Bu kadar çekingen olması normal mi?

reoc soruyor: 4

Kızım 22 aylık. 4-5 ay öncesine dek gayet dışadönük ve insanlarla iletişime hemen geçen bir çocuktu. Artık insanlar ona yaklaşmaya çalıştığında hemen arkamıza saklanmaya çalışıyor veya elini tutmamızı istiyor. Bu sabah daha farklı davrandı. Kalabalık bir ortama kahvaltı için gittiğimizde dakikalarca elimizi bırakmadan yemeğini yedi. Bazen yabancı birinin uzakta. Sevgi gösterisinde bulunması dahi ağlamadına yetiyor. Çocuk doktorumuz güvenli alanına müdahale edildiğini düşündüğünden bu davranışları normal diyor ama bu sabahki kahvaltıdaki davranışı aşırıymış gibi geldi. 30-40 dk sonra alışıyor ama bu sürede hep el ele ve dip dibe olmamız lazım. Bunlar gerçekten de normal mi? Dönemsel bir şey mi? Aşırı korumacı veya baskıcı bir tutumumuz yok ama sebebini anlayamıyorum. Daha ne kadar sürer?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


reoc

??


mavinot

Kalabalık bir ortam olduğunu söylemişsiniz, belki kendini rahat hissememiştir, elinizi tutarak destek almıştır. Siz daha erken gitseniz herkesi birden görmek yerine yavaş yavaş alışabilir ya da daha tenha yerlere gidersiniz. Bazen biz de kalabalıktan rahatsız oluruz ve onlar nasıl bir ortamla karşılaşacaklarını bilmedikleri için tepkisi size fazla gelmiş olabilir.


miraymar

Benım çocuğumda 22 aylık kımı görse koşup gıdıp satılıp öpüyor kokuyor hatta bana bay bay dıyor kazara gözümü üstünden kaçırsam bırının Peşine takılsa Allah korusun ne Yaparım parka çıkınca dığer cocukların annelerının yanına gıdıyor kucaklarına bırde sarılıyor bu durumda benı rahatsız edıyor herkese gıtmesı canımı sıkıyor erkek bayan farketmıyor mağazada bır erkegın peşıne koştu paçasına yapıştı zorla sevdırdı kendını emın olun bu çok kötü herkes ıyı kötü bılemem yabancıların kucağında olunca sınır okuyorum hemen alıyorum hatta park kalabalıks gırmıyorum ne yapım bence çok ıyı keske benım bebegımde öyle olsa


reoc

Teşekkür ederim mavinot.

Miraymarka bence ikisinin de bir ortası olmalı.Cevaplamak için Üye ol