işe başladıktan sonra emzirme?

alpine soruyor: 4

merhaba.
bebeğim 3 ay 1 haftalıkken işe başladım. başlarda her öğlen emzirmek için eve gittim, akşam süt iznimi kullanıp erken çıktım. 6 hafta bu böyle devam etti. bu dönemde emmeyi bırakacağını hissettiğimiz çok zaman oldu, uğraştık, direndik... tam ipler kopacakken, 3 hafta yıllık izin aldım ve bebeğim tekrar meme düşkünü oldu. bu arada 5 aylık olmuştu ve ufaktan ek gıdalara da başladık.

5 ay 2 haftalıkken tekrar işe döndüm. artık öğlenleri gitmiyorum, gitsem de emmeyeceğini biliyorum. akşamları 6'da evde oluyorum. süt iznimi cuma günleri kullanıyorum.

bebeğim tam 6 aylık oldu. günde 250 cc kadar sağılmış süt bırakıyorum. 200 cc civarı devam sütü alıyor. gerisini de ek gıda ile tamamlıyor. ek gıda konusunda da pek istekli değil, bu da bambaşka bir mesele...

akşam 6'da eve gittiğimde beni özlemle beklemesini ve memeye yapışmasını umuyorum ama hiç öyle olmuyor. zorla memeyi verdiğim bile oldu. birkaç dakika emip bırakıyor. aç kaldığını hissediyorum. eve gittikten sonra sadece emzirmek amacıyla gidiyorum her akşam ama emmiyor, dolayısıyla doymuyor ve ek birşeyler hazırlayıp yediriyorum. bazen az yiyor, bazen çok...

geceleri çok sık uyanıyor. genelde bir iki dakika emip tekrar uyuyor ama bazen direnip emmek istemiyor. o zaman uykuya geçişi de zor oluyor.

bu durum neden böyle? bebeğim küsüyor mu bana yanında yokum diye? memeye ilgili neden bu kadar azaldı? sanırım biberona alışmasının da etkisi var ama bırakacak diye çok korkuyorum. çok üzülüyorum.

6 aylık bebek günde kaç kez emer? işe dönüşünden sonra bebeği emmeyi bırakanlar oldu mu? ya da benzer durum yaşayıp bebeğini en azından 18 ay emzirebilen var mı diye merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Damla

Tam diş dönemi, geçici bir diş sıkıntısı da olabilir diye düşünüyorum.

Ben o dönemde evde olduğum halde oğlum emmeye isteksizdi. Benim oğlum 12,5 ay emdi, sütüm azalmıştı,yalnız gece uykusundan önce kabul ediyordu, benim de ana hedefim 1 yıl emmesiydi, 12,5 ay sonra çok doğal bir şekilde kestik. Aşağı yukarı şöyle oldu, ben teklif etmedim, onun 2 gece sonra aklına geldi, isteyince verdim, 2 dakika emdi bıraktı, sonra da bir daha sormadı.

Sizinki gibi dönemleri birkaç kez geçirip yine de uzun süre emzirmeye devam edebilen anneler olduğu okudum benzer konularda Nurturia'da, onlar da yazacaktır mutlaka.


Annegozuyle

Ben de 3 ay 1 haftalıkken işe başladım. 6 ayını doldurana kadar sadece anne sütü verdim. İŞyerinde hep sağdım. Eve gidince genelde o dönemlerde aç oluyordu ve memeye saldırıyordu diye hatırlıyorum. Fakat sonra arada bir dönem memeyi zorla alır oldu. Akşamları bile zor emerdi. Meğer diş öncesiymiş. Kızım 8,5 aylık diş çıkardı. Belki sizin bebeğiniz daha erken diş çıkarıyor olabilir. O dönemde damakları acıdığı için sanırım ağzılarına birşey almak istemiyorlar ve genel olarak iştahları kesiliyor.

Ben pes etmedim. Meme için hiç zorlamadım, ama reddedince bile 15 dk. sonra tekrar verdim. Hiç almadığı akşamalrda gece daha fazla emzirmeye gayret ettim.

Şİmdi 10,5 aylık ve hala emiyor. Eve gidince eğer açsa saldırıyor, değilse emmiyor. Artık büyüdüğü için kısa süre emiyor, ama aynı miktarı alıyor.

Aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olmuştur.


alpine

Damla ve Daglarkizi, cevaplar için teşekkürler.
Ben de diş sıkıntısı olmasını ve bir an önce atlatmayı diliyorum. Ama bir yandan da 'ya değilse?' diyorum. Diş belirtisi göremedim henüz damaklarında ve biberonu asla reddetmiyor. Dün akşam yatmadan yine emmek istemedi. Biberonla teklif ettim, 90cc içti ve uyudu. İşte böyle zamanlarda hüngür hüngür ağlamak istiyorum.
Neyse ki 6 ayı doldurduk en azından. Pes etmiş olsam bugüne de gelemezdik.


EmineKartal

alpine, dis sikintisi olabilir.
veya sen eve gelmeden önce doyurulmus olabilir. sen eve geldiginde ne kadar süredir aç oluyor, en son ne yemis oluyor, bunlari hesaba katmak lazim.
bir de ben isten dönüp hemen 5-10 dakika içinde Beyza'yi emzirdigim birkaç sefer Beyza hizli hizli emip 1-2 dakika içinde siddetli sekilde kustu. (ki hiç kusan bir bebek/çocuk olmadi) annem de yürüdün, vücüdun yorgun, onun için sütün çocuga yaramadi gibi bir açiklama yapmisti. (ara not: hatta banyodan çiktiktan hemen sonra da emzirmemi istemez, vücudun dinlensin 15-20 dakika bekle der)
biberona alisip seni reddetigini düsünüyorsan da bir sekilde memeyi tekrar kabullenmesi için her türlü yolu deneyebilirsin; uyku öncesi veya uykus sirasinda meme vermek, çok aç birakip mecburen memeyi emmek zorunda birakmak vb.
insallah küçük bir geçis dönemidir ve hiçbir sey korktugun gibi olmaz...Cevaplamak için Üye ol