çocukta tansiyon yüksekligi

Bahar_Eymen soruyor: 10

Merhabalar...yaklaşık 45 gun once saglik ocağında oglumun tansiyonu 14-10 olarak ölçüldü..o gunden beri duzenli ölçümler yapildi holter takılıp 24 saat boyunca tansiyon ölçüldü..olcumlerin ortalamasi %50 oranında yüksek çıkıyordu.tym tahliller yapildi..hersey normal çok şükür...yasina gore kilo fazlalığı olduğu icin olabilir denildi..daha duzenli bir beslenme ve yürüyüşle yüksek ölçülen değerler % 10 a kadar düştu..ancak bugünki kontrolumuzde dr.umuz ENAPRIL isimli tansiyon ilacini düşük dozda baslamamizi önerdi...bense diyet ve sporla bu işi basarabilecegimizi düşünüyorum..Bu ilaci daha once kullanan ya da basindan böyle bir tansiyon öyküsü gecen arkadaşların tavsiyesine ihtiyacim var...

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


accessdenied

tansiyonunu bu derece etkileyecek kadar kilo fazlası var mı ?


Bahar_Eymen

Mart 2011 dogumlu..boy 120 kilo 28..

Ikisi de üst sınırda..iri bir cocuk..boyu da uzun oldugu icin hep iri cocuk gozuyle baktik ama dr. obezite diyor..o acidan daha duzenli beslenme ve yuzme onerdi


akasya2213

bahar_eymen


öncelikle çok geçmiş olsun Allah şifalar versin. merak ettim niçin tansiyonu ölçüldü sağlık ocağında kontrol amaçlı mı? siz mi talep ettiniz? bir de böbreklere bakıldı mı?


Bahar_Eymen

Teşekkürler....saglik ocagi boy kilo kontrolü icin cagirmisti.. o sırada rutin kontrollerde anlasildi..tum böbrek testleri normal...göz ve kalp dr.una da gittik..ordaki muayenelerimizde de bir sorun çıkmadı cok şükür..


akasya2213

çok şükür. tansiyon yüksekliğinde bazen böbrek unutuluyor onun için sordum...

tekrar çok geçmiş olsun...ayberke

Öncelikle çok geçmiş olsun.Bir böbreğim yok gibi varsayın.(yüzde 10 çalışıyor hem ebat olarak hem işlev olarak )Normalde bu zamana kadar yapılan standart böbrek testlerinde sıkıntı çıkmıyor.hala da aynı(üre bun kreatinin-tit) bunlar tamamen referans aralığında.Buna bakarak konuşursak bir yerde sıkıntı yok.Ama idrarda protein testini yapınca protein kaçağı var. Dr değilim ama yapılan testleri de bilmiyorum ama belki daha ayrıntılı testlere ihtiyacınız vardır.

Her vucutta her bünyede her zaman aynı değildir herşey ama kontrolu ve tedbiri elden bırakmayın.Ailede genetik olarak tansiyon öyküsünün olup olmadığıda önemli.
Çok geçmiş olsun


Bahar_Eymen

Ayberke teşekkür ederim...sanırım idrarda protein testi 24 saat idrar biriktirilerek yapılıyor..bizizm o testimizde yapildi..sorun yok..tum bobrekustu hormon testleri de yapildi..degerlerimizde olumsuz sonuclar yok cok şükür:)

Bir kac farkli nefroloji uzmanina gittik..tansiyon yuksekliginin bobreklere bagli olmadigini soylediler


ayberke

Bahar-eymen , ayrıntılı testleri yapmanız çok iyi olmuş iki tane nefrolog söylediyse böbrekler temize çıkmış demektir.Yazdıklarınızdan konuyu ciddi olarak değerlendirdiğinizi şimdi anlamış bulunuyorum.Hamileyken diyet ve hareket ile tansiyonumu dengede tuttum fakat almış olduğum aspirini bıraktıktan sonra herşey kötüleşti tansiyonda dahil olmak üzere.Bu arada öncelikle diyet ve hareketli yaşamı deneyip olmadı çocuğunuz için en uygun ilaca karar vermek kalıyor herhalde.Hiç çocuk tansiyon hastasıda duymadım ama çok geçmiş olsun.evhamlianne

Cocugunuzu aile hekimi yerine bir de cocuk doktoruna götürüp onun tavsiyelerini alsaniz bence cok iyi olur. Ben asm.lere pek guvenmiyorum acikcasi. Kizima aşı bile yaptirmadim zorunlu olmadikca. Acil şifalar diliyorum.


Bahar_Eymen

Teşekkürler ama daha dikkatli okursanız oğlumu sadece asm.ye goturmedigimi,mecburi ve rutin olan kontrolde tesadufen asm.de fark edildiğini ve daha sonra 3 farkli Nefroloji uzmani ,kardiyolog ,göz dr.na gittiğimizi belirttimCevaplamak için Üye ol