radyasyon önleyici stickerlar işe yarıyor mu sizce?

dinlebeni soruyor: 10

2 yıldır evdeki pek çok cihazda kullanıyorum bu etiketlerden. Ama işe yarıyor mu, yaşam alanımda bir fark var mı bilemiyorum:(

En son geçen yıl mayısta almıştım. 2 Hafta sonra süresi dolacak bu etiketlerin. Yenisini almalı mı yoksa bunlara para vermek parayı çöpe atmak mı bilmiyorum.

Araştırma yaptım ama bilimsel somut bir veriye ulaşamadım. Genelde pazarlama tuzağı olduğu yönünde görüşler. Yinede ne bileyim bir kaktüsten daha mantıklı geliyor biz nebzede olsa içim rahatlıyor.

Bilgi, görüş, fikir sahibi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


dinlebeni

pek çok marka var internetten bulabilirsin, sertifikalı falan oluyor... çocuk ve teknoloji aynı evde olmuyor; insan vicdan azabı duyuyor sonra böyle yapay çareler arayıp duruyoruz..


tiara

hayır, tamamen anlamsızmış bu stickerler. yanlış olmasın ama sanıyorum atom enerjisi kurumunda çalışan bir yetkiliden dinlemiştim.


burcuveduru

ortamdaki elektromanyetik dalgaların yapıştırılan bir sticker sayesinde absorbe edilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. daha önce bahsini ettiğiniz stickerları hiç duymamıştım. şimdi baktım neymiş diye. itü'den alınmış cep telefonlarının SAR (insan vücudu tarafından absorbe edilen elektromanyetik alanın bir ölçüsü)  değerlerini düşürdüğüne dair bir rapor var. rapor gerçek dahi olsa cep telefonu kullanımında tek problem bu değil. eğer cep telefonunun etkilerinden tamamen kurtulmak isterseniz zaten bu durumda onu cep telefonu olarak kullanamazsınız. ayrıca evde kullanılan elektronik eşyaların insan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri de kanıtlanmış değil. hatta baz istasyonu-TV/radyo vericilerinin dahi olumsuz etkileri tartışmalı. kısaca çok korkmamak lazım diye düşünüyorum; tabi çok da rahat olmamak lazım. örneğin cep telefonları bebeklere kesinlikle verilmemeli (hele ki bıngıldak henüz kapanmamışken beyin dokusu çok korumasız). sticker konusuna dönecek olursak; paranızı boşa harcamayın derim....


hulen

aa hiç duymamıştım fadyasyona yönelik stickerları..  işe yaradığını düşünemiyorum.. mantıklı gelmedi..

 ama yapılan araştırmalar sonucu kaktüs bitkisinin radyasyon önleyici etkisi varmış. ben evde bulunduruyorum. araştırma yapılmış olması ve  bitki olması dolayısıyla işe yaradığını ümit ediyorum..!


dinlebeni

bende tvde bir programda izlemiştim profösörlere bu kaktüs olayı sorulmuştu adamlar güldü cevaplamaya tenezzül dahi etmediler komik olduğunu söylediler...çaresi yok işte kandırıyoruz bir şekilde kendimizi:)esilkara

Bir fizikçi olarak bunların bir işe yaramadığını söyleyebilirim. Tek çözüm çocuk varken televizyon ve pc gibi manyetik dalga yayan cihazları mümkün olduğunca açmamak. Ne kaktüs, ne sticker ne de üzerinize giyeceğiniz bir şey sizi bu dalgalardan koruyamaz. Onlarla güvenli yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor sadece.


shang

ben biopro almıştım zamanında . engellediğini hissediyorum . ama kızımdan uzak tutmaya çalışıyorum. malum dalga boyunda çalışan şeyler, beyin gelişiminin çok yoğun olduğu yaşlar. çok emin olamadığım için uzak tutuyorum. onun yerine kocaman kaktüs almayı düşünüyorum. kaktüsün işe gereçkten radyasyondan koruduğunu prof . erkan topuzdan duydum.


Meowwow

evinizi bosbosuna kaktusle doldurmayin (eger sevmiyorsaniz tabii). kaktus radyason yada elektromagnetic radyasyonu emmiyor yada size gelmesini onlemiyor. eger cep telefonu, tv , bilgisayar gibi cihazlarinin cocukara zarar verebilcegini dusunuyorsaniz, bu cihazlari yatak odalarindan uzak tutun. ve kullanmadiginiz zaman kapatin bu aletleri. gece yatarken basucunuza koymayin. telefonlari cekmecelerde yada kutularda saklayabilirsiniz. arada bariyer olmasi onemli. turkiyede bulabilir misiniz bilmiyorum ama bilgisayar ekrani icin antiradyasyon filtleri var. sguven

Biz cep telefonlarına bilgisayar civarına Pulse Clean diye bir düğme benzeri sticker yapıştırdık. Japon malı. Unnado'dan almıştım. 

Televizyon gündüz hiç açmıyoruz. Cep telefonları gece yatak odasına almıyoruz. 
Kaktüs var tabi ki ama var mı var olur da işe yararsa diye
Ama gündüz bilgisayar ve cep telefonuna tam olarak bir çözüm bulmuş değiliz. 


sefaa

Evet bayanlar, Konu baya eski ama yinede okuyan olur diye yardımcı olmak istiyorum.


Radyasyon önleyici stickerler işe yarıyormu kendiniz şöyle denebilirsiniz. 

Radyasyon önleyici bir sticker olan Cep telefonuna karnınızın sağ tarafınıza koyunuz ve telefonu çaldırın, çalarken sağ kolunuzu yana doğru uzatın ve bir arkadaşınız kolunuzu aşağı doğru bastırmaya çalışırken sizde karşı kuvvet uygulayın. 

Direnc kuvvetinize dikkat edin. 

Ve şimdi aynı işlemi Radyasyon önleyicisi olmayan bir cep telefonu ile yapın ve aradaki büyük farkı görün. Arkadaşınız hiç zorlanmadan kolunuzu aşağa doğru bastıracaktır. 

Gerçekten işe yarıyor.


Cevaplamak için Üye ol