peynir

Taita soruyor: 6

merhabalar
kızım birkaç aydır peynir yiyor ve ben de çok mutlu oluyorum ancak içim pek rahat değil. peynirlerin yoğurtların içine ne katıyorlar belli değil. şu dışardan aldığımız beyaz peynirleri nasıl yaparız evde bir fikriniz var mı? ayrıca peynir mayası olarak şu eczanelerde satılan peynşir mayalarından kullansak olur mu?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


snotra

Peyniri de evde yaparsak yandık :)) Boşuna yorgunluk bence. Her üründe güvenilir markaları tercih etmek yeterli. 


Biz hep yiyeceklerin içindekilerden endişe ediyoruz ama saklama kaplarından çocuk iç çamaşırlarına kadar sayısız ürünün içeriği kimyasallarla dolu. 

Peynir konusuna dönersek, keçi peyniri tavsiye ederim.  


Taita

:) evet haklısın ama ben de enteresam bir heves de oluştu en azından denemek istiyorum. ben keçi peyniri sevmiyorum kızım da sevmiyor tabii :) inek peyniri ancak.  zaten hep kaliteli alıyoruz ama kendim de yapsam iyi olur sanki :)


snotra

Aslında bende de var heves:kefir yapmayı düşünüyorum bir ara. Ama peynir, en fazla lor yapabilirim sanırım :))


Taita

hmm. lor yapmak çok kolay. kaynayacak olan sütün içine yarım limon sıkın biraz kaynatın kesilince süzün. o kadar. mesele beyaz peynir yapabilmekte :)
kefir yapmak ise çocuk oyuncağı gerçekten. kefir mayası alıyorsunuz aktardan. her gün içine 1 bardak süt döküyorsunuz. ertesi gün kefiriniz hazır. mayayı su ile yıkıyorsunuz ve tekrar bir bardak süt döküyorsunuz.
bir ara yapmıştım kefir evde. sonra tatile gittik bozuldu :(Taita

çok teşekkür ederim :)Cevaplamak için Üye ol