lenf bezlerinde şişme farkeden var mı?

sule_bilge soruyor: 2

daha önce boynun sol tarafında farkettiğim pirinç gibi bezelerden,bir de sağ tarafında ve fındık gibisini farkettim kızımda.dr antibiyotik verdi,ama tecrubeli anneler(tonsillit sonrası) o hep olur ve kendi kendine geçer diyor.2 gündür verdik,bir ufalma da yok.kararsızım.bu durumu yaşayan oldu mu?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ABIDE

ladyd; cevabınız için çok teşekkür ederim biraz olsun içim rahatladı ama bazen herhangi bir rahatsızlığı yokkende özellikle bağırırken şişlik gözüme çarpıyor (her zaman değil ara ara gözüküyor).


zeyfe

benim de oğlumda ateşli bir boğaz enfeksiyonundan sonra çıktı bezelye büyüklüğünde. Geçmesi zaman alır, 6 ayı bile bulabilir demişti dr.muz. Geçenlerde tekrar hastalandı, bir sabah bir kalktı kocaman olmuş beze. Çok telaşlandım bu sefer hemen KBB doktorundan randevu aldım. Baktı muayene etti o da çocuk doktorumuzla aynı şeyleri söyledi, yani enfeksiyon kaynaklıymış. Geçmesi uzun zaman aldığı için çocuk yeni bir enfeksiyon geçirdiğinde bir önceki hastalıkta oluşan beze henüz geçmediyse yeni hastalıkta daha da büyürmüş. Enfeksiyon iyileştikçe beze küçülür kaybolur dedi. İçimi rahatlatmak için de kan tahlili ve ultrason istedi. Birşey çıkmadı çok şükür. Bir de önemli olan bezenin formu ve hareketliliği dedi. Zararsız olanlar yuvarlak ya da elips şeklinde ve elledikçe hareket eden bezelermiş ki bizimki öyleydi. Sert, şekilsiz, elleyince hareket etmeyen kitleler düşündürücüdür, hemen biyopsi isteriz dedi.  
Cevaplamak için Üye ol