reflü sintigrafisi

dennis soruyor: 5

günaydın; kızımın kilo alamama problemi vardı zaten. bir de son bir kaç öğünde öğürme,azıcık yeme, gece çok terleme ve inleme olayı ortaya çıkınca doktora götürdü eşim (ben şehir dışında olduğumdan gidemedim) şikayetlerimizi anlattıktan sonra kızımı muayene eden doktoru son kontrolden beri 10 gün içinde 200 gr. kaybettiğini; ayrıca boğazda hafif bir enfeksiyon olduğunu söylemiş ve reflüden şüphelenerek kan testi ve sintigrafi istemiş. kan testini yaptırmışlar, henüz sonuçlar gelmedi, sintigrafi için de Pazartesi (yarın) gelmelerini söylemiş. ayrıca eve geldikten sonra kızımdaki öğürmeler, doktorun verdiği antiemetiğe (bulantı önleyici) rağmen kusmaya dönüşmüş.
Şimdi benim sorularım:
kilo kaybı enfeksiyon nedeniyle olabilir mi? tamam, zaten kilo alımı çok yavaştı ve endişeleniyorduk ama kilo kaybı olunca iş daha da ciddileşti. 7800 gr'dan 10 günde 7600 gr'a düştü; ne derece ciddi bir kayıp sizce?
sadece bir kaç öğündür öğürüyor veya kusuyor diye sintigrafi istenmesi ne kadar doğru? araştırabildiğim kadarıyla sintigrafi çok eziyetli bir işlem ve üstelik radyoaktif madde verilmesi gerekiyormuş. yine internetten okuduğuma göre 4-6. ay ile hareketlenmeye başladığı 10.ayda bebeklerde reflü tavan yaparmış; yürümeye başlayınca düzelirmiş, bu aylarda reflü normalmiş yani.
karar veremedim sintigrafiyi yaptırıp yaptırmamakta;kızım günlerdir kan testi, bilmem ne testi derken perişan oldu zaten. yaptırayım mı yoksa bir kaç gün içinde kendiliğinden düzelmezse o zaman mı yaptırayım? sintigrafi yaptıran varsa tecrübelerini paylaşabilir mi? yardım lütfen!!!

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


angelique

bizim doktorumuz reflude teshisten tedaviye gitmek yerine tedaviden teshise gitmeyi tercih etmenin daha dogru oldugunu soylemisti. reflu ilaclari nispeten yan etkisi az ilaclar, testi hic yaptirmadan ilac deneyip ise yararsa reflu deniyor. ayrica reflu olmasina ragmen tesadufen o test sirasinda kapakcik duzgun calisip yaniltici sonuc verebiliyormus. bence yaptirmayin, mutlaka bir gastroentrologa danisin.


Sekerailem

gecen ay bende kızıma cektırdım sintigrafi.az b dozda radyasyon ıcırıyolar sımdıkı aklım olsa cektırmezdım.10 gun boyunca hıc kılo almadı ve cok sıddetlı kusuyordu 2 doktor gordu bırde cerrah.sabah ac karnına gıttık mama ya katıyolar ama bızımkı sadece emdıgı ıcın bıberon almıyo o yuzden radyasyonu bı cubukla agzına damlattılar eger agzının etrafına degerse yara yapar dedıler yarım saat boyunca bı aletın altında yattı cok agladı kızım hareketsız kalması gerektıgı ıcın bı sey cıkmadı allaha sukur ama zor ıs bıde radyasyon korkutuyo gecmıs olsun sımdıden


GulcanDeniz

Ben de Eda80 gibi düşünüyorum.

Benim oğlumda da kusma vardı bir dönem yoğun olarak, reflü ilacı verdik, geçti, bir daha da tekrarlamadı. Bence de başka bir doktora/gastroentrologa göstermelisin mutlaka


npla

halaa kusuyor benımkı 14 aylık ama gavıskon kullandım bıraz azaldı gıbı

yıne de radyosyon tarftarı degılım 


MelekAnne

Gulcan ne ilaci verdiniz?Cevaplamak için Üye ol