devam sütü ne zaman başlanmalı?

batuhanuras soruyor: 3

doktorumuz 1 yaşından itibaren devam sütü içirin dedi ama mutlaka gerekli mi?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CokBilmis

Anne sütü alan çocuk normal sütü de, devam sütünü de kabul etmeyecektir zaten.

Ben hala emziriyorum. Kızım günde sadece 100 ml civarında inek sütü içiyor. Anne sütünün miktarını ise bilemiyorum elbette. 1 ve 2 yaş kan sayımları gayet normal çıktı ki ben demir ilacını da sadece 1-2 ay kadar vermiştim, sonrasında içirmemiştim. Üstelik boyu ve kilosu da %90 persentilde. Ayrıca bu yaşına kadar hiçbir ilaç kullanmadı ve çok şükür ağır bir hastalık da geçirmedi. Sanırım gayet sağlıklı ve asla hazır mama, devam sütü vs gibi paketli bir yiyecek içecek kullanmadı.


fistikcik

@soda, Nurturia annelerinden mama vermek zorunda kalan anneleri (sağlık sebebiyle ya da başka bir nedenle) incitecek bir söylem duyduğumu hatırlamıyorum. Burada tartıştığımız konu mecburiyet olmadığı durumlarda dahi doktorların mama ya da devam sütünü teşvik etmeleri.

Elbette başka çözüm olmadığı durumlarda mamalar kurtarıcıdır ve bebekler mama ile de büyüyebilirler. Ama anne sütü alma şansları varsa mama ve anne sütünü kıyaslamak abestir. Besleyicilik, yararlılık, gelişime ve sağlığa katkı, vücut tarafından iyi emilebilen bileşenleri ve daha sayısız pek çok yönden, gerçekten kıyas dahi edilemez. Arkadaşınızın sadece anne sütüyle beslenen kızlarının ayın yarısını hasta geçirmeleri bunun aksini ispat eden bir örnek olamaz, bu bebeklerin durumunda bilmediğimiz başka faktörler olabilir (prematüre ve düşük ağırlıklı doğum, annenin ya da bebeğin kronik sağlık problemleri ve yahut bebeğin uygunsuz ortamlarda bulundurulması gibi...).

Bunu dile getirmenin halen anne sütü verme şansları varken doktorlar tarafından gereksiz yere mamaya ya da devam sütüne yöneltilen anneleri incitmek yerine bilinçlendirebileceğine inanıyorum.


CokBilmis

@ soda: Yanlış ifade edip de birilerini kırmak hiç istemem. Ben soru sahibi batuhanurası'ın "bu sütü içirmeyen annelerin bebeklerinin sağlıklı olduğunu öğrenmem iyi oldu.." demesi üzerine "Benim kızım da devam sütü içmedi ve yine de sağlıklı" demek için yazmıştım yazdıklarımı.

Yani söylediklerim "Devam sütü içirirseniz sağlıklı olur" ifadesine karşılık "Devam sütü içirmediğim halde yine de sağlıklı" anlamındaydır. "Devam sütü içen bebekler sağlıksız olur" gibi anlaşıldıysa düzeltmek isterim

(Off, çok sıkıcı bir cevap oldu bu ya! :))
Cevaplamak için Üye ol