Bakici sorunsalim, moralim cok bozuk

Hfrajha soruyor: 10

2. bakicimizla da yolumuzu ayiriyoruz,esim tumor ameliyati gecirdi, 8 gundur sehir disindaydik, biz eve gelirken Mirayin odalarinin silinip supurulmesini istemistim, temizlikci yapar, benim isin degil diye yapmamis( ki basta oyle anlasmistik). Piyasanin oldukca ustunde para veriyoruz, ekstra harcliklar, hediyeler de var, evin bir bireyi gibi davraniyoruz, 3 gunde bir Mirayin bulundugu odalarin silinip supurulmesini, 2 gunde bir 1 kap yemek, Mirayin utulerini istiyoruz. Ve diyoruz ki Miraydan bunlara vakit kalmazsa hiiic onemli degil, en onemlisi Miray. Biz nerede yanlis yapiyoruz ki 4 ayda 2 bakici eskittik? Moralim cok bozuk.

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


selencem

Bir bakıcı ilk haftadan söyleniyorsa yollarınızı ayırın gitsin. Yalnız her bakıcı kötüdür diye düşünmeyin. Bizim ablamız iyi yürekli, vicdanlı bir insan. Ben hiç söylemediğim halde meğer 1 yıldır fazladan bir gün temizlik yaparmış, farkında bile değildim, geçende kaf arasında geçti. Hatta okuldan alırken öğretmenler bile fark etmiş oğlumu ne kadar sevdiğini. O yüzden sakin ve sabırlı olun. Fazladan zam, hediye vb ekstralar vermeyin. Net iş tanımı yapın, çok fazla iş, pratik zaka vs beklemeyin. Umarım gönlünüze göre bulursunuz.


eczzeliha

valla kızıma halası bakıyor. sevgisinden şüphem yok. ama bırakın kızımla ilgili işleri bazen onun arkasını bile ben topluyorum. ki abisinin evinde hiçbirşey de kısıtlama yok ama olmayınca olmuyor. apartman görevlimizin hasta olduğu bi hafta çöp ağzına kadar dolau bezler yere düşecek unutmuşum sabah çıkarmayı. bi poşet alıp değiştirmemiş. ben misafirliğe gitsem teklif ederim değiştiririm. kaç ay tv izletme oyuncakları topla falan dedim. ama karakter ile ilgili bişey. allah kolaylık versin. inş vicdanlı biri karşınıza çıkar. bazı şeyler anlaşmakla da ilgili değil bence.


versus

Bu konuda çok çekmiş biri olarak söyleyebilirim ki, bakıcılar maalesef çok duyarsız oluyor. Neden bu işi yapıyorlar o zaman değil mi? Ama süper bir piyasa var, yeni nesil anneler çok bilinçli, okuyor, öğreniyor, öğretiyor, bakıcı değiştirmek istemiyor, çocuğun psikolojisinin etkilenmesinden korkuyor, bakıcıya bir aile bireyi gibi davranıyor. Ve çoğu bakıcı da maalesef bunların farkında ve bunu kullanıyorlar. O yüzden rahat olun, siz yanlış yapmıyorsunuzdur eminim.


Bir bakıcının en temel görevi çocuğun temel ihtiyaçlarından sorumlu olmaktır. Bence bunların içine çocuğun yaşam alanının temizliği ve yiyeceği yemeklerin pişirilmesi de dahildir. Haa, çok az paraya anlaşmısınızdır, kadını bunlardan muaf tutabilirsiniz ama piyasanın üstünde bir para veriyorsanız ve başta da konuştuysanız zaten bunları yapmak zorundadır bana göre. Siz zaten gayet iyi niyetli davranıyorsunuz anladığım kadarıyla, bence bakıcınız bunu haketmiyor. İnsanda biraz iyi niyet olsa, en zor gününüzde size yardımcı olmak isterdi. Bir de yoldan şikayetçi diyorsunuz, belli ki çalışmak istemiyor. En kısa zamanda yenisini bulmaya çalışın bence, bebeğiniz daha küçük, değişikliklerden etkilenmeyecektir. 

Bir de en önemlisi, bebeğinizi gerçekten sevecek bir bakıcı bulmaya çalışın. Referanslarının söylediklerinden ve çocuğu ilk gördüğü andaki tavrından anlarsınız.

Size bol şans, inşallah gönlünüze göre biri karşınıza çıkar.


Emine_ArasJan

tek çocuk ise onun odasını temizlemesi kıyafetleri çocuğun yemesi-içmesi, terbiyesi, herşeyi ona ait olmalı ki 4 aylık mı Miray? O kadar küçük bir çocuğun yükü çok olmaz. moralinizi bozmayın ya konuşun yeniden kabul etmiyorsa yenisini bulun, ya da direkt yenisini bulun. O zihniyette ise çok barınamaz. ben de önceki bakıcımdan çocuğun odasının temizliğinden sorumlu olduğunu açıkca söylediğim halde 1 kez bile temizlememişti. çocuk yemekli elini tv.ye sürüyor akşam öylece buluyor gece ben temizliyordum

 


ponyy

benim 5. bakıcım. oğlum 5 aylık henüz.

çok zor gerçekten sizi anlıyorum.

şimdiki bakıcımız  evi toparlıyor haftada 2 vileda elekltrik süpürgesi yapıyor . haftada 3 yemek ve ütülerimiz.

bunları oğlum uyurken yapıyor. uyanıkken yapmasını istemiyorum.

sorun bizde de soğuk bir kadın olması. çok az konuşuyor oğlumla uyarmama rağmen.

duruşu yaklaşımının da sıcak olduğunu söyleyemem.

şu anda beklemedeyim özbakımını iyi yaptığı için. 1 yaş sonrası değiştireceğim bu gidişle.

çok yoruldumwinniethewizardpooh

Biz ilk 6 ay 6 kişi falan değiştirdik, bizden de kaynaklanmadı, mesela üçü kendisi gitti ! Biri geldiğinin ertesi günü gitti mesela, yapamıycam dedi . Ikiz oğullarım var , o dönem zorlulardı, ondan mı bilmiyorum ama ben ve eşim sabahın 5:30 unda tasını tarağını toplayıp giden kadını da ilk kez gördük , eşimle 3-4 gün dönüşümlü ikişer saat uyuduğumuz günler de oldu. Bakıcı işi şans işi. Bize üstüste psikolojik problemli 3 kadın geldi mesela, ben de delirecek gibi olmuştum moral bozukluğu ile. Allah iyilerle karşılaştırsın . Moralinizi bozmayın, sonra birini daha bulduk ve çocuklara hep o baktı şimdiye kadar. Yani moralinizi bozmayın, bunlar oluyor. En son kadınla da sorun yaşamadım mı ? Yaşadım, hem de sizin dediğiniz gibi, yeter ki iyi baksın dedik, piyasadan çok yüksek verdik ikiz bakıyor diye, maddi durumu kötü mesela, bayramda oğullarına harçlık gönderdim ( severek yaptım bunu , içimden geldiği için ) , eşine iş bulduk vs ama hep başka başka sorunlar çıktı durdu. Bir süre sonra çocuklara iyi baksın yeter olduk biz de. Yalnız dikkat edin bakıcılar onlara mecbur olduğunuzu anlayınca birden değişiyorlar . Benim oğullarım bu hanımı çok seviyor , o da bunu çok iyi biliyor, böyle olmasa çoktan gideceğini de biliyor. Sonuç olarak denemeye devam edin, moralinizi bozmayın, küçük ayrıntılara takılmayın ama bakıcınızı da şımartmayın, işveren- bakıcı dengesini koruyun derim. Sevgiler...


Hfrajha

Sabah konuştuk, bir de beni yalancı çıkardı, ben dün temizlik yaptım ama toz alamadım demiştim sen yanlış anlamışsın dedi. Hadi dedim o da önemli değil, yolu bahane ediyorsun, maaşına zam da yaptım 3gün içinde, evet çok uzak karda kışta naparım dedi ve yolları ayırdık. Bu arada evlerimizin arası 6 km yaklaşık :)

Üçüncü bakıcımızdan umutluyum, umutlu olmak istiyorum. Anladım ki bakıcı işi zor, Allah iyilerle karşılaştırsın. Desteğiniz için teşekkürler. Evet, kararlıyım, bu sefer daha mesafeli olacağım.


sehergil

İyi yapmışsınız yollarınızı ayırmakla. Kesinlikle iş tanımını çok net yapmalı, ücret konusunda da alttan almamalısınız. Fazla para verdikçe istiyorlar. Fİkir vermesi için yazıyorum. Bence hiçbir bakıcı 1000 TL den fazlasını haketmiyor. Hele de yemek ve temizlik işine hiç karışmayan biriyse max 850 TL istanbul şartlarında. Artı yol parası verilebilir belki.
 Biz çalışma durumunda olan annelerin işi çok zor. Ben de 2,5 aylıkken bakıcıya bıraktım oğlumu.Allah razı olsun iyi baktı oğluma. Vicdanlıydı, çalışkandı ama ücret açısından bir türlü memnun edemedik kadını. 2 yaşını doldurunca oğlum, kendi bıraktı işi.  biz de kreşe başladık üstelik bakıcıya vereceğimizden daha düşük ücrete ve oğlum da kreşte çok mutlu. Sizin bebek çok küçük tabii, kreş mümkün değil kesinlikle. Zamanla herşey yoluna giriyor demek istiyorum, yeni adayların daha hayırlı olacağı kesin. aldimsazielime

bocuay siz bi yerde hata yapmıyosunuz da maalesef bu sektör böyle,kıymetlilerimizi emanet ediyoruz ya hemen bi sömürü.. bizlerde aman memnun olsun iyi baksın da-hesabına fiyatı avantayı arttırıp işi azalttıkca iyice coşuyorlar böyle.çok bakıcı değiştirmek zorunda kalmış biri olarak şunu anladım ki çalışmayı sevmeyenlerin kolay para kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bi iş olmuş çocuk bakıcılığı.. 


ozlenen

21 bakıcı değiştirdim. Hala katil değilim ama bazen olasım var.
Kızlarım 29 aylık haftanın 3 günü yarım gün okuldalar sonra gelip 2 saat uyuyorlar, dip köşe temizliğe her hafta kadın geliyor. tuvalet sorunu yok bez kullanmıyoruz, yemek sorunu yok. oturup kendileri yiyorlar, çok ağlayan kriz çıkaran çocuklar değiller, birbirleriyle iyi anlaşan oynayan çocuklar, ama,
kızları ayıranı mı istersin, aç bırakanı mı, tek başına bırakıp mutfağa gidip saatlerce çıkmayanı, talepleri zaten hiç bitmiyor. türk bakıcının tek altarnatifi bence aynı dili konuşuyor olmamız, gerisi onu yapmam bunu yapmamla geçiyor, azeri türkmen dersen, ellerinden telefon düşmüyor, niyet bozuk birini bulup ülkede kalam derdindeler, o nedenle çok iyi başlıyorlar ama 1 ay içinde bir sürü sorunları çıkıyor. çalıştığım en iyi bakıcılar etopyalı, gerçekten buraya çalışmaya geliyorlar. iş ayrımı yok. evimin derlenmesini toplanmasını da yapıyor, çocuklara da gayet iyi bakıyorlar. onlarda da sorun türkçe bilenini bulmak
İyisini bulmak gerçekten zaman alıyor. ama bence hak ettiğine emin olmadan hediye yada ekstra harçlık vermeyin. ve mesafeyi hep koruyun, kardeş gibi davrandıklarımızın yapmadığı kalamadıCevaplamak için Üye ol