nAsıl emzirebilirim?

nurturia soruyor: 6

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


benjamin2010

Bebeğim sizinki kadarken bı gün Hic abartısiz gündüz 12 den gece 11 e kadar emzirdim sadece hizlica tuvalete gittim ve emzirme sırasında boş kalan elimle yemek yedim.hep böyle sürecek diye çok korkuyordum âma 3 aylıktan sonra düzelmeye başladı.Allah yardımcınız olsun ama hepsi geçiyor merak etmeyin.


ipekkusgoz

Doyup doymama kısmına bir şey diyemeyeceğim ama senin iki lokmadan fazlasını yemen ve uykunu alman gerekiyor.Süt sağsan,eşinin evde olduğu saatlerde o kaşıkla vermeye çalışsa sen de biraz uyusan.Benim de uykum ağır(dı) ama ona rağmen hık dese duyuyorum hemen hemen her seferinde ama yine de buna rağmen güvenemiyorum kendime.Gaflet uykusu denen bir şey var sonuçta.

Doymamasını ellerini emmesine bağlıyorsan eğer ,bu açlığın göstergesi olmayabilir. Benim oğlum da hem elini emerdi aç tok farketmez. Kayınvalidem tok evin aç kedisi derdi, sinir olurdum:).


fistikcik

Daha önceden yazıştığımız gibi, gayet normal :)
Üstelik 1-1,5 saat uyuyorsa çok iyi, daha ne olsun ? Emip 3-4 saat uyuyan bebekler ancak kitaplarda vardır (Bir de Mimi bebek var, ama o her daim istisna :).
Kızım bazen 5 dakikada uyanırdı sadece. 5 dakika ! Deli olurdum ve yorgunluktan pestilim çıkardı. Ama doyduğuna emindim çünkü ayda 1200 gr alıyordu.
Bunların hepsi geçecek. Saç kurutma makinesi sesini denedin mi uykuları uzatmak için ?
Bir de uyku saatlerini iyi düzenlemek gerekiyor. Bu dönemde son uyanmasından 45 dakika sonra tekrar uyur bebekler. Örneğin saat 10:00'da uyandı, emzirdin, altını değiştirdin, tekrar emzirdin zaten 45 dakikayı bulur, 10:45 gibi uyuyabilir. Daha önce uyutmaya çalışınca hemen uyanıveriyorlar.


fistikcik

Odanın bebeğe uzak bir köşesinde saç kurutma makinesini çalıştır. Bebeği emzirirken açık kalsın. Uyunca da bir süre açık kalsın (Tuhaf değil mi, ama anne karnında duydukları sesler aynen saç kurutma makinesinin sesi ! Bunu hatırlayıp rahatlıyorlar).
Daha sonra Internet'ten buna benzer sesler de indirebilirsin. Ama en çok işe yarayan saç kurutma makinesi sesidir. Bir de yatırmadan önce kundaklamayı deneyebilirsin. Kendi el kol hareketleri onları uyandırıyor.
Gaza karşı biraz rezene çayı içirebilirsin. (Bir kaç kaşık yeter ona).


umutarzu

Bazen o minicik bebekler uyumuyor. Benim oğlum 1,5 aylıkken bir kez sabah 9 dan gece 11 e dek uyumamıştı. Arada şirazeleri kayıyor. Bağırma sebebi gaz değilse bir türlü uyuyamadığından olabilir. Sıcaktan olabilir. Sadece enerjisini atmaya çalışıyor olabilir. Bir süre hergün değişik bir bebeğe baktığım hissine kapılmıştım ben de, ama ilk aşaması 40 ı çıktıktan sonra, bir de 3.ayından sonra daha istikrarlı bir bebek oldu.

Tek başınıza yıkayabiliyorsanız, yıkayın rahatlar biraz sanırım.


sLnKA

Bu kadar zaman sonra yeni bebekle yine aynı sorunla dönüp kendi eski sorumu buldum :))

Bu sefer erken dogum ya da düşük kilo degil ama yine uyandırmadım bebeğimi. 1 saat sürdü uyandırmam 2 saat sürdü emzirmem simdi de uyumuyor :/

Uyanıp ememedigini icin göğüslerim de şişti. Biraz da ondan sanırım sürekli meme kavgası yaptı. Bilmiyorum ne kadar emdi o yüzden.

Bu arada kızım büyüdü 22 ay emdi , 28 aylık oldu.

Ne guzel yardımlar cevaplar almisim herkese tekrar bi teşekkürler :)
Cevaplamak için Üye ol