saç yolma ve parmak emme

aresrar soruyor: 3

Çocuğuma bakacak kimse olmadığı için uzaktaki kayınvaledem bakıyor, bu nedenle çocuğumu iki günde bir görebiliyorum. Oğlum parmak emmeye ve saçını yolmaya başladı acaba bunalıma mı girdi. Dişi çıktığı için mi yapıyor. Parmak emme davranışı diş kaşımadan öte baş parmağını alıp şakır şukur emmek şeklinde. Uyumak istedğinde ve sinirlendiğinde kulakları ile birlikte saçını yoluyor. Kulağının üstündeki sakakların ordaki saçlar epeyce seyreldi.
6 aylık bebekte bu durum geçici midir kalıcı mıdır. Acaba ayrı kalmamız, benim kadar onun da mı psikolojisini mi bozdu...

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


zeynepanne

merhaba
benim bebişim de 10 aylık. uykusu geldiğinde sürekli kulaklarını üstündeki saçlarını çekiştirip yoluyor, kulaklarını da çekiştiriyor.
doktoruna sorduğumda, içeriden sürmeye başlayan dişlerin etkisiyle olabileceğini ve normal olduğunu söylemişti.
tırnakları çizdiği için kulaklarının üst kısmında saç dipleri çizik içinde. aynı kulağı mı tutuyor diye dikkat ettim kulak enf olabilir mi diye ama hayır, her iki kulağı da çekiştiriyor.
bence tipik bir bebek davranışı. için rahatlar mı bilmem ama bizde de aynı durumun olduğunu söylemek istedim.
parmak emmesi için de dişlerden olabilir diye düşünüyorum. damaklar çok kaşınıyor. benim küçük kızım 7 aylık çıkardı ilk dişini, sizin de çıkabilir normal...diş kaşıyıcılar verebilirsin eline, özellikle dolapta soğutulanlar çok hoşlarına gidiyor, serin serin damaklarını rahatlatıyor.


Donayar

Benim kızımda uykusu geldiginde kulaklarını ve saclarını cekiştiriyor bencede normal bir durum. Ama içini rahatlatmak için bir danısmandan yardım alabilirsin.


iptal_uye

kuzucuk seni tabi ki özlüyordur ama gösterdiği bu davranışlar bu yüzden değil bana kalırsa

biz de saçları yoluyoruz. kulak çekiştiriyoruz. saç yolmayı biraz da sıcaklara bağlıyorum ben. özellikle emerken yapıyor, ee emerken kafası da çok terlediği için kaşınıyor tabi. kulak çekiştirmek de gelmeye çalışan dişlerin habercisi. parmak emme işi de şakur şukur emiyor demişsin. bence dişleri kaşındığında parmağını kemirir, bu şekilde emmez. emme işi dönemsel olabilir, biz de bir dönem emmiştik,yeterki alışkanlık olmasın.Cevaplamak için Üye ol