Çocuğum eşcinsel olursa...

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


89 Cevap


tiara

medona bahsettikleriniz yönelim için geçerli benim yazımda bahsettiğim kimlik problemleriydi. ikisi bambaşka iki antite


tiara

cinsel yönelim cinsel dürtülerin hangi cinse yöneldiğidir, yani bir kadın hemcinsine yani bir kadına karşı cinsel arzu hissediyorsa eşcinsel yönelime sahiptir, karşı cinse yani erkeklere karşı cinsel arzu hissediyorsa karşıcinsel yönelime sahiptir.


cinsel kimlik ise kişinin kendini hangi cinsin kimliğinde hissettiği, hangi cinsin rollerini benimsediğiyle tanımlanır. anatomik olarak erkek cinsiyet özellikleri gösteren bir kişi kendini ruhsal olarak kadın şeklinde hissediyor ve tanımlıyorsa transseksüeldir diyebiliriz.

yine çok karışan bir kavram travestiliktir. travesti karşı cinsin kıyafetlerini giymekten hoşlanma ve bundan cinsel doyum edinme durumudur. bir travesti homoseksüel ya da heteroseksüel yönelime sahip olabilir, durumun cinsel yönelimle ilgisi yoktur, bir tür fetiştir.


tiara

bir de yükselcim hani demişsin ya 'anlamıyorum, bu toplumu oluşturan bizleriz' diye. bu toplumu oluşturan bizleriz ama hala küpe taktığı ve saçı uzun olduğu için belli semtlerde dayak yiyor insanlar, sokakta sigara içtiği için dövülen kadınlar var, eşcinsel olduğu için öldürülüyor insanlar, yani yorumunu çok iyimser buldum, keşke dediğin gibi olsa. bizim yetiştirdiğimiz çocuklar toplumu oluşturacak argümanı da çok güzel gerçekten ama biz maalesef ülkemizde azınlığız, yani çocuklarımız da eşcinsel olsun olmasın bizim yetiştirdiğimiz çocuklar olacakları için azınlık olacaklar. yurtdışına kaçma falan gibi şeyler mantıklı olabilir ama çocuğum eşcinsel olduğu için yurtdışında yaşamaya mecbur olacaksa bunu da üzücü bulurum ben, işte üzülmemin nedenleri bunlar..


deyra

ben bir bebek doğurmadım

bir insan doğurdum

saygı duyduğum/duyacağım, emek verdiğim/vereceğim, destek olmaya çabaladığım/çabalayacağım ve hep hep hep çok seveceğim bir insan

mutluluğu için her koşulda çabalayacağım bir insan

nasıl mutlu olacaksa öyle olacak hayatı. ben de destek olacağım

çünkü onun sahibi değil annesiyim

 


yuksel_

Tiaracım elbet biliyorum o dediklerini, hatta çok çok yakından bildiğim örnekler var, duyduğum nice hikayeler var...2 dil bilip, Saint Benua mezunu olup sırf trans olduğu için sesk işçiliği yapmak zorunda kalan tanıdıklarım var...Asla, uzağından bakarak yazmıyorum...


Sadece şunu demek istedim: içinde olduğumuz toplum giderek muhafazakarlaşıyor, ve biz azınlığız evet...ama en azından bizim öncelikle kendi önyargılarımızdan kurtulmamız çok önemli. Çünkü bu insanların en çok sıkıntı çektikleri şey aile desteği...en başta kendi anne-babalarına yalan söylemek zorunda kalıyorlar. İlla ki, çok açık görüşlü vs olmak zorunda değiliz, dindar olabiliriz, eşimiz-dostumuz çok muhafazakar olabilir, ama bizim yetiştireceğimiz çocuklar bizden bir adım ilerde olsunlar...onlar bize açılabilsin, onlar yalan söylemek zorunda kalmasın. 

yoksa tabii ki biliyorum, bu ülkede eşcinsel felan olduğu için değil, 14 yaşında mesela pencereden sokaktaki oğlanlara baktı diye dayak yiyen küçük "kadın"lar var :((tiara

çocuklar için cinsiyeti algılamak bizim için olduğu kadar kolay değil, düşünün konuşmayı sıfırdan öğreniyorlar, dünyayı bizim de yardımımızla tanıyorlar, ağacı, kuşu, fili, kadını, erkeği bizim yardımımızla tanımlıyorlar. psikiyatristlerin kızlar pembe giyer, etek giyer falan gibi kalıpları önermesi kadınların klasik rollerini pekiştirmek için değil kafası karışık olan çocuğa meseleyi basitçe anlatmak istemelerinden kaynaklanıyor. çocuklar kavramları bir kez oturttuktan sonra artık kızlar pembe giysin, etek giysin, bebekle oynasın falan gibi meseleleri sürdürmeye gerek kalmaz. yönelimle zaten ilgisi yok, keza pespembe etekler giyen lezbiyenler tanıyorum :}

cinsel kimlik yönelimden bağımsız bir konu, yani bir erkek transseksüel olup kadın kimliğini benimseyip üstüne kadınlardan hoşlanabiliyor, yani hem transseksüel hem homoseksüel olabiliyor(çok karışık oldu galiba)
eğer çocuk bu yaşlarda karşı cins rollerini benimsiyor gibi gözüküyorsa ve durum belirginse mutlaka çocuk psikiyatristine götürmekte fayda var. genellikle o yaşlardaki kafa karışıklığı ve hemcins ebeveynle duygusal ya da fiziksel uzaklıktan kaynaklanır bu durum ve bir kaç öneriyle ortadan kalkar.


yuksel_

Serpilcim, ben o doktorun dediklerini pek mantıklı bulmadım...yani, o "muğlaklık" önemli bence...yani keskin kız-erkek ayrımlarını bu derece abartılı vermek çok mantıksız geliyor bana...Zaten etrafımız, TV, çizgi filmler, kreşler, barbie'ler heryer heryer bunlarla dolu....


Rüya bize sorduğunda, kızların da erkeklerin de saçı uzun olabilir diyoruz...kız rengi diye bişey yoktur diyoruz...tabii bunları böyle didaktik/öğreten adam modunda değil, arkadaşlarımızdan örneklerle, değişik renklerin güzelliğine vurgulayarak vs yapıyoruz. Sırf kızımın kafası karışmasın diye gidip pembe çanta almam yani :)) onun cinsel kimliğinin/yöneliminin de bununla etkileneceğine inanmıyorum. 
Bir de bizim pek çok gay arkadaşımız / tanıdığımız, ya da Gay olmasa da ortalamanın dışında tarzı-kıyafetleri vs olan arkadaşlarımız var, sürekli evimize gidip gelen..Çocuğun bunları görmesi önemli..
dolayısıyla, erkeklerin saçı kısa olur deyince ona direkt ama K. ve B. nin saçları uzun (ikisi de erkek ve bellerine kadar uzun saçları var :)) diyoruz...hemen kafasında bir yere oturtuyor...evet neden olmasın? kim karar veriyor erkeklerin saçlarının kısa olması gerektiğine ???

Normal nedir?? nerde, hangi toplumda, hangi kültürde, hangi bileşenler içinde, kimdir normal???


babu

Tiara, transeksuellik sadece cocuklukta yasanan yanlis iliskilerden mi kaynaklaniyor? Dogustan getirilen bir yonu yok mu onun? 


Yukselcigim, sen yorumunda, 'cocugum escinsel olursa tabi ki onu severim ama uzulurum' ifadelerini elestirmissin. O anlamda tiara'nin verdigi yanita katiliyorum. Bu ifadenin yazilmasa da 2 farkli boyutu var diye dusunuyorum:
1- escinsellige karsiyim, cocugum escinsel olursa uzulurum ama cocugumdur, ne olursa olsun severim.
2- escinselligi de diger cinsel yonelimlerle ayni yere koyuyorum, hic bir ayrimci tutumum yok ama cocugum escinsel olursa (tiara'nin acikladigi nedenlerle) uzulurum. 

1. durumdakilere senin ve goknurium'un guzel bir sekilde ifade ettigi bakis acilarini onermek anlamli diye dusunuyorum.
2.si sadece cocugu icin en az sorunlu hayati yaratmaya calisan bir annenin dilegi. 

Elbette cocugumuz escinsel olsa da olmasa da escinsellerin maruz kaldiklari ayrimcilikla savasmak her zaman yapmamiz gereken birsey. 

Bu konuyu dusundukce cocugumla ilgili dilegime soyle bir ekleme ya da ust aciklama yapma geregi de duydum: tercihi ne olursa olsun, umarim bunu kendine guvenerek ve basi dimdik yasayacak gucte ve ozguvende yetistiririm onu. ayrica kendine dokunmayan yilanlarla da savasacak cesarette. heteroseksuel olmak kolay bir hayat icin yeterli degil sonucta, mucadele edecek cok sey her zaman var. yuksel_

Babucum, 

Elbette cocugumuz escinsel olsa da olmasa da escinsellerin maruz kaldiklari ayrimcilikla savasmak her zaman yapmamiz gereken birsey.  
tercihi ne olursa olsun, umarim bunu kendine guvenerek ve basi dimdik yasayacak gucte ve ozguvende yetistiririm onu. ayrica kendine dokunmayan yilanlarla da savasacak cesarette. heteroseksuel olmak kolay bir hayat icin yeterli degil sonucta, mucadele edecek cok sey her zaman var.  

bu benim de tek dileğim....


tiara

babucum hiç bir ruhsal durum tamamen natür ya da tamamen nurtürle ilişkili değil benim kanaatime göre. şimdi bir hastalıktan örnek vereyim, şizofreni. şizofreniden örnek vermemin nedeni doğuştan gelen faktörler açısından daha detaylı incelenmiş olması ve biyolojik alt yapısının daha net olması, yanlış anlaşılma olmasın..

şizofrenide beyinde belli farklılıklar mevcuttur, hormonal ve hücresel bazda farklılıklar..ama bu farklılıkları gösteren her birey şizofren olmaz. bu farklılıkları barındıran bireylerden yetiştirilme tarzları ciddi sorunlu olanlar, tacize ya da şiddete maruz kalanlar veyahut yaşam süreçlerinde travmatik olaylar yaşayanlar daha sık şizofren olur. ama bu da şart değildir, yani bir kişi çok 'normal' bir hayat yaşadığı halde şizofren olabilir çünkü biyolojik altyapısı çok sıkıntılıdır, doğum yapmak gibi aslında hayatın bir parçası olan bir olay bile travmatik hale gelir onun için..
sonuçta biyolojik alt yapıya müdahale etme şansımız yok, yani doğuştan gelen geldi bir kere, diğerlerine de müdahale edebildiğimiz ölçüde ediyoruz. yüksek demiş ki neden anormal olsunlar, bir ebeveyn çocuğunun transseksüel olmasını sorun etmeyebilir gerçekten, çocuk karşı cins rollerini benimser ama aile müdahale etmez zaten o zaman doktora da getirmez, doğuştan gelen faktörlere aile desteği de gelmiş olur, böylece çocuk transseksüel olur (ben cinsel kimlik bozuklukları söz konusuyken bunun yanlış olduğunu düşünüyorum o ayrı)Cevaplamak için Üye ol