bu hafta sonu ankara 11 derece dışarda yürüyüş yapılır mı?

gesnur soruyor: 10

tecrübeli anneler yardımcı olur musunuz lütfen? bu hafta sonu cumartesi günü ankara 10 derece gösteriyor. malum kara kış günlerinden sonra 10 derece yaz gibi geliyor.peki sizlere soruyorum bebekle açık havada parkta yürüyüş planlamak için erken midir?
tecrübesiz bir anne olarak bebeğimi üşütmek en büyük korkum:)eğer yürüüş yapacaksak nasıl giydirmeliyim??

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


CokBilmis

"Üşütme" diye tabir ettiğiniz rahatsızlık tahmin ediyorum "soğuk algınlığı". Soğuk algınlığı adından farklı olarak soğuk havada bulunmaktdan değil başka insanlardan geçen virüslerden kaynaklanır.

Soğuk havada bulunmak en fazla kas rahatsızlıkları yaratabilir.

İnternetten araştırırsanız Türkiye'deki yaygın kannının aksine, soğuk havanın hasta etmediğini göreceksiniz.


Sanemm

Ben de Ankara'dayım. Bu konuda içiniz  rahat olsun, biz doğduğu günden beri çıkıyoruz. Tavsiyem malum hava açık olsa bile rüzgar oluyor, bir bebek arabası yağmurluğu almanız, 5 tl'lik bir yağmurluk işinizi rahatca görür.

Bebeğin başına şapkasını giydirmeniz ancak çok kalın giydirmek yerine üzerini bebek arabası battaniyesi (fermuarlı olanlardan yoksa normal battaniye) ile örtmeniz iyi olur. Malum dışarıda olunca restorana yemek yemek için girdiğinizde içerisi sıcak olduğundan battaniyeleri çıkartıp sıcak ortama uygun kıyafetleri olması lazım. Kalın giydirmiş olursanız terler.

Bebeği üşümek değil terlemek ve terinin soğuması hasta eder. Ona özen gösterin yeter.


gesnur

biz de 10 günlük olduğundan beri dışarı çıkıyoruz ama araba ve alışveriş merkezi gezintileri yaptık hep:)hiç açık hava tecrübemiz olmadı kar muhalefeti sebebiyle:(
haftasonu odtü'ye kahvaltıya gitmeyi ve biraz da doğa yürüyüşü yapmayı planlıyoruz, kesinlikle sağlığı için oksijene ve güneşe ihtiyacı var biliyorum ama henüz hava tam ısınmadığı için açık hava çarpar mı hasta eder mi diye korkuyorum da??


tugba25

yürekten katılıyorum ayseylehayat size bu konuda çünkü ben aşırı derecede titizdim bu konularda ve ne ekersen onu biçersin sözünde oldugu ggibi bunun karsılıgında sık hastalık ve yaşıtları kadar doğal ve rahat olamayan bir oğluş elde ettim.kendimi acil formatlıyıp relax anne olma yolunda hızlı ve istikrarlı adımlarla ilerliyorum ve yine karşılıgını saglıklı bir oğluş olarak alıyorum :)


gesnur

teşekkürler cevaplara.. külotlu çorap, çıtçıtlı body, tulum, ve astronot tulumdan oluşan bir kombinle üşümeyeceğine kanaat getirdim. ilk gezmemiz bakalım nasıl geçecek:)halesmayse

ben hala ilk gezmeye cesaret edemedim:)korkuyorum hasta olmasından.. 10 gün daha bekliyorum biraz daha ısınsın diye..size iyi gezmeler..darısı başımıza


CokBilmis

Kızım Eylül doğumlu. Zaten hep dışarıdaydık da 2,5 aylıkken Sapanca'ya gitmiştik. Buz gibiydi hava: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/01/25-aylk-bebekle-araba-yolculugu-yaplr-m.html

aishwarya'nın da dediği gibi Rusya, Fİnlandiya gibi ülkelerde hava hep soğuk, yılın 10 ayı kar yerden kalkmıyor. O insan ne yapsın? Bebekleriiz bizim sandığımız kadar kırılgan değiller.


fatmaank

Ben de Ankara'da oturuyorum, kızım 5,5 aylık, kış boyunca en on kez yürüyüşe çıkmışızdır, artık her gün çıkmaya çalışıyoruz havalar ısındığı için. Astronot tulumla bir kez çıkardım fakat kızım çok rahat edemedi, ya da bana öyle geldi, biraz da terleyince bir daha giydirmedim. Çamaşır, uzun kollu body, külotlu çorap, pantolon veya tayt ve hırka giydiriyorum, eller ve yüz açıkta olacak şekilde atkı bere ve patik de ekliyorum. Slingdeyse bu kadar yetiyor. Bebek arabasında kuzum hemen uyuduğu için üzerine ince küçük bir battaniye veya arabanın askılı tulumunu gydiyorum. Maşallah hiç hasta olmadı, eve gelince yanakları buz gibi ama eli ayağı hala sıcak, terlememiş oluyor ve genelde de mışıl mışıl uyuyor.

Unutmadan, insanlara biraz kulak tıkamanız gerekebilir, ilk birkaç sefer, apartman yöneticisinden görevlisine ve yolda bizi gören teyzelere kadar herkesten laf duydum diyebilirim, hasta olacak diye uyaran çok oluyor malesef.gesnur

çook güzel bir haftasonu geçirdik. hepinize teşekkürler, bize kalsa daha hava soğuk deyip bu güzellikten mahrum bırakacaktık kızımızı. pamuk gibi uyudu dün, maşallah:)
önce odtü çatı'ya kahvaltıya gittik sonra da yürüyüş yaptık hava da temizdi mis gibi oldu:)


silky

Biz kızım 6 gunlukken yuruyuse cıkmıstık:)) Tabi kızım Agustosun sonunda dogdu, yeni doganken bile rahatca cıkabiliyorduk dısarıya.  4 aylıkken aralık ayı idi ve tum kıs boyunca surekli dısarı cıktık. Kızımızı yaklasık 8 aylık olana kadar hic alısveris merkezine goturmedik.  Esas mikrobu kapalı alanlarda kapıyorlar.Cevaplamak için Üye ol