nAsıl emzirebilirim?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


gokkusagim

ayrıca emme süremizi belirmek istedim:) 5 dk emiyordu tüm uyaranlara ragmen...ve 2 saatte bir emiyordu. kalan süre 20 dk kucagımda dik uyuyordu bende o arada kitap okuyordum:)) sonra yatagına yatıyordum. 2 saat sonra tekrar bulusuyorduk en fazla 2:30 saat sonra daha fazla geçmedi.şimdi akranlarıyla aynı kiloda:) dogum kilosu ise 2000 gr idi. üstelik sadece anne sütüyle çok şükür düşük kilolu bebeklerin annelerinin sütü daha yaglı oluyo:) Takdiri ilahi sanırım:) üzülme 40 gün sonra sende rahatlayacaksın insallah


neretva

Soda, affedersiniz, buradan söylemem uygun mu bilmiyorum ama buraya eksik bilgi kayıt olmasın ileride de bakarlar ihtiyacı olanlar. Eskiden çişli bez sayılırmış, haklısınız. Ama artık sayılmıyor. Birincisi pratik olarak zor, yeni bezler çişi çok iyi emiyor. Ben hastanedeyken hiç anlamamıştım, hemşire koklarsan anlarsın ancak demişti. İkincisi de kaka sayısı daha net bilgi veriyor kilo alımı açısından. Bunu La Leche League kitabı Emzirme Sanatı ve bizzat LLL danışmanımdan duyduğum için yazıyorum. Tabii ki çiş yapmalı, ama kilo alımından emin olmak için ilk 6 hafta günde en az 3 kere avuçiçi kadar kaka yapmalı. 6. haftadan sonra bu sayı sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde günde bire veya gün aşırı bire düşebilir. Hatta anne sütü alan bebekler 6. haftadan sonra bir haftaya kadar kaka yapmayabilirler, kabız oldukları anlamına gelmez.

Bir de sarılığı ben çok takmıştım. Şimdi olsa hiç takmam, çok gerekiyorsa hemen ışık tedavisine götürürüm, geçer gider.   


CokBilmis

Anlattıklarında aslında anormal bir durum yok. Bebeğin sağlıklı görünüyor. Sen kendi ruh sağlığını korumaya çalış. İlk 3 aylık, emzirme döneminde insanın kafayı yemesi an meselesi oluyor.


gokkusagim

uyuyorsa bekle, kendine zaman ayır. 2-3 saat bekle sonra kucagına al tekrar dene,10-12 dk emiyorsa doymustur ,ac olsa uyumaz zaten, durmadan aglar hemde kesik kesik aglar.sen rahat ol emin ol bütün bunlar normal şeyler, zamanla birbirinizie alısacaksınız o senin emzirmene sende onun emme stiline :)) zaman sonra dakikaları saat aralarını da unutur hale geleceksin.Ay kaçta emzirdim ki falan die:))) zamanla sanki senle konusur gibi sesler cıkardıkca,anlayacaksın derdini:))) karnı ac mı yoksa altını mı kirletti, ilgi mi istio, gazı mı her halkini ayırt eder hala geleceksin sabırlı ol,alışma süreci bu süreç geçecek insallah....canını sıkma bu kadar...:)


burcuveduru

kızım 40. haftayı geçerken doğduğundan olsa gerek biz o 15 günlük sefayı da sürememiştik. doğar doğmaz sürekli emmek istedi. ama gerçekten sürekli. burada yazanlar vardı da 5 saat - 10 saat aralıksız emzirdim diye inanmamıştım ama doğruymuş, gördüm. hatta bir gün 1,5-2 saat yattığı yerde uyumuştu gündüz vakti de, şaşırıp doktoru aramıştım "bu çocuk uyuyor, bir sıkıntı mı var acaba, uyandırayım mı?" diye :))) yani maalesef kötü haber: bir süre böyle devam edecek. iyi haberse: zamanla geçecek ve bu durumu aynen şu anda benim yaptığım gibi komik birşeymiş gibi anlatacaksın başkalarına. biz çözüm olarak 10-15 gün sonra bu aralıksız emme isteği için emzik kullanmaya başlamıştık. ama kilosu fena değildi bizimkinin. yani açlıktan ya da kalori almaktan çok emerek rahatlamaya çalışıyordu. seninki biraz küçükçe olduğundan hızlı kilo almak istiyor olabilir. o yüzden dayanabildiğin sürece emzirmeye çalış derim. dayanamadığın noktada artık biberon-emzik-meme karmaşası riski ortadan kalktıysa emzik ve sağılmış sütü biberonla vermeyi denebilirsin bence.fistikcik

Slnkaa, anlattıklarınız son derece normal :) Şu an çok yoruluyorsunuz, biliyorum. Ama ilk aylar çoğu bebek için, özellikle de düşük kilolu doğan bebekler için böyledir. Sürekli, ama sürekli emmek isterler. Şu aşamada bebeğinize emzik vermenizin hem bir faydası yok, hem de istenmeyen sonuçları olabilir. Neden ?
1. Düşük kilolu doğan bebeğin çenesi çabuk yorulur ve uzun süre ememez. Dolayısıyla daha çabuk acıkır. Onu daha uzun süre emmeye zorlamanın anlamı yoktur. Onun da sizi yönlendirdiği gibi sık sık (bu sürekli memede olması anlamına gelse bile) emzirmeniz gerekiyor.
2. Düşük kilolu bebek uzun emebilse bile midesi henüz uzun süre aç kalacak kadar süt tutamaz. Midesi o kadar küçüktür ki onun... Dolayısyla az emer ve hemen acıkır. Ve yukarıda anlattığım gibi sürekli emzirmek gerekir.
3. Düşük kilolu doğan bebeğin normal bir kiloyu yakalayabilmesi için çok daha fazla süt içmesi gerekir. Büyüme hızı diğer bebeklerden daha yüksektir (bu yüzden bu bebekler için "daha çabuk toparlarlar" denir), bu sebeple daha sık emmeye ihtiyacı vardır.
4. Düşük ya da normal kilolu farketmez, bu kadar erken bir dönemde emzik ya da biberon vermek bebekte meme-biberon ucu karmaşası yaratır. Emzirme problemlerine yol açabilir, önerilmez. Annenin dinlenmesi için emzirmeye ara verilecek ve bu esnada bebeğe sağılmış süt ya da mama verilecekse bu kaşıkla verilmelidir.

Tüm bu sebeplerden onu şimdi olduğu gibi sık sık emzirmekten başka bir çareniz yok. Bebeğinizi dinleyin, o neye ihtiyacı olduğunu biliyor. Sizin sadece desteğe ihtiyacınız var. Şu an anneannenizin yanınızda olması çok güzel, mümkünse bir süre daha gitmesin. O da onun yerine bir başkası gelsin. O da olmuyorsa günde en azından 1-2 saat bir arkadaş-komşu vs sizi ziyarete gelsin. Ama misafirliğe değil, size yardıma gelsin. Ki o kişi bebeği kucağında tutarken siz de biraz dinlenebilin. İlk 3 ay böyle geçecek, ama sonra bebeğiniz isteseniz bile bu kadar durmayacak kucağınızda. Şöyle söyleyeyim : bu dönemi ben bir kolumla bebeğimi memede tutarken öbür elimle yemek yemeye çalışarak geçirdim. İşim gereği doğum izni nedir pek bilemedim, yine bir elimle bebeği tutarken öbür elimle bilgisayarda yazman gereken yazıyı yazdığımı hatırlıyorum. Bu bir süre böyle olacak. Bu durumu kabullenip size destek olacak birilerini bulmanız en iyisidir.

Sevgiler

Not : bu dönemde size yardımcı olacak bazı şeyler var. Bunlardan biri wrap sling. Bebek slingin içindeyken anne karnındaymış gibi hisseder. siz de boş kalan ellerinizle işinizi yapabilirsiniz.
Diğeri saç kurutma makinesi. Bebeğe uzak bir köşede çalıştırın. sesi anne karnındaki sesleri hatırlattığı için uykularını uzatır. Yarım saatten fazla çalıştırdığımı hatırlıyorum. Ancak böyle biraz uyuyordu.
Bebeği kundaklamak ta daha iyi uyumasını sağlar.


umutarzu

slnkaa, hayırlı uğurlu olsun bebeğiniz.

Benim oğlum 20 gün memeyi tutmadı. Onu emzirmeye çalışırken sırılsıklam terlerdim. Sütü sağmayı beceremezdim, o sütler aka aka ziyan olurdu. Memeyi tutmayı başarıp 5 dakika aralıksız emerse sevinçten deliriyordum. Geceleri de sadece bir kez uyanıyordu, birkaç dakika emip dalıyordu. Ama ben mutlaka gece kalkıp sağmaya çalışıyordum. Bir sağamadım, iki sağamadım, en sonunda becerdim. Makineyle, elle, bir şekilde zamanla sağmayı da başaracaksınız, yeter ki pratik yapın:) İlk başlarda sağmazken foşur foşur akan sütün sağınca neden 10-20 cc geldiğini anlayamıyordum ama bu süt olmadığı için değil ben sağmayı beceremediğim içindi. Ama bıkmadan denedim ve sonunda oldu. Başta 5-10 dakika boyunca gıdım gıdım geliyor süt, yok zannediyor insan. Sonra bir tür tıkanıklık açılıyor ve rahat rahat akmaya başlıyor.

20 günden sonra, ben oğlumu doğru tutmayı başardım, o da doğru düzgün emmeyi başardı. "5-10 saat emdi" cümleleri hiç ütopik değil, bizde de oldu.  Hiç hareket edemez hale gelince bir sling edindim de en azından kollarım boşa çıktı, yürürken de emzirebildim filan. Emzik konusunda da ufak bebekler için sanırım özel emzikler var onlara bir bakabilirsin.


CokBilmis

slnkaa, şu anlattıklarını tekrar yaşamak istiyorum desem, ne düşünürsün şu anki yorgunluğunla bilemiyorum :)

Bence sen harika bir annesin ve hiçbir şeyi yanlış yapmıyorsun. Bebeğin de çok normal ve sağlıklı bir bebek. Önümüzdeki birkaç ay, istediğin zaman tuvalete gitmeyi unutman gerekecek. Ama sonra minik elleriyle senin yüzünü okşamaya başladığında, her şeye değdiğini anlayacaksın :)annevebebisi

Tabi ki herseyi soracaksin, burasi bunun icin :) sakin tek basina oturup kurma, herkes yardimci olur, gel buraya icini dok..

Uyuyorsa uyandirma. 3-4 saat ellemeyin demislerdi oglumda. Kizimda, 2 saati gecirmedim ilk baslarda, 1.700 kg idi. sonrasinda, uyuyorsa 4 saati doldurdum :) hakkimi sonuna kadar doldurdum. Uyuyunca dusunu al, icecegini al, ayagini uzat, kafani dagitacak keyifli bir sey yap, otur veya uyu.. hepsi gececek..


CokBilmis

3-4 saatte bir kalkmış emmek için. Gayet normal görünüyor.

Eğer doktoru da gelişiminde bir sıkıntısı olduğunu söylemiyorsa, bundan sonrasını kızın kendi idare edebilir. Senin yapabileceğin en iyi şey: Hiç müdahale etmemek. Ne kadar istiyorsa, o kadar emsin. Anne sütünün miktarını (gelişimsel bir sorunu yoksa) kendisi ayarlayabilir.

Maaşallah ona :)Cevaplamak için Üye ol