Korku

nurcolak soruyor: 4

KIZIM 2 HAFTADIR TUHAF ŞEYLERDEN KORKMAYA BAŞLADI HAYATI KENDİNEDE BİZEDE ZEHİR ETMİŞ DURUMDA.SALLANAN AVİZE STOR PERDE İPİ KAPI ANAHTARI KOVADAKİ SU GİBİ SALLANAN KIPIRDAYAN HERŞEYDEN KORKUYOR ÇILDIRMIŞ GİBİ AĞLIYOR SAKİNLEŞTİRMEK İÇİN ÇOK ZORLANIYORUZ BU TÜR SORUN YAŞAYAN VARMI ACABA?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


olci

Rica ederim ,işinize yararsa çok mutlu olurum küçükken çocukları anlamak çok zor oluyor, ben de sorunu anlayana ve çözene kadar çok üzülmüştüm, oysa ki doğru yöntemi bulunca çok kolay halloldu:))


haticekhrmn

Arkadaşlar korku ile alakalı güzel anlatan bir yazı buldum ilginizi ceker diye paylaşıyorum. 

Antalya Psikiyatri olarak Anksiyete hastalığının ne olduğunu araştırdık ve sonuçları sizinle paylaşmak üzere sitemize ekledik.
Anksiyete Türkçe de anlamı tek sözcükle kapsanamayan, endişe, kaygı, korku, kötü bir beklenti, bunaltı olarak ifade edilen bir duygudur. Açık bir tehdit olmadan ortaya çıkan hoş olmayan, korkuya benzer bir durum (Goldman 2000) olan anksiyete bilinçli olarak farkında olunan, bir dış tehdit ya da tehlike anlamını taşıyan korkudan, birincil şekilde intrapsişik oluşuyla, farklıdır (APG 1994). Anksiyete yaşamın etkinliği, arzu edilen amaçlara veya doyuma ulaşma, duygusal rahatlığı bozma hallerinde patolojik sayılır (APG 1994). Anksiyete kesin olarak ve daima olumsuz bir duygu değildir. Canlılık, iyimserlik, olumlu görüş, hastalığa karşı direnç, fiziksel güç, zihinsel uyanıklık, iyi kişisel ilişkiler, yüksek verimlilik ve yaratıcılığa da yol açabilir. Olumsuz sonuçları arasında yorgunluk, çabuk sinirlenme, dikkati yoğunlaştıramama, üzüntü, kötümserlik, hastalık, kaza, iletişimsizlik, düşük verimlilik ve azalmış yaratıcılık vardır. Anksiyete’nin temel duygularımızdan olduğu ve Sigmund Freud'un görüşüne göre alt benliğin (id'in) anında duyurulmasını arzu ettiği isteklerle üst benliğin (süperego'nun) koyduğu yazılı-yazısız sosyal kurallara uyma sınırı arasında, bilinç dışı cinsel ya da saldırganlık dürtülerinin süperego ya da dış dünya gerçekliği tarafından tehdit olarak değerlendirilmesiyle ortaya çıkan çatışmadan (Kaplan ve Sadock 1998) kaynaklandığı bilinir. Bilişsel davranışçı kuramlara göre anksiyete özgül çevresel uyaranlara karşı koşullu bir yanıttır (Kaplan ve Sadock 1998).
Yukarıdaki yazıyı Prof. Dr. Esat Göktepe'nin güncel psikiyatri kitabından alıntı yaparak yazdık.


febita

Merhaba, 30 yaşındayım ve birebir bu korkuya cocukluğumdan beri sahibim. İnternetten araştırırken burada yazılana denk geldim. Son zamanlarda çekilmez boyuta ulaştığından psikolog yardımı almaya karar verdim. Siz çözüm bulabildiniz mi?


HackerBoyTR

AYNI KORKU BENDE DE VAR SALLANAN AVİZE GİBİ ŞEYLERDEN HAREKET EDEN SUDAN AŞIRI DERECEDE RAHATSIZ OLUYORUM NEDEN KORKTUĞUMU BİLMİYORUM AMA GEÇMİYOR PSİKOLOĞA DA GİTMEDİM. AĞLAMA DERECESİNE GELİYORUM ÇOK KÖTÜ BİŞEY
Cevaplamak için Üye ol