat yoktur noktasından bildiriyorum :))) Katar'daki doktorumuz da, Türkiye'deki doktorumuz da direk üstüne gelmediği sürece klimanın çalıştırılmasında bir problem yoktur dedi, filtre temizliği sadece yavrular için değil, hepimiz için önemli tabi... Astım konusu içinde tek önergem; fail klimaysa Katar'da vs astım oranının çok çok yükseklerde olması gerekmez miydi? şeklinde oluyor... Çünkü oralarda şuan sıcaklıklar 50-60 derece dolaylarında...

Evde klimaları çalıştırdığımız derece ortam sıcaklığına göre değişiyor genelde 21-25 derece arası bir değer oluyor, gece 25-27 dereceyi falan seçiyorum, gecesine göre tabi :)
Katar'da tüm odalarda aynı anda çalışıyor, Çeşme'de Loran nerdeyse orda... Geçen yıl Çeşme daha iyiydi ama bir hafta, 10 gündür alevvv alevvv...


YesilAnne

Cevaplar için çok teşekkürler, isilikler hat safhaya ulaştı :(Cevaplamak için Üye ol