Ohalde ücretsiz izin

bella_donna soruyor: 10

Memurlara memuriyetleri boyunca bir defaya mahsus verilen ve mazeretsiz olarak kullanılabilen 1 yıllık ücretsiz izin hakkı ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? doğumla ilgili 24 ay hakkını kullanıp bu izni alabilen oldu mu? araştırdığımda ohalde  ve sıkıyönetimde verilmez gibi bir sonuç çıkıyor. bu izni alabilen oldu mu? teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


missmarttle

almayı denemedim ama yanlış bilmiyorsam hem doğum sonrası 2 yıl hem de mazeretsiz 1 yıl zaten ohal dışında da kullanılamıyor.


güncelleme: şimdi devlet memurları kanununa baktım da tüm memuriyetimiz boyunca en fazla 2 defa alabiliyormuşuz bu izni, 1 değil:)


bella_donna

Tam anlayamadım .yasada mazeret berlitmeden istendiği zaman talep edilir deniyor neden doğum sonrası kullanılamıyor? 


sfka

Kullanan tanidiklarim oldu


missmarttle

hüküm, doğum iznindeki gibi "verilir" şeklinde değil, "verilebilir" şeklinde düzenlemiş, yani verip vermeme hususunda idareye takdir yetkisi tanınmış. kurumunuzda işler sizsiz de yürüyebiliyorsa, amiriniz esnekse veriliyordur, ama ben hamile olduğumu ilk öğrendiğimde personel dairesine sorduğumda bana sadece 2 yıl hakkınız var dediler (üniversitedeyim) bunun dışında dediğim gibi ne kendim başvurdum, ne de başvuran birini tanıdım, personeldeki memurun kullanamazsın demesi dışında kesin bilgim yok:)


bella_donna

teşekkür ederim amir insiyatifinde olduğunu biliyorum ama ohal döneminde kesinlikle verilmez gibi bir durum yok anladığım kadarıyla. sfka, tanıdıklarınız ohal döneminde kullandı değil mi ? missmarttle

hayır, benim anladığım kadarıyla ohal süresince kesinlikle kullanamayanlar sadece "72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere zorunlu olarak sürekli görevle atananlar" onun dışındaki memurlar amir inisiyatifiyle kullanabilir gibi anlıyorum ben hükmü.


bella_donna

missmarttle, tekrar tekrar okuyunca ben de o şekilde algıladım, umarım öyledir . çok teşekkürler.


selvicetin

Ohalde ucretsize ayrılan tanidiklarim varselvicetin

Iki yıl dogum izni sonrası da ücretsiz izin verilebilir diye yorumluyorum ben, hatta ben de kullanmayı düşünebilirim. Ama tabi amire bağlı.


dilrubaa

Ben dogum sonrasi 2 yil ucretsiz izin kullandiktan sonra bu mazeretsiz memuriyet boyunca bir kere kullanilabilen izni kullandim. Ama iki sene onceydi izne cikisim. Hic donmeden bu izni de kullandim. Ohalde sorun olacagini dusunmuyorum, yoneticilerinizle konustuysaniz onlarin onayi varsa sorun olmayacaktir. Sonucta yillik izin icin bile oyledir amir onayina baglidir amir onaylamazsa onu bile kullanamayiz.Cevaplamak için Üye ol