nAsıl emzirebilirim?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


gesnur

uyanmadığında ayak tabanına baskı yapın baş parmağınızla, uyanacaktır.

emzirirken ilk başta ağızları çokküçük olduğundan kahverengi kısmı ağzına sokamıyorlar. siz çimdik yapar gibi baş ve işaret parmağınızla göğsünüzü sıkın ve ağzına tıkın, emecektir o zaman.

yılmayın emzirmeye çalışın mutlaka öğrenecektir.kesinlikle bu aşamada biberona alıştırmayın kolayı öğrenirse memeyi bırakabilir.

göğüs ucu çıkaran kelebek silikonlu aventin ürünleri var deneyebilirsiniz.


ipekkusgoz

Tebrik ederim, gözünüz aydın. güle güle büyütün bebeğinizi.

Uyurken emmiyor mu.Gündüz değil işe başladıktan sonra geceleri uyuyor da olsa alıp emziriyordum ben.Belki siz gündüz bunu yapabilirsiniz.Uyuyup kalırsa çenesinin altına dokunun. En fazla uyarı aldıkları yer ellerinin içi ve ayak tabaları.orlarla oynayarak uyanık tutabilirisniz belki.

http://alternatifanne.com/emzirmenin-puf-noktalari/

Bir okuyun isterseniz.Belki Esra Hanım'la mailleşebilirsiniz.


annevebebisi

Bebeginiz hayirli olsun :) nasil mis gibi kokuyordur o simdi :)

Ben her iki cocumda da yasadim ayni sorunu. Ilki 2.480 dogmustu+sarilik olmustu. Sarilik da surekli uyutur.. ikincisi hem premature, hem 1.700 gramdi, hem de sarilik olmustu.. bir de emmesine engel dilbagi vardi, evlere senlik :) kizimi emzirmek daha zordu. Kucuk olmalarinin yanisira, annenin kucagi ve kokusu da mayistirip uyutuyir onlari.

Uyudugu zaman dik konuma getir, yuzune hafifce ufle.. hafifce burnunu sIk, ayagini gidikla. Ustunu soy, bezini degistir.. yeniden emzirmeye calis.. ayni islemleri bazen 10 kere yapip bastan baslaman gerekebilir, sakin ama sakin moralini bozma.. mutlaka atlatacaksin bu asamayi.. sonra yine buraya gelip, uyumuyir bu cocuk uyumuyoor, hep emiyor, ne yapmam lazim diyeceksin :))

Karnimda besleyemedim vs diye de dusunup asla kendini suclama. Engel olunabilecek bir sey degil o durum. Plazentanin ya da kordonun, nedeni hala cozulememis, eksik calismasinin bir sonucu olabiliyor.. onemli olan saglikli dogmasi. Eskiler, cani icinde olsun, buyur o.. derler, gercekten oyle :) noralini bozma ki sutun bol olsun :) her konuda buraya yazabilir, bana mesaj atabilirsin...


baisy

ben de basta yeterince sık emzirememiştim hemen uyuyor ve uyanmıyor diye ama sarılık oldu yavrum 10 günlükken filan sonra fototerapi almadan iyileştirmek için saat başı emzirdim bir ayı dolana dek, aynı problemler dolu meme, olmayan meme başı ama hepsi geçiyor, belki de çok emzirmekten 3 ayda doğum kilosunu ikiye katlamıştı. sıkmayın canınızı zamanla o da sen de öğreneceksiniz. şimdi amuda kalkıp emiyor sıpa:) kocam kaynanam herkes ağzına tıkıyordu memeyi bi ben beceremiyordum, siz de arkadaşın dediği gibi çimdikler gibi tutup ağzına tepmeyi öğrenin bir ay bile sürmeyecek bu durumlar yeter ki hiçbir şeye canınızı sıkmayın kolay gelsin.


fistikcik

Merhabalar,
Kızım 3 hafta erken ve 2200 doğdu, bu yüzden endişelerinizi çok iyi anlıyorum. Düşük kilolu doğan bebeklerin çeneleri çabuk yoruluyor ve emerken çabucak uyuyakalıyorlar. Kilosu düşük olduğu ve sarılık riski bulunduğu için sık sık emzirmeniz gerektiği doğru. Genellikle bebekler dik konuma getirilince gözlerini açarlar. Bazıları da gözlerini açmasalar bile emme refleksi sayesinde uyku halinde iken bile emebilirler. Doğum yaptığımız hastanenin hemşiresi emerken hemen uyuyakalmaması için ağzının kenarlarına dokunmamı, hafif masaj yapmamı söylemişti.
Sarılık riski bulunduğu için doktorunuza danışmanızı, biluribin değerlerine bakılmasını öneririm. Sürekli uyku halinin sarılıktan kaynaklanmadığından emin olmak gerekli. (Sarılık olursa da endişelenmeyin, bebeklerin çoğunda görülüyor, emzirdikçe geçiyor. Ama doktorun kontrolünde olması önemli).
Sevgilerneretva

Geçecek, büyüyecek. Bu nasıl büyür ki dediğim 2740 gramlık oğlum büyüdü, kulakları parşömen kağıdı gibiydi arkaları görünüyordu. Bizde de sarılık vardı, bizimki de zorunlu sezaryandı. Sizi bulsam sımsıkı sarılıp geçecek demek isterdim. Vallahi billahi geçecek. Şimdi küçük ve o yüzden yoruluyor. Bizim durumumuz şöyleydi: bir memeden emzirirdim, yorulduğu için 20-30 dakika uyandır-emdir-meme kaydı-bir daha tuttur diye giderdi. Sonra öbür tarafa geçirirdim, burnunu sıka sıka uyandırıp emzirmeye çalışırdım. Bazen orada da uyuyunca öbür tarafa, her bir tarafı ikişer kere geçerken 1 saat memede kalırdı. 15-20 dakika uyur sonra bu senaryo başa sarılır.

Şimdiden sonra günde en az 3 kere avuçiçi kadar kaka yapması lazım. Bunu yapıyorsa kilo alıyordur.

Mama vermeyin, sütünüzü etkiler şu anda. Mama verin diyen olursa dinlemeyin. 10 gün içinde doğum kilosuna geri dönemzse belki düşünülebilir. O zaman da bir aparat var memeye takıyorsunuz, onunla verdiğinizde memeyi de emiyor böylece sütünüz azalmıyor.

Uyanmadığında altını açın, avuçiçlerini ovun ve yüzüne üfleyin.

Sütünüzü yeterince çekemiyorsa sağıp kaşıkla verebilirsiniz veya bebek kupalarıyla.

Emzirirken öne eğilmeyin. Süt daha çok gelmiyor öyle. Geriye yaslanın. Bebek üzerinizde kendi ağırlığıyla emsin. http://www.biologicalnurturing.com/

Bir süre kanepede yaşayacaksınız. 3 kiloyu geçene kadar sürekli emziriyor gibi hissedeceksiniz kendinizi. Zamanla çenesi kuvvetlenecek, ağzı büyüyecek, daha uzun uyanık kalacak. Bir gün gelecek kucağınıza tırmanıp 5 dakikada bütün sütü lüpletip oyuna gidecek.

Son olarak bulunduğunuz yerde bir emzirme danışmanı varsa birebir yardım alın. ben çok faydasını gördüm.fistikcik

Tekrar merhaba,
Neretva çok güzel yazmış, bu günler öyle çabuk geçecek ki siz bile şaşıracaksınız.
Her emzirmede iki memeyi vermeniz gerekmiyor, böyle bir kural yok. Hatta bir emzirmede tek meme alsa daha iyidir, böylece sadece şeker ve su ağırlıklı ilk sütü değil, yağ ağırlıklı son sütü de alabilir. Tabii bunun için bir memeyi boşaltabilecek kadar memede kalması gerekir.

Siz bebeğinizi en az 10 dakika (daha fazlası daha iyidir tabii, örneğin 20 dakika) bir memeyi emecek kadar uyanık tutmaya çalışın yeter. İki memeyi birden vermeniz şart değil, hatta yukarıda anlattığım gibi tek memeyi bitirmesi daha iyidir.


oykm_08

merhaba hayırlı olsun bebeğiniz,


benim kızım da asla taş gibi olmuş memeyi al(a)mazdı o yüzden emzirmeden önce çok az sağardım yeni yeni bıraktım. hem böylelikle bebek göğsü daha iyi kavrıyo hem de tazyikli gelen sütü aspire etmemiş oluyo

fıstıkçık sizin hakkınızı nasıl öderiz bilemiyorum ((:ipekkusgoz

neretva gibi düşünüyorum, doğum yaptığınız hastanenin (hizmette yapacaktınız diye hatırlıyorum) hemşirelerinden yardım alabilir misiniz bilmiyorum ama sormaktan zarar gelmez.Ben doğumdan sonra nerdeyse 15 gün kadar hep keşke hastanede çıkmasaydık diye düşünmüştüm,sanki daha güvenli bir yer gibi gelebiliyordu, her an bir şeyler sorabileceğiniz insanlarla doluydu etraf diye.Ki biz 4360 doğduk:).Ama annelik işte ,bebeğin için iyi bir şeyler söyleyecek ,öğretecek kişiler olsun etrafında istiyorsun. Biz backup'a üyeydik o zamanlar ve doğum sonrası kontroller için bir hemşire yollamışlardı eve.Emzirme ile ilgili yardımcı olmuştu.İsterseniz numarasını vereyim bir görüşün.


momoveannesi

Yukarıda yazıyormu bilmiyorum. Diğer memenizden akan sütü avent göğüs kalkanı ile toplayabilir. Buzluğunuzda 6 aya kadar saklayabilirsiniz. Sütünüz az olduğunda yada dışarı çıkarken kullanmak pratik oluyor.
Sürekli uyumasının bir sebebide kan şekerinin düşmesi olabiliyor. Mutlaka uyandırın emzirmek için. Kıymamazlık etmeyin. Uyandırmamak onun zararına bunu düşünün.
Bire bir emzirme eğitimi içinse sağlık ocaklarından faydalanabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol