hala göğüs ağrıları, göğüste pişik olur mu?

alizahidVEannesi soruyor: 7

oğlum 4 aylık olacak bir kaç gün sonra.ben doğduğundan beri göğüs uçlarımda ağrı hissediyorum.emzirirken çok zorlanıyorum. farklı teşhisler kondu bi doktor mantar olduğunu söyledi.çatlakta vardı.o geçti başka bir cildiye uzmanı çocuğun çok emmesine bağlı pişik olduğunu söyledi.oğlum gün içinde sadece emerken uyuyor.gece bi nebze daha iyi.ama gün içinde sürekli emdikçe göğüs uçlarım iyileşmiyor.defalarca mastit oldu göğüslerim. uçları için lansinoh, pantenol pomad gibi bir sürü krem kullandım.zeytinyağı, kantaron yağı ayva çekirdeği, karbonatlı su denemediğim şey kalmadı.göğüs kalkanı , pompa ya da makine ile sağma hepsini denedim.ağrılar biraz azalıyor gibi oluyor tam geçecek artık diye sevinirken bir daha başlıyor.günde bir kaç defa mama da veriyorum bebeğime doktor tavsiyesi üzerine sütüm yetmiyor çünkü. yapabileceğim başka birşey kaldı mı acaba? 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ema

göğüs pedi kullanıyor musun?


alizahidVEannesi

doktor kullanmamamı söyledi.onun yerine tülbent veya penye gibi yumuşak kumaşlardan koyuyorum.


neretva

Şimdi abuk bir soru gibi gelebilir ama soracağım: bebek doğmadan göğüs ucunuz var mıydı? Benim yoktu çünkü. O çıkartır dediler. Çıkarttı sağolsun, ama 6 aylık olana kadar yaralarla uğraştım. Bir taraf yara olunca o tarafı bakıma alırdım. Lansinoh sürer, kalkan içinde hava alarak iyileşmesini sağlar, o tarafı sağıp verirdim. Emmesi doğruydu, ama zayıf bir bebek olarak doğdu, yorulduğu için uzun süre memede kalıyordu, ağzı küçüktü, yani anatomi de önemli. Acaba hiç canım yanmadan emzirebilecek miyim derdim. Bebeğim büyüdükçe sorunlar azaldı ve 6 aylıkta tamamen bitti çok şükür. Şimdi iyi ki bırakmamışım diyorum.

Daha az acıması için bebek üzerinizde yatar vaziyette emzirin. Burada bilgi var: http://www.biologicalnurturing.com/ema

Bende göğüs pedleri dehşet pişik yapmıştı ne zamn bıraktım pedi yara mara hiç bir şey kalmadı.Havasız kalmasın yaralar daha zor iyileşir.Sabun tarzı şeylerle asla yıkamayın.Karbonatla temizlemeyin.Bide emzirme pozisyonunuzu değiştirin.Yanlışlıklar yapıyor olabilirsiniz.


alizahidVEannesi

çok teşekkürler yanıtladığınız için.

evet yoktu göğüs ucum:( ve ilk hafta sütüm gelmedi. bebeğim sarılık oldu hastanede yattı biberon ile beslendiği için hastanede çıktıktan sonra çok güç emmeye alıştırdım. anatomide problem yok hastalık,biberon sütün gelmemesi gibi etkenler onun emerek karnını doyurması engelledi. bende emmeyi bırakmaması için, süt emdikçe çoğalır dendiği için hiç ara vermeden emzirdim.ve artık böyle alıştı. bu şekilde sürekli emdiği içinde yaralar geçmiyor.


fistikcik

Yara ve pişik akla candida mantarını getiriyor, bu konuda mutlaka başka bir doktor görüşü daha alın.
Ama göğüslerinizin sürekli mastit olması esas emme pozisyonunda bir sıkıntıya işaret ediyor sanki. Bebeğiniz göğsü düzgün kavrayamıyorsa yeterli şekilde ememez ve süt kanallarda birikir. Kanal tıkanıklığına yol açar. Bunun tek çaresi bebeğin doğru şekilde emmesini sağlamaktır.
Doğru emzirme şekilleri için şu adresteki videolara ve makalelere bir göz atın :

Dr. Jack Newman'ın videoları ve makaleleri :
http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=3&Itemid=11

İngilizce makaleler
http://nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=5&Itemid=17


ecehankoc

Benimki de 4-5 ay kadar acidi, kanadi,sonra gecti. Herseyi denedim, hicbir sey ise yaramadi, ben de aciya aciya emzirdim, en sonunda kendiliginden gecti. Hala emziriyorum, emzirmeye bayiliyorum. Iyi ki o zaman pes etmemisim. Siz de biraz daha dayanin, cok yakindir bence gecmesi.Cevaplamak için Üye ol