Bebek bakımında dönüşümlü kayınvalide ve anne mi? Yoksa bakıcı mı? Deneyimleriniz?

sedaozkan soruyor: 10

Bebeğim 9 aylık olduğunda çalışmaya başlayacağım. Ben bakıcı ararken, kayınvalidemden "15 gün ben bakayım torunuma, 15 gün annen" şeklinde bir teklif geldi. Tabii YATILI olacak bu bakım işleri. Aynı şehirde olmamıza rağmen evlerimiz çok yakın değil, annem de şehir dışından gelecek.  Kayınvalidemle ilişkim iyi olmasına rağmen, bu teklif karşısında endişeliyim. Siz olsanız ne yapardınız arkadaşlar? Benzer durumları yaşayanlar var mı?

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


oykm_08

özgelif yazdıklarını okuyunca benim yaşayacaklarım geçti gözümün önünden biz de sabırla  atlatırız bu süreci diye düşünüyorum

 


polen

merhaba ben de bakıcı diyorum ama büyüklerin de arasıra gelip çatkapı yoklarlarsa iyi olacağını düşünüyorum.oğluma kv baktı ,kızıma da bakıcı bakıyor.2. kez hamile olduğumu öğrenince bakıcı arayışına girmiştim ben.çünkü kv tamam,oğluma çok iyi baktı ama hergün akşamdan çorbasını,yemeğini,yemezse diye yedek yemeğini bile yaptım,bir süre sonra gına getiriyor bu durum.24 saatlik nöbet sistemli çalışıyordum o zamanlar,evi süpürür,toplar tertemiz bırakır giderdim,eve gelince de savaş alanı gibi bulurdum,bir arkadaşımı bile davet edemezdim ev ne haldedir şimdi diye.öteki nöbete kadar da temizlik yapar dururdum.ben eve gelince de apar topar giderdi,uykusuz halimle çocukla başbaşa kalırdım,giderken de o uyuyunca sen de uyu derdi,tabi ev tertemiz ya,çocuk kalkınca yemek yemiyecek ya,oohooo,uyku nedir yaa..şımartma konusuna gelince benim koyduğum kurallara uyuyordu,çünkü uymazsa ne yapar eder cezasını onun başına yıkardım,mesela ayağında mı salladı,her fırsatta sen güzel sallıyorsun der zaten uzun sürede uyuyan oğlumla cezayı keserdim.doğumdan sonra 6 ay boyunca kıyafet alışverişine gidemedim,6. ayda emmeyen oğlumu bırakıp giderken de binbir nazla baktı,sonra da 6-7 ay yine çıkamadım,oğlum da dışarda hiç durmazdı,uyumazdı,hırçın olurdu,gidemezdim bir yere,zaten yoğun olarak doğum sonrası depresyonu yaşamıştım asosyalliğin de etkisiyle.
kızımda bakıcı sözü geçince ben yaparım ederim dedi,ama ben yine de tuttum.hem kızıma bakıyor,hem ev işi,yemek temizlik,ütü yapıyor yapabildiği kadar,tabi her bakıcı gibi kaytarmaya meyilli.bazen eve geliyorum,bazı odaları toplamamış bile,kızım çok sakin(maşallah diyim) ,bir oyuncakla yarım saat kendi oynayabilen bir çocuk.iştahı da iyidir,yani pek yormaz insanı,ama buna rağmen hiçbir işin ucundan tutmadığını görüyorum bazen,bende o gitmeden,şu işleri hallediverelim hadi diyip eve geç kalmasını sağlıyorum bu durumda,bir nevi ceza,ertesi gün düzeliyor.kızıma güzel bakıyor ,yemeğini çoğunlukla o yapıyor,kızım da onu seviyor,bu benim için önemli.ayrıca ben dışarı çıkıyorum diyince büyükler gibi kem küm yapmıyor,rahatça çarşıya çıkabiliyorum,arkadaşıma gidebiliyorum tek başıma,kafam dinleniyor ve kızıma daha verimli oluyorum.
sonuç olarak bakıcı demek özgürlük demek,para tabi ki önemli onlar için zaten ihtiyacı olmasa yapmaz bu işi.anane anane olarak,babane babane olarak kalmalı bence.
bir de şu laf var hoşuma giden; hergün gelen soğan gibi,arada gelen doğan gibi değerlidir.fazla yüz göz olmayın bence annelerle.


barok

bakıcı diyorum ben 


ozgelif

Eklemek isterim ki beni de ananem büyüttü. İyi ki de öyle oldu. Hala annem gibidir. Hala sarılınca küçüklüğümdeki o sıcaklığı ve güveni hissederim.

Nacizane görüşüm sadece kendi rahatınızı düşünmeyin.Geçici bir süre. Bebebğiniz için hangisinin daha sağlıklı olacağını düşünüyorsanız ona karar verin. Benim önceliğim ne evim,ne düzenim, ne rahatım, ne de yaşadığım sorunlar oldu. Evet çok bunaldım, çok sabır gösterdim. Ama yine başa dönsem yine aynı kararı veririm.

Büyükler için de kolay değil. Düşünsenize tam rahata erdik dedikleri anda hooop kucaklarında bir bebek, hem de emanet bir bebek, hem de kendi kanlarından tüm sorumluluğunu aldıkları bir bebek. Kendi bebekleri değil ama en az o kadar seviyorlar. Ama baştaki despot anneler (Yani bizler) her yaptıklarına, büyütme tarzlarına sürekli müdahale halindeyiz. Dır dır konuşmakta ve sürekli yeni icadlar peşindeyiz :) Zaten tüm düzenlerini bozup gelmişler.Verdikleri emeği düşünsenize.. Emeği de karşılıksız sadece torun sevgisine veriyorlar. Sevgi dışında bir beklentileri olmayan bu büyükleri bunaltmak da bizim işimiz. Ben de yaptım fazlasıyla, hala da yapıyorum.

Dün akşam kayınvalidemle yaşanan olay mesela şu şekilde gelişti. Akşam eve geldik,elifi giydirirken hafif kızarıklık gördüm pişik bölgesinde.Direk eşim de bende kv ye yöneldik,soran gözlerle. Kadın zaten ahhh yavrum niye kızardı diye telaş işinde,üzülmüş.Bide hesap vermesi gerek. Ben "anne kuru kağıtla mı sildin,öyle mi yaptın böyle mi yaptın derken, kadıncağız yok kızım bugün hiç çiş yaptıramadım zaten demesiyle eşim başladı bu sefer çocuk 8 saat nasıl çiş yapmaz diye.

Şimdi düşünüyorum ne saçma davrandık, kızarmış işte çocuk olabilir. Sürersin kremi geçer.Çiş yapmamış çişi gelse yapardı salak değil herhalde. Dedim ki eşime takıldığımız konuya bak. Çocuk mutlu mu mutlu,yemeğini yedi mi yedi, aklımız kaldı mı kalmadı...Eeee derdimiz ne o zaman. Ben kendim evde olsam çişi gelmeyen çocuğu zorla işetebilecek değilim herhalde,ya da pişse kendi kendime kızacak da değilim...Bazen bizlerde çok abartıyoruz sanırım. Eee öyle olunca büyüklerinde bir eeeh deme noktası var. Kadın istermiydi çocuğun kızarmasını. Kv yine hiçbişi demedi sağolsun. ALıştı o da bizim manyaklıklarımıza. Demem o ki tek taraflı değil yaşanan sorunlar. KAyınvalide ya da anne bakınca bizde bazen çok üstlerine gidiyoruz. Mesela geçen köfteli çorba yapmıştı kayinvalidem, Elif yememiş.Ben içimden söyleniyorum ki iyi ki içimden söylenmişim yediremedi çorbayı diye. Sonuçta kv gidince bende yediremedim çorbayı :)


Loxodonta

Ben de kızım 9 aylıkken işe başladım. O günden beri 1 hafta annem 1 hafta kayınvalidem bakıyor kızıma. Evlerimiz çok yakın olduğu için sabah işe giderken bırakıyoruz, akşam dönerken alıyoruz. Ben bugüne kadar hiçbir ciddi sorunla karşılaşmadım. Ama bunların hepsi şans bence. Annesi ya da kayınvalidesiyle sorun yaşayanlar da olmuştur elbet. Evet bazı yaptıklarını onaylamıyorum ve bir yere kadar söyleyebiliyorum ama genel olarak kızımın gelişimi açısından hiçbir terslik olmadı.

ozgeelifin de dediği gibi onlar için de zor aslında. Ben onlara daha da zor olmasın diye kendi evlerinde bakmalarını istiyorum. Sonuçta tüm gün benim evimde ne yapsınlar, iş yapmalarını yorulmalarını istemiyorum.

Zaten 3 yaş civarı kreşe gidecek çocuklar muhtemelen. O yüzden aile içinde ciddi sorunlar yoksa annelerin bakması iyi oluyor bence. Dediğim gibi kızdığım zamanlar oluyor ama bakıcı olduğunda hiç mi kızmayacağım. Tabii bakıcı meselesi de şans, çok iyi biri de olabilir, çok sorunlu biri de olabilir.

Senin durumunda sizin evinizde yatılı bir durum olacaksa bir süre sonra gerginlikler olabilir, çok doğal. İnsan bazen çok bunalıp en ufak şeye sinirlenebiliyor. Ama sakin olup çocuk için en iyisini düşünüp bir süre sabretmek lazım bence.sedaozkan

Bebeği bırakıp, iş dönüşü almak şeklinde olsaydı muhakkak ki kabul ederdim ama, evler uzak olduğu için evimde yatılı kalınma ihtimaline pek sıcak bakamadım. Sorun istemiyorum hayatımda. İyi bir bakıcı arayışı içindeyim. Bence böylesi çok daha iyi olacak.


evhamlianne

En kötü kayınvalidenin bile en iyi bakıcıdan çok daha iyi olacağı görüşünün savunanlardanım. Çünkü canının canı.


sedaozkan

nderen yalnız çok iyi bakıcıların hakkını yemeyelim, bir de gerçekten çok kötü kayınvalideler de var. Bence bazen iyi bir bakıcı, kötü bir kayınvalideden çok daha iyi bakar.cigdemkrc

Tam da bu konuyu aylardır düşünürken yazdıklarınızı okudum.Aradan 3yıl geçmiş nasıl hallettiniz nelere karar verdiniz ve ne yaptınız merak ettim doğrusu. Oğlum 16.5aylık oldu ücretsiz izni uzatabildiğim kadar uzatmaya çalıştım ama kafamda hep bu soru vardı ben işe başladıktan sonra ne olacak nasıl bir düzen kursam bakıcı tutsam mı annelere mi güvensem...1.5ay sonra işe döneceğim zaman azaldı ve ben dönüşümlü anneanne babaanne bakımına daha sıcak bakmaya başladım. 15 günde bir genel temizliğe gelen bir temizlikçi var zaten bir de haftada 1 gün gelip yemek yapıp evi toparlayacak birini tutayım diyorum. Ne dersiniz sizler neler yaptınız veya yapıyorsunuz?


aytude

kesinlikle bakıcı.Cevaplamak için Üye ol