3,5 yaşındaki oğlum tehlikeden anlamıyor!

elifbe soruyor: 7

Merhaba,
Oğlumun kafasına estiğini yapması, tehlike nedir bilmemesi beni endişelendiriyor. Kaldırımda yürürken yola çıkmaya çalışıyor. Kolluksuz havuza atlıyor. Sitede oturuyoruz. Kapıyı açıp çıplak ayak işe giden babasının ya da benim arkamdan koşuyor. Geçen gün büyük bir parka gittik. "Artık ananeni otobüsünü karşılamaya gitmemiz gerek" dememle birlikte fırladı ve gözden kayboldu. Meğer koskoca parkın en ucundaki kapıya gidip dışarı çıkmış, , yol kenarında koşuyormuş. Bir teyze bulmuş, ona da "ananemi karşılayacağım" demiş. Teyzenin yorumu "Kızım dikkat et, bu çocuk kafasına koyduğunu yapıyor" oldu:) 

15-20 dakika kayboldu, aklım çıktı. Onunla tek başıma hiçbir yere gidemem artık. Utanmasam ABD'de falan ebeveynlerin çocuklarını gezdirdiği kayıştan bağlayacağım beline:) Korku nedir bilmiyor çünkü. Önerileriniz varsa bekliyorum. 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


asumando

benim de oğlum kollarına karton takıp balkondan uçmaya kalkmıştı. hala ara ara pencereden sarkıyor. bunun gelişimine uygun olduğunu söyledi psikolog. sizinkinin maceraları neler ? 


selencem

5.5 yaşında daha yeni anlamaya başladı ama oynarken vs halen dikkatli değil. Normal bence, 6-7 yaş öncesi çocukların tehlikeden anlamaması.


dilrubaa

Erkek cocuklari bu konuda biraz daha geriden geliyorlar sanirim. Yani genelleme yapiyorum tanidigim oglu olan herkes bunu soyluyor cunku. Kizlar biraz daha temkinli biraz daha dikkatli. Kizim cok hareketlidir, otururken bile dogru duzgun oturmaz, kanepenin ustune dogru tirmanir surekli, ama tehlikeli hareketler yaptiginda bunu sakin yaninda biz olmadan yapma deriz, neden tehlikeli oldugunu aciklariz. Genellikle yapmaz. Anlatinca anlar ama detaylica aciklamak lazim. Biraz daha zaman taniyin biraz buyuyunce daha iyi anlayacaktir mutlaka


Meowwow

5-6 yaşına kadar anlamazlar yapma dediğini yaparlar dedi bize çocuklar için evi nasıl Güvenli yapacağımızı anlatan hemşire. Bütün yük bakanlarda maalesef. İçgüdülerine sahip olamıyorlar akıllarınagekeni yapıyorlar bu yaşlarda.


dorates

 kollarına karton takıp balkondan uçmaya kalktı ve psikolog gelişimine uygun mu dedi? şimdiki psikologlar da bir tuhaf gerçekten


mavinot

bence çocuklarımıza sınırları öğretmemiz gerek. "yapma" yı yap algıladıkları için "hayır" ı kullanmak gerekiyor. sadece ev ortamında büyümeyecekler ve güvende olmaları için kuralları bizim öğretmemiz gerekiyor. gözlemlediğim kadarıyla aslında kuralları seviyorlar. ne zaman ne yapılacağını bilmek, düzen hoşlarına gidiyor. anne-babanın neye ne tepki vereceğini bilmek istiyorlar. kontrollü, kararlı anne babalar görmek kendilerini daha güvende hissettiriyor. bunları sağlayabilmek çok kolay değil tabii. benim kızım şimdi bir buçuk yaşında biz ufaktan başladık bir ucundan tutmaya
http://mavinot.blogspot.com.tr/2015/06/bebeklere-sinirlar.html


cengizmine

Youtube 'da Süper Dadı dizisinin eski bölümleri de var. Ben günde bir bölüm izliyorum. Gerçekten faydası oluyor.

Keşke o dadıyla biz de konuşabilsek ve tüyoları alabilsek.Cevaplamak için Üye ol