Bebek bakımında dönüşümlü kayınvalide ve anne mi? Yoksa bakıcı mı? Deneyimleriniz?

sedaozkan soruyor: 10

Bebeğim 9 aylık olduğunda çalışmaya başlayacağım. Ben bakıcı ararken, kayınvalidemden "15 gün ben bakayım torunuma, 15 gün annen" şeklinde bir teklif geldi. Tabii YATILI olacak bu bakım işleri. Aynı şehirde olmamıza rağmen evlerimiz çok yakın değil, annem de şehir dışından gelecek.  Kayınvalidemle ilişkim iyi olmasına rağmen, bu teklif karşısında endişeliyim. Siz olsanız ne yapardınız arkadaşlar? Benzer durumları yaşayanlar var mı?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


asyaperi

eger bır tanesı sureklı bakcak olsaydı bırz sımartma olasılıgına karsı anneanne yada babaanne baksın derdım ama donusumlu olması cocuk ıcınde zor olcaktır sızın ıcınde ıkı farklı ınsanın farklı kuralları farklı uygulamaları muhakkak olcaktır buda ılerıde cocukda kafa karısıklıgı yaratacaktır ustelık evınızde sureklı akraba olsada bırılerı olcak ozel hayat esınızle sızın ılıskınızde onemlı bırde tabı bakıcıya mudahale etme sansınız var ıstedıklerınız ve ıstemedıklerınız belırtme sansı kendı annenızede belkı olabılır ama kayınvalıde ye bıryerden sonra ayıpmı olur yanlıs anlar dıye  mudahale edemeyeckesınız ılerde sorun cıkabılır aranızda mesela ben kızıma kızartma sekerlı yıyecekler asıtlı ıcecekler ıcırmıyorum ama eger kayınvalıdem yada annem baksaydı bunları yıyecektı yada ben yarım saat sursede kızımı yanına uzanarak uyutuyorum ama dıger turlu ayakta sallanma olasılıgı yuksektı bunun gıbı seyler onunuze cok cıkcaktır bence ıyı bır bakıcı bulun derım


Madre

sevcanvet ve adn, aynen sizler gibi düşündüğümüz için eşimle bir an önce bakıcıya geçmek üzere 2 hamle yapmıştık ancak buraların bahtsızlığı mi bilmiyorum, bakıcı görüşmeleri hiç de bizim öngördüğümüz gibi geçmedi, referanslı bakıcı adaylarımızın tamamı kendi koşullarıyla karşımıza çıktılar hem de tavizsiz ve oldukça yüksek ücret talebiyle. referanssız bir şekilde bulunanların ise eğitim düzeyleri oldukça düşüktü ve güvenemedik kuzumuzu emanet etmeye. başka birisiyle aynı evde devamlı yaşamak zor değil, çok çok çok zor. ayaklarını uzatıp yatamamak değil tek sıkıntı, ağız tadıyla kocayla bile didişemiyorsun misal :D söyleyememe konusunu başta yaşadık ama sonra, oturduk konuştuk bize herşekilde yardımınıza ihtiyacımız var, ev sizin biz misafir gibi olmalıyız dedik. kp gecen hafta börek açtı da gitti :)) tv konusunda bizden daha istikrarlı davranıp, oyun oynamayı öğrettiler. arayı uzun tutmadıkça dönüşümlü olmanın faydalı olacağını düşünüyorum ben. şöyle ki, çocuk anne-baba ile eve gelen ve sonra giden anneanne ya da babaanneyi daha iyi ayırdedebiliyor. ilk değişimlerin ilk günlerinde mesafeli davranırdı ama şimdi her değişimde mutlu oluyor, yeni gelenle oynamaya başlıyor hemen. özlediğini belli ediyor resmen. benim adım cadı, beceriksiz geline çıktı ama onlar da kabullendiler, o kısmı hallettik. annemi de ikna sürecine aldık, bakalım... son not: evin tek düzenini ben sağlayamıyorum, çünkü evde yokum oldugumda da oğlumla ilgilenmek istiyorum, uyuyunca da ders çalışmak zorundayım. o yüzden eve yardımcı bir bayan almaya karar verdik, amma ve lakin öyle zengin(!) bir yerdeyim ki, bu kategoride iş arayan kimse yok, 2 kişi bulabildim, bakıcıdan fazla para istediler...allahım yine uzattım yine uzattımmm :// selamlar & sevgiler :))


BanuCan

Ben de aynı durumda kalmıştım. bebğim 4 aylıkken işe başladım. Kayınvalidem çok küçük diye bakıcı almamızı istemedi.Sağolsunlar 1 ay kayınvalidem,1 ay annem geldi dönüşümlü 3 ay baktılar ama ikisi de şehir dışında yaşadığından yatılı gelmek zorundaydılar. Hem onların aklı evlerinde kalıyor hem de aynı evin içinde her iki taraf için de zor oluyor. Haklarını yiyemem aklım evde kalmadı hiç ama gene de müdahale edemiyorsun ne yazık ki.Büyükler biraz alıngan oluyor bişey söylemek istediğinde sanki sizi biz büyütmedik mi diye başlıyorlar söze. akşam ve haftasonları da sayıda kusur etmeyip bütün programınızı onlara göre ayarlamak gerekiyor. Bebek için de zor oluyor sürekli yalnız kaldığı kişi değişince yalnız kalma korkusu başlıyor. Eve gidince üzerimi çıkarmaya bile gidemiyordum,onu bırakıp giderim diye korkuyordu ve gözünden ayrıldığım an ağlamaya başlıyordu. Sonrasında böyel yürümeyeceğini görünce bakıcı bulduk biz. Ama çok şanslıyım ki aynı apartmanda oturuyoruz ve en az benim kadar üzerine titrediğini biliyorum.Ayrıca özel hayatınız size kalıyor ve bebek de tek bir kişiyle düzene alıştığı için hırçınlık yapmıyor.

Umarım en kısa zamanda uygun bir düzene oturtursunuz. Ama benim tavsiyem uygun bir bakıcı arayışınıza girseniz iyi olur.


sedaozkan

evet, ben de bakıcı arayışına girmekten yanayım. Yorum yapanların tamamına yakını bakıcı :)) demiş. Hatta "iyi bakıcı" demiş. Katılıyorum. Bakıcıya  kurallar koymak bence de çok önemli Sevcanvet zira insanlar birbirini suistimal etmeye çok müsaitler. İyi bakıcı aramadayım şimdilik. Ha bu arada çocuğuma bakmak isteyen birileri olduğu için çok şanslıyım elbette ama çekirdek aile olarak kalmayı yeğlerim :))


incigulay

kesinlikle bakıcı benim kızıma kv bakıyor her fırsatta laf sokmakta, kızımın doğumuna kadar annem ben bakarım kimseye bırakmam diyordu şimdi kendisi ortalarda yok çok acele işlerde binbir nazla bakıyor böyle giderse ya ben işten çıkacağım yada bakıcı bulacayım.biraz daha sabır demekteyim ben :(NeKu

Benim böyle bir deneyimim yok fakat çevremde bu yöntemle büyütenler pişman çocuk iki farklı terbiye araında kalıyor biri si herhangi birşeye izin verirken diğeri vermiyo ve ya yaklaşımları farklı oluyor senin içinde yıpratıcı olur gibime geliyor.Üstelik çocuklar bu durumu çok fazla kullanıyolrar.


Esin_Baris

aynı çelişkiyi bende 3 ay önce yaşadım...

bizim iki tarafta bizden farklı şehirde hamilelik dönemimde söylediler kendilerince 1 ay sırayla bakarız diye bize sormadan plan yapmışlar nasıl sinir oldum..

çok araştırdım bende;olması gerekn çocuğun terkdilmişlik duygusu yaşamaması düzeninin değişmemesi için 3 yaşına kadar altını değiştiren mama yediren vs işler için tek kişiden yardım alınmalı
bizimde asıl niyetimiz bakıcıydı zaten ama kv yaşlı olduğundan ve pekte anlaşamadığımızdan aklımdan ya da içimden hep annemin bakması geçiyodu nitekim 40'ımız çıkana kadar sonrasında da 3.ayda izin bitip 8.ayımıza kadarda annemle idare ettik ama bu sürede kv.min ortak tanıdıklara gidip ağlayarak bana çocuk baktırmıyolar diye ağlaması bize geldiğinde annemin mutfakta eşyaların yerini biliyor diye bile kıskanmaya başlaması,ayrıca eşimde bende uzun yıllar yalnız yaşayınca evde annem ya da uzun kalıcak birine diyeyem katlanamamız vs ortalık iyice gerilince bakıcı aramayı hızlandırdık.
Ancak görüştüğümüz bakıcıların bizi tatmin etmemesi üstelik istedikleri ücretin benim nerdeyse maaşım kadar olduğunu duyunca eşimle en doğru kararın benim işten çıkmam olduğu düşündük...durumumuz çokta iyi değil hatta şuan oldukça maddi sıkıntıda çekiyoruz ama bakıcı,anne,kv gibi manevi sıkıntıların yanında hiç kalır...
benim bi nevi imkanım vardı işimi bıraktım kendim bakabiliyorum ama size tavsiyem bebeğinize size hangisi yakınsa anane, babaanne ya da bakıcı olsun güvendiğiniz tek kişi olsun... :)

sevgiler..
not:soruya upuzuuuuun cevap yazan 3. anne:)


ozgelif

Bizim ki dönüşümle anane-babanne bakımında. (üç gün babanne-iki gün anane)
Haziran'da 3 yaşını dolduracak olan ELif bir an önce kreşe başlayacak inşallah :)
Önce avantajları:

-Sevgiyi ve ilgiyi para karşılığı vermiyorlar. Torun sevgisi bambaşkaymış ikisi de aynı şeyi söylüyor ve Elif'in gözünü içine bakıyorlar. Asla gözüm arkada kalmıyor ve kamera ile çocuğumun bakımını kontrol etmek zorunda kalmıyorum.Üşümesine,terlemesine,hastalığına,beslenmesine kendi çaplarında en iyisini vermeye çalışıyorlar.

-İkiside bana yardımcı olmak için ellerinden geleni yapıyor. Çocuk dışında yardım için pazarlık yapmama gerek kalmıyor. Ütü-yemek gibi ufak tefek işler hallolunca akşamları kızıma vaktimi verebiliyorum.

-Kayınvalidem her gün çift vasıta 1,5 saatlik yoldan geliyor ve akşam dönüyor. Bunu karşılıksız tek bir gün bile yoruldum demeden sızlanmadan ilave para istemeden yapabilecek bir bakıcı olduğunu düşünmüyorum.

-0-3 yaş döneminde gerçek sevginin ve güvenin çocuğun tek ihtiyacı olduğunu düşünüyorum ve bunu karşılıksız ve kocaman bir sevgiyle çocuğuma verebildiklerini görüyorum. Bakıcıdan memnun kalmazsam değiştiririm ama ya çocuğun bağlılığı ve güveni? Anlaşamadığım bir bakıcıya sırf çocuk bağlılığı ve güvende hissetmesi için katlanmak zorunda kalmıyorum.

-Elif sıkılmıyor.Babanne ya da anananeyle yaptığı aktiviteler ve geçirdikleri gün farklı.Tek düze yaşamıyor. İnsan içinde büyüyor.Benim teyzelerim,babam,kardeşim,ananem,eşimin babannesi hep kalabalık ve insan içinde olmasının avantajı büyük.

-Dedesi en baş oyun arkadaşı, Yerlerde yuvarlanarak çılgınca oynayabilecek bir bakıcı bulabileceğimi sanmıyorum.

Dezavantajları:

-Ev düzeni filan kalmıyor. Herkes benim evine kendi düzenini kurmaya çalışıyor :)

-Çocuk bakımında kayınvalidem ile anlaşamadığımız hatta kimi zaman tartıştığımız,ağlayarak eve döndüğü çok oldu. Bizim ilişkimiz bu sorunları kaldırdı. Ama kaldırmayabilirdi. En önemli dezavantaj bu.Anneye herşey söyleniyor,ama kayınvalideye asla.

-Televizyon izletme, abur-cubur yedirme-uyku düzeni gibi hassas olduğum konularda kafalarına estiği gibi davrandılar.Anlatmaya çalıştığım anlarda da kızım bizde çocuk büyüttük oldu. Yani çocuk bakımı biraz onların tarzı neyse o yönde oldu. Kabul ettirebildiğim de oldu ama ettiremediklerim kimi zaman beni çok gerdi.Özellikle kayınvalide ile savaşmak daha zor. Hele benimki gibi ben herşeyi bilirim havası varsa. Elif büyüdükçe ben rahatladım ve bu sorunlar azaldı.

-Kendi aralarında adım manyağa çıktı. Herkesin çocuğu var buna böyle amma üstüne düşüyor muhabbetlerinin baş konusu ben oldum.

-Kayınvalidem ile yaşadığımız sorunlarda eşim ağlama duvarına döndü. Ne kadar sabırlı bir insan olduğunu bir kez daha anladım.Ehhh yeter be dediği anda ne olur bilemiyorum. En çok eş arada kalıyor çünkü.

-Eğitim konusunda sıkıntı yaşamadım. Elif herkesin nabzına göre şerbet vermesini bilen bir insana dönüşüyor. İlerisi için fettan olucak kesin. Herkesin sınırlarını biliyor kafası karışmadı hiç.

Her iki durumunda avantajları ve dezavantajları var. KAyınvalide ile ilişki sağlamsa ve bu ilişkinin bu sorunları kaldırabileceğine inanılıyorsa bu yoldan gidilebilir. Ama benim bunaldığım, çocuğumu istediğim gibi büyütemediğim için dellendiğim çok dönem oldu. Ama dediğim gibi benim için en önemli kriter sevgi ve güven. Varsın bi saat fazla televizyon seyretsin, varsın iki çikolata fazla yesin,varsın öğle uykusunu kessin. Ama onu en az benim kadar seven ve gözünün içine bakan insanlar tarafından büyütülmüş olması buna değerdi. Ben biraz kafayı çizdim,kayınvalidem ve annem beni manyak belledi, onlarda çok bunaldı  ama yine de değerdi.

Sonuçta biz üç kişiyiz...Elifin kakasından iğrenmeyen,  kusmasına iğrenmeden hiç düşünmeden avuç açan,uykudan uyunınca ben saramasam da o ter kokusunu doyasıya içine çeken ve elif düşünce benimle birlikte iki kişinin de can acısıyla ayağa fırlatan,elif sarılmak isteyince doyasıya tüm benliği ile saran kollar barındıran, elife kızınca,ağlayınca,üzülünce bi yandan suçlulukların en büyüğünü yaşayan, hastalandığında başında sorgusuz bekleyen üç kişilik bir süreç yaşadık. Üç kadın kendi aramızda çok bunalsak da,sorun üstüne sorun yaşasak da hiçbirimizin gözü arkada kalmadı,kocaman bir sevgi ile büyüdü kızım. Herkes kendi çapında en iyisini yapmaya çalıştı.Biz de durum böyle.

Siz de kendi şartlarınızı.Anane-babanne ile ilişkilerinizi masaya yatırıp en doğru kararı vermelisiniz. Kendi aranızda yaşadığınız sorunlar ki yaşayacaksınız yavruyu etkileyecekse ya da ilişkileri içinden çıkılamayacak hale sokacaksa bu yola hiç girmeyin nacizene tavsiyem.

Anane-babanne avantajı çok ama bir yandan da içinde çok büyük tehlikeleri barındıran bir yol.Sabır sabır ve sabır ve sonsuz sabır gerekli üçünüze de...

(Ennn uzun yazan 4.anne)sedaozkan

Sevgili Özgelif ne güzel paylaşmışşın. Sizde sanırım anneanne ve babaanne yatılı olmamış. Bizde yatılı olarak kalıcaklar. Yoksa sabah gelip akşam gitmel olsaydı benim için yine de kabul edilebilir olurdu.


ozgelif

sedaozkan, ben 8.ayda başladım çalışmaya o dönem evim annemlere uzaktı ve annem yaklaşık 3-4 ay bizimle kaldı. Sonra bir dönem ara verdim çalışmaya. Sonrasında anneme yakın taşındık ama kayınvalideme uzak düştük. Kayınvalidem %80 gelip gidiyor ama kışın ya o bizde 2 gün kaldı ya da biz onlarda bu şekilde idare ettik.Cevaplamak için Üye ol