Yanık için tedavi? İz kalmaması için ne yapmalıyım?

vildand soruyor: 10

Merhaba,
1 yaşında bir kızım var. İki gün önce bebeğimin üzerine çay döküldü.
Kolunda 2. ve 3. derece yanıklar oluştu.
Şu anda kolu sargıda ve pansuman yapılıyor hergün
Doktorlar 2. derece yanıkların olduğu yerlerde iz kalabileceğini belirtiyor. :(
İz kalmaması için yapılabilecek birşey var mı?
Daha önce böyle bir durum yaşayan ve aksiyon lan varsa bana ulaşabilir mi?
:(
Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


peyibal

Geçmiş olsun, doktorlar gerekli tedaviyi yapıyorlardır muhtemelen ve umarım en kısa zamanda kızınızın yarası iyileşir.

Ben de 1,5 yaşındayken koca bir bardak sıcak çayı göğsüme devirmişim ve o zaman da deri soyulup gerekli tedaviler yapılmış hastanede.Şu anda göğsümde hiç iz yok, hatta renk farklılığı dahi yok.Çok özel bir ilaç kullanılmamış o dönem ( yıl 1978 )bildiğim kadarıyla annem bepanthene merhemi çok kullanmış.

Günümüzde bildiğim yanık kremleri silverdin, bepanthene merhem,sudocrem  var ama sizin durumunuzda kullanılıyor mu bunu ancak doktorunuz bilebilir, onlara danışmadan birşey kullanmayın derim.


Myra

Çok geçmiş olsun. Kantaron yağı yanıklara çok iyi geliyor.


ozgu_naz

ben size uygulanmış ve kesin sonuç alınmış bişi önericem ama doktorların tedavisine ek olarak tabiki. kuyu suyu ve saf zeytinyağını karıştırıyorsunuz. zeytinyağı suyla karışmıyor ama çok enteresandır ki kuyu suyuyla bir araya gelince pudra gibi bir kıvam alıyor yağ. saf z.yağı olması şart ama. çok çok geçmiş olsun.


fistikcik

Yanık izlerine çok iyi gelen Contractubex krem var. Çocuklarda da kullanılabiliyor. Doktorunuza (ya da bir dermataloga) danışarak bu kremi yazdırın. Prospektüsünde "Özellikle çocuklarda iyi sonuç alınmaktadır" diye yazıyor.


kedidirkedi

KUYU SUYUNDAN KASIT KUYUDAN ÇEKİLEN SU İSE SAKIN!!!

Kuyu suyu içerisinde bir çok mikrop barındırabilir. Bu mikroplar yanık yarada enfeksiyona yol açabilir. İyi yapayım derken kötü edersiniz.gamzedeniz_2009

çok geçmiş olsun..1 yaşında oğlumun sağ eline bir çaydanlık çay döküldü...10 gün pansumana gittik geldik..sargıdaydı eli...resmen elinin eti gitti değişik bir şey görüntüydü...çok şükür iyileşti..iz kalmadı...plastik cerrahına da götürdük..korkulacak birşey yok demişti..çocuk hemen yenilenir eti dedi ve yenilendi..meraklanmayın geçecektir..yeterki pansumanı iyi yapılsuın ölü deriler bir güzel temizlensin ki buruşuk kalmaması için...2.5 yaşında fark edilmiyor bile eli..maşalalhhh hücre yeniledi kendini..çok geçmiş olsun..


vildand

çok teşekkürler tavsiyeler için.
plastik cerrah iz kalabilir dedi şu anda pansuman ile temizliyorlar ama bakalım sonraki günler ne getirecek
umarım bir şekilde geçer
dediklerinizi de doktora ayrıca danışıyor olacağım
tekrar teşekkürler


ozgu_naz

kedidir kedi.. kasıt evet kuyu suyu ama tabiki içilebilenden. hala bu suyu kullananlar var ben de dahil. güvenilir bir kuyu suyuysa sorun yok. istanbulun birçok köy diyebileceğimiz yerlerinde hala kuyu suyu içiliyor. her hafta sonu arkadaşımız nerdeyse bütün apartmana dağıtıyor. sağlıklıyız çok şükür. yapıp yapmamak sorunun sahibine kalmış ben sadece tecrübemi aktardımBella

turkuaza katılıyorum daha öncede duymuştum buna benzer bir öneri.Ama öncelik yanık anında acısı dininceye kadar soğuk suda bekletmek ağlayacak ama acısı geçene kadar geçtikten sonra susacak ilk başta bunu yapmayı başarabilirseniz yanığı en hafifşekilde atlatabiliyorsunuz.

Kuyu suyu zararına gelince özellikle memlekete gittiğimde kuyu suyu bidon bidon istanbula getiririm şimdiye kadar bir zararını görmedim ama tabi güvenilir ve insanlar tarafından içilen kuyu sularını tercih etmeniz doğru olandır


ozgu_naz

bende bunu demek istemiştim bella sağol:)Cevaplamak için Üye ol