Yanık için tedavi? İz kalmaması için ne yapmalıyım?

vildand soruyor: 10

Merhaba,
1 yaşında bir kızım var. İki gün önce bebeğimin üzerine çay döküldü.
Kolunda 2. ve 3. derece yanıklar oluştu.
Şu anda kolu sargıda ve pansuman yapılıyor hergün
Doktorlar 2. derece yanıkların olduğu yerlerde iz kalabileceğini belirtiyor. :(
İz kalmaması için yapılabilecek birşey var mı?
Daha önce böyle bir durum yaşayan ve aksiyon lan varsa bana ulaşabilir mi?
:(
Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


emp

bir kaç yıl önce yangında yüzümün bir bölümü yanmıştı. o zaman ilaçlar merhemler acımı dindirmiyordu. doktorlar iz kalabileceğini söylemişti. o an izi falan düşünmüyordum.canım yanıyordu. merhemi sürdüğüm an yüzümde siyah bir is tabakası oluyordu.

birkaç gün sonra bir tanıdığım Fransadan getirdiği bir yanık kremini ve aloe vera yapraklarını önerdi. aloe vera cildimin yanmasını dindirdi.krem de iz kalmamasını sağladı. 
içinizi ferah tutun, iyileşir ve iz kalmaz endişelenmeyin. benim göz kapağım dahil, yanağım ve şakağım yanmıştı, hiç iz kalmadı.


kedidirkedi

Arkadaşlar ben yanık yara ve tedavi merkezinde çalışmış biri olarak diyorum ki hayır. Yanıkların bu gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılması çok kötü sonuçlar dogurabiliyor. İçtiğiniz kuyu sularında dönemsel kirlenmeler olabilir. Çıkarılması esnasında suyun çıkarıldıgı sistem ya da taşıma aracıyla da suya bulaşmalar olabilir. Sizin içip sağlıklı olmanız o suyun bir yanık için yeterli temizlikte oldugu anlamına gelmez. Bugün İstanbul'un çeşme suları da teknik olarak içilebilir durumda ama yanık temizlerken normal bir su değil steril su kullanıyoruz, niye? Olası bir enfeksiyondan korunmak için. Siz hastanede steril koşullarda yanığa müdahalede bulunurken diğer taraftan bu ve bunun gibi güvenilir olmayan yöntemler yüzünden hasta enfeksiyon kapabiliyor. İzi kalmayacak bir yanık iz bırakarak iyileşebiliyor, ameliyata gerek yokken ameliyat gerekliliği çıkabiliyor. Eminim bu yöntemi kötü amaçla söylemediniz. Söylediğiniz yöntem bazı kişiler tarafından denenmiş ve başarılı da olabilir. Ancak tıbbi müdahale olanagına erişebiliyorken böyle bir yönteme başvurulmasını gördüğüm vakaların da ışığıyla çok yanlış buluyorum.


kedidirkedi

emp çok geçmiş olsun. Tamamen iyileşebilmiş olmana çok sevindim.


emp

kedidirkedi teşekkür ederim. dilerim o acıları kimse yaşamaz, hele çocuklar asla..


ne yazdığımı tekrar okuyunca farkettim. eksik yazmışım.yanlış bilgi olmasın.
ben yangın yerinin yakınından geçerken patlama oldu ve alevlerin sıcaklığını yüzümde hissettim. sadece o yüksek ısıya maruz kaldım birkaç saniye. yoksa çok daha ciddi sonuçlar olabilirdi. 


kedidirkedi

Allah korusun, kimsenin başına vermesin, çok kötü bir şey yanık.Puccanne

slm canım geçmiş olsun çok acı bişey mevlam kimsenin evladına zarar ziyan vermesin...tabii sanada bol bol sabır versin çok zor bişey...benim yeğenimde 1 yaşındayken yani yeni yeni yürürken pat düşüp pat kalkarken tüpün üstünde kaynamakta olan suyun üzerine düştü allahtan yüzünde ve vucutta birşey yok ama sol kolu bılek ve dirsek arasında 2. ve 3. derece yanıklar oldu pansumanlar filan yapıldı kolu çok kötüydü ve annem sürekli elma rendeleyip koydu ve inanır msn şu anda iğne ucu kadar bile iz yok ben yaşamayıp başkasından duysaydım cahillik derdim ama gelişimi gözümle gördüm ve paylaşmak istedim..tekrar geçmiş olsun..


ayberke

Geçmiş tecrübelerimden birisi su toplayıp deri kabardıysa mutlaka soyun .bENİM SOYMADIĞIM YANIKLARDA İZ VAR SOYDUKLARIMDA YOK.AMA TIBBIN DEDİĞİNİ MUTLAKA YAPIN.


Elif_Ezel

sarı kantaron yağı çok iyi geliyor  bi araştırın istersenizemp

nasıl oldu bebiş merak ettim?


ozgu_naz

yoruluyorum bu tarz şeylere cvp verirken.lütfen cahil muamelesi yapmayın kedidirkedi. ben bizzat yaşanmış bir tecrübeyi aktardım. araştırmak muhakeme yapmak kişinin kendine kalmış bişi.yazmayalım ozaman hayatta tecrübe ettiğimiz şeyleri. bu tarz dayatmalardan çok sıkıldım burda.Cevaplamak için Üye ol