Çocuğum eşcinsel olursa...

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


89 Cevap


tiara

bir çok lgbtt bireyle mesleğim gereği tedavi amaçlı karşılaştım, tedavi deyince cinsel kimlik ya da yönelimlerini değil psikiyatrik sıkıntılarının tedavisi, yanlış anlaşılmasın..çok zor bir hayat yaşadıklarını biliyorum. sadece hastam olarak değil elbette, transseksüel bir arkadaşım da var oldukça samimi olduğum, cinsiyet değiştirme sürecinin tamamına şahit oldum, kimliğini değiştirdiği gün mutluluğunu paylaştım..yani hariçten gazel okumama gerek olmayan bir konu bu..

önce çocuğumun kaç yaşında olduğu önemli, ergenlik döneminde cinsel yönelim konusunda kafa karışıklığı yaşanabiliyor, hemcinsle yakınlaşmalar olabiliyor. kafasında ve yüreğinde ne olduğunu anlamaya çalışırım, benden ne beklediğini öğrenmeye çalışırım, destek mi yoksa yardım mı veya her ikisi birden mi? evladım benim için bu hayattaki herşeyden kıymetli, onu yüzüstü bırakmam söz konusu bile olamaz, o yüzden can-ı gönülden destekler, yardım istiyorsa en uygun şekilde yardım almasını sağlarım. 
eğer erişkinse zaten konu artık netleşmiş demektir, umarım zorlanmadan söylemiştir bana oğlum çünkü zorlandıysa ona karşı yanlış bir intiba uyandırdım demektir, benden destek görmeyeceğini, ona öfkeleneceğimi düşünmüş ve o yüzden zorlanmıştır bunu açıklamakta, demek ki bir yanlışım olmuş derim. eğer kolaylıkla gelip anlattıysa onu dinler, sarılır, her zaman onun yanında olacağımı söylerim. üzülür müsün derseniz evet derim ama..bu toplumda, bu düzende evladımın incineceğini bildiğim için üzülürüm, hayatı zorlaşacak diye üzülürüm, günün birinde bir evladı olsun istediğinde bunu büyük zorluklarla gerçekleştirebileceği belki hiç gerçekleştiremeyeceği bir dünyada yaşadığımız için üzülürüm. yoksa evladım benim canımdır, cinsel yönelimi ona sevgimi asla değiştiremez.
gelelim çocuklukta böyle bir durumla karşılaşırsam ne yapacağıma..cocuğum 4-5 yaşlarındaysa ve karşı cins rollerini benimsiyor gibi gözüküyorsa onu öncelikle cinsiyetiyle uyumlu rollere teşvik etmeye çalışırım, elbette katı bir tavırla yaklaşmam ama eğer mümkünse cinsiyetiyle uyumlu bir cinsel kimlikle yaşaması benim onun için tercihimdir, bunu homofobi gibi görmeyin lütfen, az önce belirttiğim üzüntü sebepleri nedeniyle çocuğumu bu şekilde yönlendiririm, hatta bunun için homofobik damgası yemeyi bile göze alabilirim, çünkü mesele benim önyargılarım değil yaşayacağı toplumun önyargıları. 


babu

Tiara, 4-5 yaslarinda ebeveynlerin tavirlarina gore kisinin cinsel yonelimi degisebilir mi? 2 tip mi escinsellik var? Dogustan olan ve kosullar sonucunda olusan seklinde. (bu formatta sorunca hastalik sorar gibi oldu ama tabi ki o dusunceyle sormuyorum)


prophetic

Seri katillerle ilgili bir araştırmam olmuştu üniversitede, detaylı bir sunum hazılamam gerekiyordu. Şöyle ki;

 -Bir grup seri katil doğduğu andan itibaren agresif davranışlar sergilemişti, sürekli etrafına zarar vermeyi sever, insanları taciz eder, kundaklama vb olaylara karışırlardı. ( Bazı insanlar doğuştan gay midir?)

-Bir grup katil doğduğunda gayet normaldi, normal çocukluklar geçirmişlerdi, ta ki farklı türden insanlarla karşılaşıp, farklı şeylerden zevk alınabildiğini keşfedene kadar. ( Bazı insanlar etrafın etkisiyle, ya da yönlendirmesiyle, ya da önce sadece denemek amacıyla, daha sonraysa bir bağımlılığa dönüşecek şekilde gay mi olmuştur?)

- Bir grup seri katilin çocuklukları çok problemli geçmişti; aile içi şiddete, dayağa, tecavüze, ensest ilişkiye, vb birçok kötü ve yaralayıcı uygulamaya maruz kalmıslardı. Sonunda dünyadan intikamlarını almaya karar verdiler. ( Ebeveynlerin yanlış davranışları, yanlış yönlendirmeleri, cinsiyet kimliğini doğru empoze edememeleri bir insanı gay yapar mı?)

Gaylerin seri katiller gibi farklı nedenlerle gay olduklarını düşünüyorum. Üçüncü seçenek konusunda elimden geleni yaparım, yapmalıyım. Diğer nedenler için yapabileceğim pek fazla birşey yok. Oğlumun gay olmasını istemem. Nedendir bilmiyorum ama lezbiyenliği kabul edilebilir, ama gayliği çirkin birşey olarak görüyorum. ( Çocukluğuma inmek lazım sanırım bunun köklerini bulabilmek için) Çocuğum gay olursa onu reddetmem, eskisi kadar seveceğimden de eminim. Ama kabullenmesi benim için çok zor. Umarım olmaz...


yuksel_

Asse'nin yazdıklarının altına imza atsam ben de...aynısını yazmak çok uzun sürer :))


imkanı olan herkese bir doz Esmeray'dan (kendisi taksimde yaşayan bir transtır ve tek kişilik tiyatro gösterileri yapmaktadır, para kazanmak için yaptığı başka pek çok şeyin yanında) Cadının Bohçası tavsiye ederim.

www.eksisozluk.com/show.asp?t=cadının+bohçası dinlebeni

Yukarıda yazmayı unuttum. Ben biyolojik kökene dayalı çok fazla cinsel sapma görmedim çevremde (hormanlara, penis veya vaginadaki anormalliklere vs. sebepler) Benim tanıdığım bütün eşcinseller sorunlu ailelerden çıkmış kişiler anneye öfke, şiddet uygulayan babadan intikam alma duygusu, kadın veya erkek egemen bir ailede yetişmek, ilgisizlik vs... yani mutlu ve huzurlu geçmiş bir çocukluğun eşcinsellikle sonuçlanacağına kesinlikle inanmıyorum. 4 ve 5 yaş o kadar önemliki cinsel kimliğin oluşmasında....emasunkey

Gay bir arkadaşıma çocuğum gay olsa üzülürüm dediğimde bana biraz kızmıştı. Ben de yaşadığın hayat çok zor, sen ister misin kendi çocuğunun bunları yaşamasını demiştim. hoş sırf bana kızgınığından evet ne vaar demişti ama:)

Ben de diğerlerine katılıyorum, heteroseksüel bir ilişkiyi bile sürdürmek zorken, toplum baskısı da üzerine binince mutlu olabilmek  için 2 katı çaba harcamak zorunda kalıyorlar.Bir de çocuk istiyorlar artık yaşları 30u geçen gay arkadaşlarım. Yaşadıkları dilemma gerçekten üzücü.İşte bu nedenle istemezdim, ama kızım gelip anne ben kadınlardan hoşlanıyorum dese, saygı duyarım, destek olurum .


tiara

Babu orada bahsettiğim eşcinsellik yani yönelim meselesi değil, kimlik meselesi yani kendini karşı cinsin kimliğinde hissetmek. Bazen hemcins ebeveynle yeterince vakit geçirememek ya da duygusal uzaklık, bunun yanında karşı cinsten ebeveynle çok yoğun bir ilişki içerisinde olmak karşı cins ebeveynle kimlik açısından özdeşim kurmaya neden olabiliyor, özellikle 3-4 yaşlarından itibaren cinsel roller, kimlik konuları çocuk için önemli hale geliyor, o yüzden bu dönemde hemcins ebeveynle yeterli ve kaliteli zaman geçirme, cinsiyete uygun aktiviteler gibi şeylerle müdahaleler sonuç verebiliyor.eesrae

hiç düşünmemişim bugüne dek şuan oğlum uyuyor ona baktım ve düşündüm ne yaparım diye sanırım ben de umutun_annesi gib yurtdışına gitmesi için tüm imkanlarımı seferber ederim daha mutlu olsun diye ve onu hesapsızca çok sevmeye devam ederim sonuçta cinsiyetiyle sevmiyoruz çocuklarımızı bizim parçalarımız oldukları için seviyoruz 


Taita

olursa üzülürüm lakin;
her şartta ve her durumda ve her anında annesiyim ben onun! dünya yıkılsa her şeyden önemlisi evladımdır!Cevaplamak için Üye ol