korku, hayalet

Taita soruyor: 10

merhabalar

birkaç gün önce kızım durup dururken -hatta misafirlikteydik ve bir sürü insan ve bir de çocuk vardı yanında-  "bak hayalet, korktum" dedi. nerde kızım diye sordum odadaki herhangi bir yeri gösterdi. yarım saat sonra banyoyu göstererek "bak hayalet var anne korktum" dedi tekrar. elinden tuttum, bak kızım bir şey yok burda. dedim.

herhangi bir korku filmi izletmedik. tv izliyor. ben yemek yedirirken açıyorum sadece ama anneanne ve babaanne ne kadar uyarsam da izletiyordur eminim ama şimdiye kadar ilk defa oldu bu.

bir de kuzenleri var, onlar korkutmuş falan olabilir diye düşünüyorum.
asıl sorum da şu: bu gibi durumlarda çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir, neler söylenmeli?


Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Taita

teşekkür ederim ferdacım.
bilemiyorum bir yerde mi gördü. işin aslı biraz da acaba halüsinasyon mu gördü diye korktum :((

hiç tepki vermemek en iyisi mi diye düşünmüştüm. anlatmak daha da aklına sokma durumu oluşturabilir mi diye.

galiba anlatmak en iyisi


hulya_Oyku

Öykününannesine katılıyorum Sahra mutlaka duymuş olmalı...
Bak dün akşam tv açık ve Öykü baya uzakta camın önünde bambaşka bir şeyle üstelik sesli konuşarak oynuyordu...Ama TV de Allah Allah lafı geçti seste çok açık olmadığı halde bizimki papağan gibi alla alllaa demeye başladı. Yani demem o ki acaipler ve herşeyi duyuyorlar kaydediyorlar...Mutlaka Hira da biryerde duymuş olmalı...

Bu arada korku ile bizimde sıkıntımız var yazmıştım onları da oku istersen...Bu yaşlarda oluyormuş doğal diyorlar....Öperim canım sıkma canını...

http://www.nurturia.com.tr/questions/a09955aa-6b50-4b36-bf0c-9e9f0182eca7/1/kizimin-nedensiz-korkulari-varendiseleniyorum


Taita

babaanne veya anneanne söylemez kesinlikle. korkutmamaları için de özellikle uyardım ama kuzenleri var küçük. onlardan duymuş olabilir ama anlamını da biliyor sanki.

şimdi okuyacağım önceden yazılanları. ne bileyim özellikle hiçbir şeyden korkmadan büyüsün istedim çocuğu ama böyle olunca da çok korktum. anlarsınız beni.


beram

slm
bu tür korkular  ya da hayal ürünleri gelişimin bir parçasıdır. hayal kurarak soyut zekalarını geliştiriyorlar. bu dönem yalan söyleme denilen kurguların yapıldığı bir dönemdir. tedirgin olacak birşey yok. hayali kurarken elbette ki bildiği şeylerden yola çıkacak. böyle bir durumda soğukkanlı olup,farklı-korkusunu destekler tepki vermeyerek davranmak gerekir. hatta mümkünse hayaline sizde ortak olun. nerde,nasıl, vs gibi sorualr sorun.konuşuyorsa sizde konuşabilirsiniz. bu döneme ait bir özellik olduğu için yakında geçici hale gelecek. korkuyorsa ve sizde destekliyorsanız korkusunu, korkusu pekişecektir. korkmuyorsa soğukkanlı bir şekilde söylüyorsa ilk dediğimin yapılması doğru olur. 
kolay gelsin


Taita

çok teşekkür ederim bilgilendirme içinYasemina

takıldıgım sey su:

"Hayalet" kelımesını nereden bılıyor???

1. tv'den duydu, gordu  2. birisi onu korkutmak ıcın bunu uydurdu.

Hira krese gidiyor mu - orada cocuklar arası bu tarz olumsuz bir konusma belkı gelısmıstır, hatta resmını falan bıle yapmıs olabılırler.

Bu arada konusma yetısı cok gelısmıs maasallah, ettıgı kelımeler az buz degıl.


yarkin

CANAVAR RESMİ GÖRMÜŞ BAKICIMIZDA AYYY DEMİŞ HER GÖRDÜĞÜNDE O KİTABI KORKUYORDU. BERABER OTURDUK CANAVARI SEVDİM SOHBET ETTİM GÜLDÜM VE BOLCA ÖPTÜM SONRA O DA ÖPTÜ SİZDE HAYALETLE KONUŞUN ONU SEVİN


Taita

kreşe gitmiyor yasemin. anneanne ve babaanne dönüşümlü bakıyorlar. onlar asla söylemiyordur -ki annem asla söylemez zaten o da çok şaşırdı, babaannesine soracağım- kuzenlerinden biri söylemiş olabilir banyoya falan girmesin diye.

ya da tv izlerken karşılaşmış olabilir bilemiyorum ama korkutucu bir şey olduğunu biliyor.

hayali arkadaşlar falan 3 yaş için gayet doğal bir süreç onu biliyorum. bu gibi şeyler çok doğal değil. şu an için tekrarlanmadı ama beyninin bir köşesinde durduğuna eminim :(  cevaplardan analadığım konuşmak en iyisi.

bu arada evet kızım çok güzel konuşur. sürekli bıdır bıdır bir şeyler söyler. maşaallah :)Taita

unutmadan yazayım dedim. hayalaeti nerden öğrendiğini buldum. playhause disney kanalında "meni ve aletleri" diye bir çizgi film var. geçen gün tesadüfen fark ettim ki hayaletten korkam mevzuusu vardı. demek ordan öğrenmiş. aslında öyle bir çizgifilm değil ama anlamadım..


Taita

:))) şimdi söylemiyor neyse ki, geçti :))


Cevaplamak için Üye ol