Ağzında tutup yutmuyor

ediul soruyor: 9

16 aylık kızım çok iştahsız..2 hafta öncesine kadar yine de küçük parçaları çiğneyip yutuyordu ama şimdi ağzında tutuyor çiğniyor gibi ama tabaka yapıp yutmuyor en sonunda çıkartmaya çalışıp bazen de kusuyor tükürüyor?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


ediul

Merhaba ..benim kızım 16.5 aylık 9 kilo bile değil..boy 76.5..bugüne kadar hep kusma problemi de azaldı çok şükür..bu sebeple eline birşey veremiyordum bile kemirsin diye..ama yemek içine küçük patatesler bazen küçük küp küp elma parçaları yiyordu..hatta şu 2-3 haftaya kadar üzüm taneleri..ama bu aralar herşey zor..onunla akran bi tanıdığımız var..eline almış gözleme yiyor hemde kendisi..şimdilik ben yediriyorum..eline verince yine ağzında depoluyor ve öğürüyor çünkü..iştahsızlık ve yemeyen bebek bakımı gerçekten çok zor..yaşlayan bilir diyorum sadece..tek umudum dileğim kızımın bu dönemleri ileride problem olmayacak şekilde geçirmesi..dualarım ve temennilerim bu yönde..belki geriyizma inşallah aşarız diyorum..yan etkili ilalar mecbur kaldık kullandık faydasını da göremedik..tavsiye etmiyorum bu yola da başvurmuş bir anne olarak..ite kaka zar zor 8 aylıkken 8 kiloydu ama şuan 16.5 aylık 9 kilo değil..hormon testleri de yaptık çok şükür temiz yalnız son dönemlerde biraz tüylenme başladı..sebebi ne olabilir onu merak ediyorum acaba kullandığımız multivitaminler kalori mamalar mı?


ediul

ki 3.5 kilo 50 cmdoğmuştu....merak ettiğim diğer konu da bu açığı kapatabilir mi?


dincelay

Ediul açığı kapatıyor emin ol.benim büyük kızım 2.5 yıl kustu ve hep püre yedi.ben de o zaman beslenmiyor diye cok endişeliydim.su anda boyu 90 persantilde. Kilosu ve iştahı normal. Ben sonradan farkettim ki benim beklentim yüksekmiş.sabah bir süt bir yumurta yese yeter ama ben onu da yesin bunu da yesin diye dert ediyormuşum mesela.kendini kasma fazla,oluruna bırak,gerçekten onların bünyesi neye ihtiyacı olduğunu biliyor ve ayarlıyor ona göre.tv izlerken yedirmek su anda kurtarıcı gibi görünebilir ama ileri yaşlarda alışkanlık haline gelip sıkıntı yaratıyor.


ediul

yoğurt ve meyve türü türevi birşey yememesini de dert ediyorum..belki ilerde yer diyorum..ama söylenen birşey var oda...bu zamanlarda herşeyi yedir yoksa ilerde yemez diyorlar..doğru mu? ben zamanla herşeyi tada seve yer diye ümit ediyorum   ne yapayım...dincelay

O söylenenleri takmayın derim. Eylül 6 yasına kadar yoğurt yemedi, 5 yasına kadar balık yemedi. Üstelemek anlamsız. Ben 18 yasıma kadar pırasa yemedim mesela. Herkes herşeyi sevemez.siz arada sırada teklif etmeye devam edin yemezse hiç üstelemeyin bence. Mesela benim küçük de yoğurdu sevmedi şimdilik:)) benim kaderim herhalde :)) iştahsız cocuğu bir de sevmediği şeyleri yemeye zorlarsanız daha kötü olur


CokBilmis

8 aylıkken 8 kiloyduya ve sonraki 8 ayda 1 kilo almış. Bu normal olabilir. Bebeğiniz normal sınırlar içerisinde mi? Doktoru ne diyor?

Eğer 8 aylıktan sonra başladıysa yeme sorunu, sorun ek gıdada demektir. Affınıza sığınarak bir yerlerde hata yaptığınızı düşünüyorum. Belki yemeği o kadar çok kafanıza taktınız ki çocuk bunu hissetti ve gerildi. Siz yedirirken gergin olduğunuz için ürküp yemek yemeyi reddermiş olabilir.

İnsan da içgüdüleri olan bir canlıdır. Yaşama içgüdüsü ise her canlının temel içgüdüsüdür. Hiçbir canlı, intihar ermek niyetine değilse, aç kalmaz. Her canlı yaşamını sürdürecek kadar yer. Hatta öyle ki kendi yaşamını sürdürebilmek için çocuklarını bile yer gerekirse. Yaşama içgüdüsü bu kadar güçlü bir içgüdüdür.

Eğer kızınızda bu içgüdü azalmışsa, bunun nedenini bulmanız gerekir. "Benim çocuğum yemek yemiyor" demek, "Benim çocuğumda yaşama içgüdüsü yok" demektir. Doğada her canlı mükemmel doğar. İçgüdüsü eksik doğan canlı yoktur. Fiziken sakat doğanlar bile yaşama içgüdüsü yerli yerinde doğarlar.

Bence nasıl yemek yediririm diye düşünmeden önce nerede hata yaptık ki yemek yeme içgüdüsünü yok ettik diye geriye dönük, ta 8. aya kadar bir düşünün. Sorunun temelini bulmadan, çözümünü bulmak zor olur.


neretva

Bebekler zaman zaman farklı şeyler deneyip tepkimize göre hareket ediyorlar. Bizimki de bir ara püskürtüyordu. Gülenlere, aaaa diyenlere mani oldum. Kendim de tuttum kendimi, baktı birşey olmuyor bıraktı. Bir ara sizinki gibi ağzında tutuyordu, yine hiç oralı olmadım, yut oğlum demedim vs, onu da bıraktı. Şimdi yemek istemeyince yemeği atıyor bazen. Ona da sadece yemekleri atmıyoruz, istemiyorsan elinle bitti işareti yap diyorum. Bakalım öğrenecek inşallah. Eğer kustuğunda, lokmasını çıkarttığında gayriihtiyari bir tepki verdiyseniz, bu işi devam ettirmiş ve alışkanlık yapmış olabilir. Tabii tepki vermemek çok zor. Özellikle diş çıkarma dönemlerinde benim oğlum da bazı şeyleri reddediyor, yemiyor. Öyle zamanlarda öğün öncesinde kendime telkinde bulunuyorum, kesinlikle ısrar etmeyeceğim, tepki vermeyeceğim diye. Sizin için çözüm ne olabilir bilemiyorum. Belki ağzından ilk lokma çıkardığında sakince yemek istemiyorsan sofradan kalkabilirsin deyip onu yere bıraksanız. Acaba birkaç kez tepki almayınca kendisi gelmez mi sofraya?

Bir de eline verince ağzına depoluyor diyorsunuz ya. O sorun bizde de var. Şöyle ki, önüne 4 parça ekmek koyarsam hepsine atar ağzına ve eğer çiğneyemezse öğürür ve lokmasını çıkarır boğulmamak için. Ondan önüne azar azar koyuyorum ben. Bir de bebek çatalı ve kaşığı veriyorum. Onlarla alacağım derken ağzındaki lokmayı yutuyor.


nilinmasali

ediul,ben çok çok çok iştahsız bir bebekmişim,nerdeyse 30 yıl gecti üzerinden ama annemin üzerinde yarattıgım iştahsız bebek fobisi hala geçmedi,hamileyim diyince ilk tepkilerinden biri inşallah iştahsız bir bebek olmaz demek olmuştu:/ ,ama çok şükür ki hiçde sağlıksız bir insan değilim ve kendimi bildim bileli hiç yemek sectiğimi hatırlamam,o yüzden şimdi yemezse ilerde de yemez lafına pekde itibar etme:)


ediul

Sanırım stresste yaptım..ilk bebeğim ilk dönem kusmalarıda çoktu..sonra azaldı..ama zayıf kaldı...biberon ve mamaya alıştıramadım..benim için bakamıyor dediklerinde de çok üzüldüm ..sevmediği şeyleri aralıklarla çeşitlendirerek sundum ama yine de yemedi..o hataları şimdi ki aklım olsa yapmazdım tabi..şimdi bira daha bilinçli gibiiyim sanırsam:) yemediği zaman biraz oynatıyorum baktım olmadı tükürüyor çıkarıyorum sandalyeden..eskiden üzülerek alırdım zaman zaman ağladığım oldu yanında bağırdığım üzülerek söylüyorum hırpaladığım ama yemek zamanları işkence gibiydi saatlerce iki kaşık için  şimdi ise gülümseyerek anlaşyışlaolmaya çalışıyorum ..ama yine de olmuyor yemedi mi yemiyor..şu yaşadığımız dönem ise çok kötü..dişlere veriyorum..yoğurt meyve teklif etmiyorum..öğün araları çok uzun buna rağmen açlık hissi çok az..zayıflığı benim için hiç sorun değil..tombiş bebek (içimde ukte kalsa da :) sağlıklı değil tabi ki..benim endişem ileride iştah ve yemek sorunu yaşayan bir çocuk erişkin olması ve çabam da olmaması yönünde tabi..sağlıklı olsunda başka bir isteğim yok çünkü hasta olduğunda hiç açılmıyor o ağız..ara öğünlerde meyve yoğurt yemeyen bebeklere ne sunabilirim..biara sütlaç veriyordum azda olsa şimdi onu da yemiyor..alternatif ne olabilirCevaplamak için Üye ol