Kızım ve kaynaştırma öğrencisi

ipegim soruyor: 8

Kızım bu sene kreşe başladı. Sınıflarında otizmli bir kaynaştırma öğrencisi var. Çok tatlı sakin bir çocuk. Ben de bundan çok memnunum, kızım onunla çok ilgileniyor evde de ondan sıkça bahsediyor. Hatta haftasonu ne yapıyor acaba diye aramamı istiyor. Öğretmeni de konuşamadığı için kızımın onunla çok ilgilendiğini söyledi mesela kahvaltıda ne yediğiyle bile ilgileniyormuş.Çocuk sadece anne ve baba diyebiliyor. Ancak kızım aynı zamanda sürekli onu taklit ediyor ilk başlarda önemsemedim ama artık sosyal ortamlarda konuşmamaya sadece onun gibi anne baba demeye başladı görmezden geldim ilk başlarda ama son 1 aydır bu böyle. En son dün arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde de aynı şekilde davranmaya devam edince şaşırdım açıkçası nasıl davranmalıyım acaba?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


guta

Kızınızın ona arkadaş olması çok güzel olmuş. Ne kadar merhametli bir kızınız var, ne güzel. Ama bir yandan da çocuklar bu dönemde birbirlerinden çok etkileniyorlar. Birbirlerini taklit ediyorlar, onlara bakarak yeni şeyler öğreniyorlar. Mesela çevresinde ne kadar olumlu pozitif çocuk varsa o da o kadar pozitif oluyor. Gelişim olarak da bu çok önemli. Eğer becerikli, kedine güvenen, oyun kurmayı bilen çocuklar varsa onlardan bu özellikleri yavaş yavaş öğreniyorlar. Ben olsam arkadaş olmalarını engellemezdim ama kreşi ile konuşup bunun sınırlı zamanlarda olmasını talep ederdim. Oyun oynarken diğer çocuklarla da aktif oynamasını, yemek yerken hep onun yanında oturmamasını, ikili oyunlarda başka çocuklarla da eşleştirilmesini isterdim. 


Ebru_A

İlk önce emin olun ki bu geçici bir süreç. Muhtemelen ona özel ilgi gösterildiğini düşündüğü için onun gibi davranıyor, kardeşi olan çocukların bebek gibi konuşması gibi bir şey. Benzer bir olay arkadaşımın başına gelmişti, o öğretmeniyle konuştu, öğretmen de çocuğa, aslında otizmli çocuğun ancak bu kadar konuşabildiğini, kendisinin bu şekilde konuşmasının güzel olmadığını söylemişti ve durum düzelmişti. Öğretmenini seviyorsa bu şekilde çözülebilir bence, saatlerin kısıtlanması v.s. diğer çocuğu dışlamak olur.


smash

benzeri bir durum yaşadık ama daha basit olarak. otizmli arkadaşının yürümesini (parmak ucunda) birkaç kere taklit etmişti. benim de baştan arkadaşına karşı ilgili olması çok hoşuma gitmişti. o ara da aynen sizin gibi biraz telaşlanmıştım. "senin o şekilde yürümene gerek yok" demiştim bir kere, sakince. üstüne gitmedim. bıraktı hemen. bir merak dönemiydi belki de.


birbebekannesi

Lütfen ondan arkadaşlığını sınırlamasını istemeyin; çok güzel bir arkadaşlık...ebru a ya katılıyorum, verdiği örnek çok güzel...Kardeşin olan çocuklar kardeşlerini ilk başta taklit ederler ama bu geçicidir. Sonra onun kardeşi olduğunu anlar ve kendi dünyasına geri döner. Belki siz çok kızınıza her zamanki gibi davranması konusunda desteklerseniz ve bu durumun arkadaşını da olumlu etkileyeceğini söylerseniz faydası olabilir.(Otizmli çocuklar elbette birbirinden çok farklılar ama hepsi çok çok zekiler; zaten çocuk sosyal olarak gelişsin diye gelmiş, çok kelime duyarsa taklit edecek vs. Eğer sadece kendi kızınız düşünerek sınırlarsanız çoğunluğun yaptığı gibi otizmi dışlamış olursunuz. Hassas bir anne olduğunuz belli, destek olacağınıza eminim.)guta

Sanırım benim yazdıklarım yanlış anlaşıldı. Ben arkadaşlığı engellensin, Otizmli çocuk dışlansın gibi bir şey ima etmedim. Bu konuda öğretmene çok iş düştüğünü anlatmak istedim. Belli ki daha önceden de söylediğim gibi merhametli bir çocuk. Diğer çocuklar onun gibi olmayabilir. O yüzden de sürekli onunla oynuyor olabilir. Öğretmen diğerleri onu anlamıyor diye kızınızı eş seçiyor olabilir. Bu bir yere kadar doğru. Ama bir yandan da Otizm li olması olmaması farketmez çocuğun hep aynı kişiyle yan yana oturması, hep onunla oynaması doğru değil bence. Bu yaşta farklı çocuklarla da bir araya gelmeli ki değişik şeyler öğrensin, sosyalleşsin. Oğlumun okulunda özellikle buna dikkat ediyorlar. Grupları arada değiştiriyorlar. Bu şekilde her grupta kendini ifade etme şansı oluyor. Diğer cevaplarda da yazdığı gibi çok da üstüne düşmeyin zaten, bu tip şeyler kendiliğinden düzeliyor.


ipegim

Anlıyorum söylemek istediğinizi, öğretmenine ilk sorduğum bu oldu zaten. Diğer arkadaşlarıyla da oynuyormuş, ben de ilk başta sadece onunla mı iletişim kuruyor acaba diye düşünmüştüm ama öyle bir şey değil. Zaten otizmli çocukla da bu kadar ilgilenmesinin sebebi aslında benim ilk duyduğumda onu desteklemem oldu. Ben bu konuyu merak edip sordukça o da ilgisini arttırdı. Kardeş örneği tam oturdu aslında, aynen kardeşi olan çocuğun emzik istemesi gibi. Teşekkür ederim cevaplarınız için.


evrenn

benim çocuğum otizmli ve 2.5 yaşında keşke kreşte kızınız gibi oğlumunda arkadaşı olsa bu çocukların iletişime geçmesindeki en büyük etken arkadaşları :( ve çocuklar taklit ediyor onu farklı bir şey olarak algılıyorlar benim yiğenlerim oğlumu taklit ediyor tam tersi olması gerekirken


Teacher_Mom

Merhaba bende fen bilgisi ogretmeniyim. Sinifimda kaynastirma ogrencisinin cok olduğu bir okulda calismistim. Oncelikle kiziniza kaynasyirma ogrencisinin o siniftaki cocuklardan farklı olduğu kiziniza yansitilmis. Bu ogretmeni olabilir siz olabilirsiniz ama disaridan biri bunu yapmış. Bu farklılık sonucu kaynastirma ogrencisine gosterilen ilgi kizinizin cok hosuna gitmis olabilir. Bende onunla ilgilenir onun gibi davranirsam bana da oyle davranirlar diyordur kesin. Çünkü kaynastirma ogrencilerine ister istemez farklı davraniyoruz. Mesela siniflarinda ki konusmuyormus ogretmeni onunla iletişim kurabilmek adına onunla daha fazla sohbet ediyor olabilir. Yada giriskenligini artirmak icin ona ek gorevler verebilir bu durum kizinizin hoşuna gittiyse boyle davraniyordur. Sizin yapacaginiz ogretmene durumu bildirmek. Kaynastirma ogrencisinin okulda ve Rehberlik arastirma merkezinda danışmanı vardır sinif öğretmeni aracılığıyla onlarla iletisime geçmek. Oblar size daha iyi bilgi verir yardımcı olur. Evde kiziniza bi sorumluluk verebilirsiniz balik alın mesela yada onun buyutmesini istediginiz bir bebek. Onunla duzenli vakit gecirince arkadasina olan odaklanması dağılır. Sorumluluguna odaklanir.


Cevaplamak için Üye ol