devam sütü ne zaman başlanmalı?

batuhanuras soruyor: 10

doktorumuz 1 yaşından itibaren devam sütü içirin dedi ama mutlaka gerekli mi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CokBilmis

Ben doktor değilim ama ben kızıma asla devam sütü içirmedim.

Devam sütü dediğiniz süt değil ki bir kere. Bir tür toz. İçinde ne olduğu belli değil. Zaten devam sütü eğer sütten elde ediliyorsa, o zaman süt içiririm, niye süt tozu içireyim ki?

Nerden baksanız benim mantığım kabul etmiyor. Hele hele bir de üzerine bir ton para bayılacağım. Neden? Efendim normal sütün demir eksikliği yapabilme ihtimali varmış. E, o zaman normal süt içiririm, sonra da demir ilacı veririm. Niye devam sütü vermek zorundayım anlayamıyorum.

Belki vardır mantıklı bir açıklaması bilemiyorum...

Kaldı ki ben normal sütün bile mutlaka içilmesinin gerekli olmadığını düşünüyorum.


ema

Mantıklı açıklaması;satma politikası...


asyaperi

bızımde doktorumuz devam sutunun ve bu hazır mamaların cok buyuk bır rant kapısı oldugunu onlarında ınek sutunden elde edıldıgını soylemıs ve ınek sutunu onermıstı 1 yastan sonra bende hıc devam sutu kullanmadım ınek sutu verdım kızım 15 aylık yapılan kan tahlıllerınde demır depoları dolu hıc bır vıtamın destegınede ıhtıyacının olmadıgını soyledıgı doktorumuz bnde ınek sutu dıyorum


gokalpileseyrialem

Bu konuyla ilgili çok yeni bir yazı yazdım. Bilgisine danıştığım gıda mühendisi arkadaşım süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından elzem besinler olduğu konusunda beni ikna etti. Büyümekte olan çocuklar içinde önce kemik gelişimi sonrasında diğer faktörler açısından verilmesinde fayda varmış.
Hamilelik annelik ve bebek gelişimi ile ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.İşte hangi sütü neden tercih etmeliyiz. Umarım fikir verir.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2012/02/hangi-sut-daha-faydaldr.html


ozgeo

bebeğiniz için ne kadar faydalı oldugunu bilmeden sırf ticari kaygı deyip kestirip atmanız ne kadar mantıklı anlamış değilim.yıllarca bu ülkede bebekler sırf pirinç ununa talim etti. yabancı ulke bebeklerı gibi, onların bebekleri ne tatlı denildi duruldu...neden mi o bebekler tatlıydı cunku sağlıklı mamalarla beslenen,kemik gelişimi, diş gelişimi gelişen bebeklerdi...inek sütünün bebekler üzerinde özellikle midede ve bagırsakta yaptığı sakıncalar da ortada...lütfen bu ülkenin bebekleri daha yeni yeni dünya standartlarında beslenme düzeyine yetişmeye çalışıyorlarken  ticari deyip için içinden çıkmayın..o devam sutlerıne bebeklerin ihtiyacı var. keske herkes anne sütü verse ancak bu olmayınca pirinç unundan cok daha faydalı ve sağlıklı...CokBilmis

@ozgeo: 6 aydan küçük ve anne sütü alamayan bir bebekten bahsediyorsanız belki haklı olabilirsiniz...

Ama soru sahibinin bebeği 11 aylık ve doktoru 1 yaşından sonra devam sütü önermiş?


asyaperi

sevgılı ozge yabancı ulke bebeklerı ne tatlı derken eger kılolarından dolayı netatlı dıyorsak onu bılemem ama kılo bır cocukta saglık gostergesı degıldır ıkıncısı amerıkada ve avrupada cocuklarda hızla artan obezıte oranlarına hıc baktınmı bılmıyorum cokbılmısınde dedıgı gıbı 6 aydan kucukse ve anne sutu almıyorsa tamam ama 1 yasına gelmıs bır bebegın neden ıllede devam sutu alması lazım mantıgım almıyor benım kızım 15 aylık 10 ay saglıklı anne sutuyle beslendı daha sonrada saglıklı bızım ıneklerın sutunu ıctı ve sutlerden yapılan yogurları evde taze sebzelerle hazırlanmıs corbaları ıcıp taze meyvelerle annesının hazıladıgı meyvelı yogurtları yedı dıs gelısımı 5.5 aylıkken ılk dısını cıkardı suan 14 tane dısı var ılk azılarda dahıl kılosu 13 kılo boyu 80 cm 14 ay demır ve kan sayımı ortalamanın ustunde 1 yasından ıtıbaren hıc bır ek vıtamın kullanmadı dunya standartlarında bır cocugun aylık motor gelısım becerılerının hepsıne sahıp ve 15 aylık olana kdr hıc bır hazır gıda ve ek mama devam sutu almadı demekkı bızım ıneklerın sutuyle beslenen cocuklarımızda avrupadakı cocuklar kdr ıyı gelısebılıyor hıı dısardan gorenler nekdr tatlımı dıyor bılemıcem ben mama veya devam sutunu tercıh edenlerede saygı duyuyorum ama boyle avrupa lı sunu verıyor batılı bunu yedırıyor bızım sutumuz tuu kaka yapmayın lutfen yıne soyluyorum eger bıraz arastırırsanız bu sektorun nasıl buyuk bır tıcarı rant sagladıgını gorursunuz bu avrupalı bu devam sutlerını bızım ıneklerımızın sutunden toz halıne getırıp bıze satmıyormu


batuhanuras

bebeğim emiyor sütümde çok, ek gıdaları da iştahla -seçmeden- yemesine rağmen devam sütü önermesi şaşırttı beni...şaşkınlığımdan doktorla detaylı konuşamadımda, şimdi araştırıyorum bir sonraki kontrolümüzde hazırlıklı gidip konuşabilelim...
içime sindiremedim devam sütünü, neden gerekli olabilir ki? acaba inek sütü ile anne sütü arasında geçiş için hazırlık mı daha sindirilebilir mi????
amaa bu sütü içirmeyen annelerin bebeklerinin sağlıklı olduğunu öğrenmem iyi oldu...fistikcik

Emziriyorsanız başka bir süte ihtiyacınız yok ki...
Siz en değerli sütü veriyorsunuz zaten ona. Bir gün emzirmeyi bırakırsanız dahi devam sütü içmeye ihtiyacı yok bebeğinizin. Yoğurt, peynir yiyorsa aldığı kalsiyum yeterlidir. "2 yaşına kadar emzirin, sonra da asla süt vermeyin, kalsiyumu da yoğurt gibi mayalanmış (dolayısıyla sindirimi kolaylaşmış) süt ürünlerinden alsın. Sütün orjinal formu insan vücudu tarafından iyi sindirilemez. Her canlının sütü kendi yavrusu içindir, başka canlılara yaramaz" diyen doktorlar da var. Azınlıkta da olsalar, bu görüş bana daha mantıklı geliyor.


ozdenin_oykusu

bizimki emmiyor fakat doktorumuz süt içmese de olur.peynir ve yoğurt yemesi yeterli demişti.Cevaplamak için Üye ol