Kendi ayakları üzerinde duran cocuk yetistirmek

yesimk soruyor: 5

Ben asırı korumaci ve asırı merhametli bir ailenin cocuğuyum. Annem babam bana hiç bir sorumluluk vermezdi.is yaptirmazdi.. Bu da benim için tabi ki bir avantaj değil dezavantaj oldu.bu tutumları nedeniyle kendi ayaklarım üzerinde durmam gerektiği zamanlarda çok zorlandım. Bu nedenlerden yaşadığım sıkıntılar nedeniyle ben de cocuklarıma annemin babamin bana davrandığının tam tersi davranıyorum. İhtiyac duymadıkta yardım etmiyorum. Mümkün oldukça kendi ihtiyaclarını kendileri görsün istiyorum. Bana bağımlı olmasın beni aramasınlar benden destek beklemesinler.

Acaba ben de çok uç mü davranıyorum bu konuda diye düşünmeden edemiyorum. Onlar daha küçük benim ilgi alaka ve sevgime ihtiyacları mı var çok katı olmasam mı. Nasıl alisirlarsa öyle gider diye de taviz vermek istemiyorum. Bir de Çalışıyorum. 3 cocuğa yetmek yetişmek de kolay değil.

Ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


nilinmasali

Bu yemek yerken sürekli ağız silme annemin huyudur,o bastıra bastıra ağzımı sildiği beyaz sabunla yıkanmış bezlerin kokusu hala burnumda :)Ama Masala asla yapmadık bunu,annem ve babaannesi bir kac kez yeltendiysede ağızın yemek bitmeden silinmeyeceği konusunda ikna oldular,mama sandalyesini yemek yerken hiç silmedim çünkü çok erken aylarda kendi kendine yemeye basladı,güvenini sarsmaktan korktuk,üstünü kirlendiyse hemen değiştirdim ama öyle 1-2 damla su için de değil,parka mesela kumlarda oturup oynuyor ama eline biraz fazla kum bulaşssın hemen gelip sildirri yada avuçlarını birbirine sürtüp temizler,aklı sürekli temizlikte gibime geliyor,park kıyafetiyle arabasına bninmez,katat katat (çıkart) diye tepinir,ben biraz titiz olduğum için onun yanında pek ev işi yapmamaya çalışıyorum,belki dönemsel belki genetik bilemiyorum


PRENSESIMMM_2010

benim annem çok çook titiz ve düzenli bir kadındır hatta hastalık derecesindedir ama asla kabul eymez hepimize de bulaştırmıştır bu huyundan babam ise tam tersi dağınık ve çok olmasada biraz pis bir adamdır ama çok beceriklidir.annem genel olarak ev işlerinde babamda dışarı işleriyle (faturalar market vs)gibi ilgilidir. babam kendine düşen işleri bize emanet etmezdi annemde ev işlerini hep kendi eli değsin kendi yapsın isterdi ama biz 4 kardeşiz ve hepimizdde de durum şu: kendi işlerimizi hep kendimiz yapmak için kavga çıkarırdık:) okula bile gidip kendim kaydolmak için ağlardım gelmeyin derdim peşimde ,yalnız yaparım derdim ,evde annem biryere gidince de evi siler süpürür ve onun benim yapmama izin vermediği yemekleri pastaları börekleri yapar kendimce gözüne sokardım sen beğenmiyorsun güvenmiyorsun ama bak ben yapabiliyorum derdim..ablamda 2 abimde aynı karakterde...eşimde 4 kardeş ve kv demde aynı annemin huylarında bir bayan ve kardeşlerinin içinde sadece eşim sorumluluk sahibidir her yaz çalıştığı harçlıklarıyla okul masraflarını halletmiş her işini kendi yapabilen bir çocukmuş.hatta o kadra çok kendi işlerimizi kendimiz halletmeye alışmışızki bazen birbirimize bile güvenemediğimiz olurdu ilk başlarda ynei yeni sorumluluk paylaşımını öğrenebildik:)

 şimdi bakıyorumda kızımda aynı herşeyi kendisi yapmak istiyor tabi bunun için eşimde bende destekliyoruz bu durumu .sorumsuz olmasını hatalarının karşılığı olduğunu bilmesini isterim ama ihtiyascı olduğunda da yardım istediğinde de hep yanında olurum ,olmaya çabalarım.Bu durum için daha emekleme döneminden itibaren vurduğu çarptığı yerlerden özür dileyerek başlamıştık duran yere sen çarptın onların suçu değillerle ve şimdi hatası oluncas özür dilemeyi çok güzel idrak ediyo (biryerde okumuştum öncedende paylaşmıştım yine paylaşayım eğer vurulan yerlere ıh ıhh yapılırsa çocuk ilerde yaptığı tüm hataları karşıdakilere yüklemeyi öğrenirmiş sorumluluk almaktan kaçarmış hatalarının arkasında duramazmış ...)
  tek sorunum benimde fazla titiz olduğumdan sanırım bunu istemeden d eolsa onun hissediyor oluşu ...yani düşer kalkar toz toprağa bulanır ama elleirni sildirmeden rahat edemez,yemek yerken ağzının kenarına bişey bulaşsa peçetesiyle siler hemen mama sandalyesine döktüğü zaman silecem diye bas bas bağırır yemeğe devam etmezx silmezsem,üstüne döke döke yer suyu falan da döker ama dökmemek için eğilerek yemek yemeye çabalar bunlar benim hatalarımla alakalı tabiki belkide genlerind eolduğu içindir belkide biz hep beraber aynı yerde yeriz yemeğimizi ve beni çok iyi gözlemlediği içindir belki? yoksa daha çok küçükken kendi kendine yemek yemeye başladı ve ben mutfağın halıları falan kaldırdım ve yemek bitmedende ortalığı temizlemedim önemli olan onun kendi kendine yemek yemesini teşfik etmekti ama sonradan sonradan temnizlik olaylarına şahit oldukça şekillenmişte olabilir kaarakteri ,ben evden dışarı çıkmadan evi toplamadan da evden çıkmam kızımda şimdi oyuncaklarını tooplamadan çıkmaz evden ki hiç söylemedim topla çıkıcxaz diye...ama özel eğitimcimiz bir oyuncağı kaldırmadan diğer oyuncağa geçmeyin doyumsuzluk yaşar sorumsuzluk yaşar diye uyarmıştı bizde tüm oyuncakları poşetledik grup grup ve biri bitince bu bitti deyip toplarız hadi diğer oyuncakları açalım der diğerlerini açarız şimdi evden çıkarken de topluyo şimdi de gezme vakti diyor...aslında bu durum çook çook da rahatsız etmiyor beni yani sonuçta temiz ve düzenli olması eğer çok ileri safhada değilse ne gibi bir soruna yol açarki diye de düşünmüüyo değilim ?


nilinmasali

prensesimmm_2010 temiz ve düzenli bir çocuk elbette ki bir sorun değil,beni endişelendiren kısım ''bu gibi işlere kendini fazla kaptırıp yasadıgı andan keyif alamaz hale gelir mi?'' elbette üstünden çıkanları kirliye atsın, dağıttığını toplasın,sorumluluklarını bilsin isterim ama dengeyi iyi ayarlamak çok önemli bunun bir takıntı halini almasından korkuyorum,mesela yan komşumuzun torunu su an 4 yasında ve oyuncakları dağılacak diye oyun oynayamıyor,eve gelen misafirler çocukta stres yaratıyor,bir bardak kırıldı takım bozuldu diye ağlama krizlerine giriyor,bunda elinde el bezi sokaklarda peşinde kosan anneannenin payı çok büyük görebiliyorum,öyle de olmasın istiyorum,belki yesimk nın dediği gibi dönemsel bir davranıştır bi süre daha gözlemdeyim..


PRENSESIMMM_2010

benim kasdettiğimde zaten normaliydi evet belki dozunu ayarlayamazsak ilerleyebilirdse bu durum azı karrardır bencede yani aşırı dağınık olmasını da istemem ama çok fazlasını da istemem biraz daha gözlemlemekte fayda var ;)hepimize kolay gelsin çocuk yetiştirmek zor zanaat...ama okuyup araştırıyorsan yoksa 3-5-7 10-...diye giderdi bu zamnda da çocuk sayısı:))1 tanede pes eder olduk milletçe:))


yesimk

Evet çocuktan beklediğimiz şeyi ogretmeliyiz hem de model olmalıyız. Mesela tuvalet eğitimi verirken defalarca kıyafetlerini nasil giymesi gerektigini ogrettim.Annem bize iş yaptirmadigi gibi büyüyünce de yapmıyorsunuz diye kızardı. Yapsak da begenmezdi. Tamamen tutarsızlık. Ben de kizima cok titiz davranmadim yani üstü cok ıslak değilse degistirmedim. Kendinden gelen bir durum.
Cevaplamak için Üye ol