Bebeğime uyku eğitimi vermek istiyorum yardım

metelikatu soruyor: 10

Bebeğin dün 1 yaşına girdi artık uyku eğitimi konusunda kolları sıvamanın vakti geldi diye düşünüyorum.Oğlum uykuya dalarken çok güçlük çekiyor, kucakta sallanarak ya da meme+biberonla uyuyor ve tabi kendi rızasıyla uyumadığından kısa sürede uyanıyor tekrar aynı işlemi her uyandığında uygulamak zorunda kalıyorum. Oğlumun uyku saatleri (3 haftaya önceye kadar)

uyanış-07:00
sabah uykusu-10:00,10:30 arası uyuyor ve yaklaşık 1,5-2 saat kadar uyuyor
Öğlen uykusu-14:30-15:00 arası uyuyor ve yaklaşık 1 saat kadar uyuyor
Gece uykusu-20:30-21:00 arası uyuyor 

idi (Tabi bu uykuların hepsi parça parça)

son 3 haftadır sabah uykusu aynı, öğlen uykusu nerdeyse yok, gece uykusu 22:00-23:00 oldu.
Yürümeye başladı, diş çıkarıyor diye düzeninin kaçtığını düşünüyorum ancak uyku saatleri tekrar düzeldiğinde artık yeni saat düzenimiz mi olur ya da eski saate göre devam mı eder bilemiyorum ama kesinlikle uyku eğitimi vermek istiyorum.
Çoçuğuna uyku eğitimi veren anneler yardımınızı bekliyorum hangi yöntemi uyguladınız,nasıl yaptınız, işe yaradı mı?, yaramadı mı?, bebeğiniz size tepki verdi mi?


Haa ne kadar uyuyor derseniz sabah 7 de kalkıyor 10:00-10:30 gibi sabah uykusu 1,5-2 saat kadar (ama defalarca uyanıyor), 14:30-15:00 gibi de 1 saat uyuyor tabi bu öğleden sonra ki uyku son 1 haftadır yok ama düzelir mi bilmiyorum   


 baya bi araştırma yapıp ne bulduysam okuyorum ancak Kim West yöntemi bana uygulanabilir 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozlemdoga


sabahları uyutma oyun oyna uyumasın öğlen saat 12 gibi yatır sabah uyumadığı için 2 saate yakın uyur . uykusunu aldığı içinde akşamda erken uyur belki akşam uyanmaz  bidaha ama gece çok sık kalkar..( kızıma uyguladım gayet başarılı oldu)sefemu

sabah uykusu olmasa düzene girecek gibi görünüyor..


bbade

Bir kac ay oncesine kadar ayni saat dilimlerinde uyutuyormusuz :)

16 ayliktan itibaren gunduz uykusunu 1 e dusurdum. 12 de yatiriyorum 1.5-2 saat uyuyor. Bazen 40. Dakikada uyaniyor tekrar uyutuyorm bazen deliksiz uyuyor. Gece uykusunda 100 kere falan kalkiyoruz:)

Ogluma uyku egitimi vermedim. Deliksiz uyumuyor.

Kizima uyku egitimi verdim bi 100 kez de ona kalkiyorm.

Arkadaslarima bana gecenin istedigi saatinde gelebilirsiniz ben hep ayaktayim.diyorum :))

Yani egitimle duzene gircek diye bir kaide aslaaa yok.

Ha kizim da rahat ettim mi evet cok ettim. En azindan uyutmak derdim yok. Oglumu salla salla dur.

Uyku isi sans isi kesinlikle. Kimi cocuk emerek uyur gece bi daha hic kalkmaz.

Oglum son bir haftadir uyanma sayisini ciddi manada azaltti. Zamanla kesintisz uykuya gecicez diye hayallerdeyim.


Logos

Bana çok itici geliyor uyku eğitimi. Yani aklım almıyor nedense. İnşallah yavrunuzda ,Sizde feraha erersiniz :)

Ben uyku emareleri gördüğümde uyaranları azaltıyorum ve genelde sakin bir müzikle dans ederken yatak odamıza gidiyoruz. Emzriyorum ve kendiliğinden uyuyor şükür 8. Aydan beri. Gece 5-6 kez emmek için kalkıyor, gündüzde kısa uyuyor ama uykusu geldiğinde uyuyacağını bildiğim için zorlamıyorum.sappho

Uyku eğitimi vereceğim diye çocuğunu yalnız bırakanlar, aglatanlar...arkadaşın dediği gibi bana da itici geliyor. O nasıl istiyorsa öyle olmalı. Kucakta mi,sallanarak mı, tüm gece yanınızda mi....bizimkisi uç bir örnek ama 3 yasa yaklasmisti deliksiz uyumaya başladığında.bazen yatağında bazen yanımızda yatardı. Şimdi 4 yaşında. hasta olduğunda falan yanımıza almak istiyoruz. Yatağım, Odam diye tutturuyor.yalvariyoruz bazen yanımızda yatsın diye.yani onlar biliyor.küçükler ama bırakın bazı şeylerin kararını onlar versin. Her şey yoluna giriyor.


bbade

Oglumu hem salliyorum hemde yanimda yatiriyorum. Ilk cocuk, acemilik, heves vs. Derken durum su an icinden cikilmaz halde.

Gece kizimi emzirmeye kalkiyorum arkamdan bas bas bagiran aglayan oglum var.

Yatakta biraz kimildayayim ya da insanim ben ya tuvalete kalkayim. Hemen uyanir ve aglar.

Esimle sarilip yatamam kiskanir aramiza girer.

Dr um bana cocuklarin her dedigi yapilmaz demisti.. cok dogruymus. Oglumda bu kadar sıkinti cektigim icin kizima 3.ay sonunda egitim verdim.

Bende insanim ve sanirim benimde uykya ihtiyacim var. Insan gibi yatagimda istedigim sekilde hareket edebilmeye ihtiyacim var.

Belki sizin cocugunuz boyle olmayacak. Lakin olmayacaginin garantisi var mi?

Uyku egitimi denince aglatmak gelmesin hemen akla. Eger yatkinsa aglamiyck ve hemen uyuycsk

Keza kizimda aglamadi yegenim oglumla yasit o da hic aglamadi.

Kardesiminde canina tak etti ve egitim verdi.

100 tane daha cocugum olsa 100 une de uyku egitimi veririm.


metelikatu

bbade dediğin gibi hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz sana çok hak veriyorum.Oğlumu uyutmak için önce meme veriyorum sonra biberonla süt içiyor bu arada o sütünü içerken kucağımda sallıyorum ve anca uyuyor bazen bu silsileye ayakta sallanmada eşlik edebiliyor. Ama uykular bölük pörçük gece kaç kere kalktığımı hatırlamıyorum sonunda dayanamayıp gecenin bi yarısı yanıma alıyorum (çalışan bir anneyim gücüm takatim kalmıyor).Bu seferde yatakta dönmek ne kelime kıpırdayamıyorum hele tuvalete gitmek için yataktan ayrılayım yaygara kopuyor.

Çoçuğumun şu an kesintisiz uyumasını bende beklemiyorum çünkü diş çıkarıyor sıkıntısı var biliyorum ancak kendi kendine uyuyabilmesini sağlamak istiyorum meteyi uyutmak hiç kolay değil gecenin 2 si 3 ü 4 ü farketmiyor her uyandığında ben ya da eşim ağlayan oğlumu kucakta salla, ayakta salla ölüyoruz bu durum çoçuk içinde kötü yarı uyuyo yarı uyanık ancak uyumak için ağlıyor ama beceremiyor. 
Bbade kızına hangi eğitimi uyguladın ve nasıl yaptın bu konuda baya bir araştırma yaptım ama yine de uygulayan annelerin tecrübelerini ve bebişlerine özgü geliştirdiği yöntemler varsa bilmek isterim.metelikatu

tatli_cadi cevabın için teşekkürler linkte yazılı bilgileri bende kısmen yapıyormuşum, tek fark sabır kısmı şuana kadar en fazla 1 saat beklemiştim ve sonra ayağımda sallıyordum, demek biraz daha beklesem çoçuğum uyuyacakmış.


sedalinci

uyku eğitimi gerekiyorsa verin artık 1 yaşında deliksiz uyuması gereken yaşta sonuçta çocuğun sağlığı için çok önemli bu konuCevaplamak için Üye ol