Ağzında tutup yutmuyor

ediul soruyor: 10

16 aylık kızım çok iştahsız..2 hafta öncesine kadar yine de küçük parçaları çiğneyip yutuyordu ama şimdi ağzında tutuyor çiğniyor gibi ama tabaka yapıp yutmuyor en sonunda çıkartmaya çalışıp bazen de kusuyor tükürüyor?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


ediul

kızım normalde de iştahsız..16.5 aylık olacak nerdeyse 9 kilo bile değil..boy 76.5 cm...buara tavan yaptı iştahsızlık..eski hallerini aratır oldu..umarım diştir bu ve geçicidir bu dönem artık...çok yıprandım


ediul

sipraktin kullandık..fakat bırak iştah uyku bile yapmadı bize..dr muz bıraktırdı 15 gün sonunda..çok kansız olmamasına rağmen demir ve vitamin takviyesi yapıyoruz..üzülmemek elde değil..2-3 haftadır böyle bi durum mevcut.


ediul

inşallah düzelir..fazlasında gözüm yok..std ı yakalasa kafi bizim için..


ediul

kızıma yemek yedirmek oldum olası zordu zaten..şimdi birde böyle bir durum olunca endişelendim haliyle..inşallah sebebi diştir..oyunla müzikle saatlerce sürer bizim fasıl..ama dakikalarca sürmezdi ağzında tutmak tabaka yapıp tükürmesi yoktu..


ediul

İnşallah bizim içinde geçer..çok teşekkürler ilginize..nilinmasali

1 yasa kadar yemek problemi olmayan kızım1 yas sonrası uzun bir diyet dönemine girdi,son zamanlarda bende kabullendim bu durumu,her öğün hazırlayıp önüne koyuyorum o ne isterse o kadar yiyor bazen hiç yemiyor:/ üstelemek tv vs vs bunların hiçbiri kalıcı çözümler değil bu şekilde bir öğün yediyse 3 öğün yemiyor,zor biliyorum ama en azından dişler tamamlanana kadar ısrarcı olmayın derim,ağzında tuttuğunda yemesi için zorlarsanız bunu alışkanlık haline getirebilir,bunların dısında bildiğim kadarıyla sipraktin 2 yas altında güvenirliği kanıtlanmamış bir alerji ilacı ve iştah acması ve uyku yapması bu ilacın yan etkileri arasında,alerji problemi olmayan bir çocuğua neden önerir doktorlar buna da anlam veremiyorum:(


sayna

lütfen çocuklarınızı hiçbir şekilde yemek yemeye zorlamayın. tv ile yedirmek, ilaç kullanmak ( yemek yememek bir hastalık değildir ki bi alerji ilacının yan etkisinden faydalanalım. kaldı ki erişkinlerde bile önermem ben sipraktin şurup -dahiliye doktoruyum) bunları hiç kullanmayın.

fıstıkcık çok güzel anlatmış. çocuğunuz daha fazla yemek yemek istemiyor.eğer siz onu zorlar,tv ile oyalar, onun bunun hatrı için ağzına 1-2 kaşık daha itelerseniz gerçekten bir yemek yeme problemine yolaçarsınız. ağzında biriktirmeye başladığı an yemek için zorlamayı kesin. önüne koyun,  istediği kadar yesin,kalanını alın. siz sadece yemek yemesini ''teklif edin'', kesinlikle zorlamayın. evet zor biliyorum, ama çocuğunuzun geleceği için bunu yapmalısınız.

nilşafak en güzelini yapmış.1 yaş sonrası iştah belirgin azalır zaten,büyüme hızı yavaşladığı için. bu dönem annelerin en çok panik yaptığı dönemdir, o yapmamamış,ne güzel.


nilinmasali

ah sayna,keşke panik yapmamış olsaydım:),3-4 ay kadar her öğünden sonra odaya gidip biraz ağlayıp geri döndüm,yemeyen çocuk çok zormuş anladım,ama bunu bebeğime hiç yansıtmadım,hoş yansıtsaydım da sonuç değişmezdi hiç şüphem yok,hiç bi bebek aman annem üzülmesin su çorbamı içiveriyim demiyo:))15 ay civarıydı doktorumuz beni tebrik etti niye biliyomusunuz,kontrolde çocuğun iştahsızlıgından hiç bahsetmediğim için !! :)),artık bu durumu kanıksamışsınız tebrik ederim dedi,bende gülmekle ağlamak arası bi yerde kalakaldım,ediul üzülmeyin öyle böyle büyüyor bu çocuklar,Allah sağlık problemi vermesinsayna

panik yapmamak mümkün mü nilşafak:)) ben de aynıyım. kızım yedi mi bi mutlu bi mutlu oluyorum sanırsın başka bişey olmuş:) yemedimi de serinkanlı olmaya çalışıyorum. bunun normal olduğunu kendi kendime telkin ediyorum sürekli, kendimi onun yerine koyuyorum vs.  bi de ben mutfakta acemiyim,yemek hazırlamak çok zamanımı alıyor, bi de yemeyince :)

balköpüğüm, benim demek istediğim şu: yemek yemek neden çocuğun en sıkıntılı zamanı olsun?sizin için sıkıntılı bi zaman mı yemek yemek? biz nasıl keyifle yemek yiyorsak o da öyle yesin diyorum. kendi alsın,mıncıklasın, döksün saçsın ama kendi yesin. bu zorla olmasın. ya da tv nin karşısında transa geçmiş bi haldeyken olmasın. tabi ki yemek yememek hastalıklara açılan kapıdır. o yüzden kendi kendine yemek yemesini teşvik edelim ki ömür boyu sağlıklı beslensin. benim demekistediğim sadece bu:)


nilinmasali

balkopugum,tv konusunda saynaya katılıyorum,yemek yemek doğal bir eylem tv ile,oyunla,ilaçla atlayıp zıplamayla yemek yedirmek hep anı kurtaran çözümler,çocuğa bu şekilde yemek yedirmek var olan 'yememe'sıkıntısını ortadan kaldırmıyor,sadece üstünü örtüyor,anneyi''hadi bu öğünü de kurtardık,bi dahakine Allah kerim'' psikolojisine sokuyor ki yemekten en sıkıntılı zaman diye bahsetmenin sebebi de bu bana sorarsan,kızım doğdu doğalı persentilde %90 larda seyreden bir bebekti,şu an %50 lik dilime dahil olmaya calısıyoruz bu gün içinde yediklerinin %60 ını artık yememesi ile meydana geldi yani seni anlamama gibi bir durumum yok.Yememek hastalığa acılan kapıdır demişsin haklısın ama tv karsısında yemek yemenin obezite ve epilepsi gibi hastalıklara zemin hazırladıgına dair bir çok uzman görüşü var..
sayna,eşim akşam kapıdan girerken yüzümün şeklinden kızımın ne kadar yemek yediğini tahmin edebiliyor:))Cevaplamak için Üye ol