Tracy Hogg şşşt-pat yöntemi için çok mu geç mi kaldım? Oğlum 14 aylık

jeku soruyor: 8

Oğlum 14 aylık oturduğum yerde kucağımda sallayarak uyuyor.  Sallarken de elinin birini tişörtümün içinden sokuyor göğüsümün üzerinde tutuyor yada araya sokuyor mutlaka :) Geceleri 1-2 kez uyanıyor emiyor yanıma almazsam çok sık uyanıyor(yanıma alana kadar tabi:). ayrı yataklarda yatıp yanyana uyanıyoruz bana sarılıp uyuyor alnını alınıma  dayayıp uyur gcenin bir vakti bazen kafasını karnıma koyuyor öyle uyuyor.  Bunlar çok güzel duygular onun nefesini duyarak uyumak falan ama artık iyice büyüdü ileride ne olacak bir çözüm bulamazsam. Bu yöntemi başaran çok kişi var duyuyorum keşke benim bebeğimde  öyle uyusa çok mu geç kaldım. öfff pöööf !!! daha küçükken denemiştim ama çok ağlamıştı en fazla 3-4 dakika dayanabildim:

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


sedaozkan

Evet. Tracy Hogg 6 aydan büyük çocuklar için şşş-patpat yönteminin uyarıcı olduğunu söylüyor. Yani 6 aydan büyük çocukları sakinleştirmede kullanmayın diyor. Yatır-kaldır yöntemini öneriyor.


jeku

o nasıl bir yöntemema

14 aylıkken bu yöntemi uygulamanız mümkün değil hatta yatır kaldır bile mümkün değil kitabı okumuş biri olarak söylüyorum.şşşt pat çocuğun uyumasını 14 ay için engeller.Yanında yatarak onu sakınleştirerek ancak kendi kendine uyutmayı deneyebilirsiniz.


ceylinimmm

esma hanima katiliyorum yatmak istiyorsa yatsin banada kizan kizsin ama ben hala kizimla birlikte uyuyorum ablamda iki cocugunu bu sekilde yapmisti ama iki yasindan sonra kendi yataklarinda ve kendi odalarinda yatmaya basladilar kendi istekleriyle birde ben hep sunu solerim ben simdi gidip anneme sarilarak uyurmuyum hayir tabikide akli basina gelince sen istesende o istemeyecek bence sende bebeginde bu anlarin tadini cikarneretva

Kimse kimseye kızamaz :) Her anne yüreğine sorar, içine sineni uygular. Biz 4,5 aylıkken yatır-kaldır programını uyguladık. Yatağına bırakıyorum o uyuyor diye birşey yok. Her uyku öncesinde 20 dakikalık sakinleşme zamanımız var. Ben size kitabı okumanızı öneririm. Ama 14 aylık için önerileni söyleyeyim.

14 aylıkta artık yatır-kaldır yapılmıyor, beliniz kopar. Zaten kendisi ayağa kalkıyordur. 20 dakika kadar bir süre sakinleştiriyorsunuz. Kitap okuma, ninni, sırtına hafifçe pışpışlama. Ama emmiyor. Oda loş olacak, güzel bir müzik açabilirsiniz. Sonra yatağına koyuyorsunuz. Kızacak tabii. Ne yaptığınızı anlamayacak. Ayağa kalkacak, siz onu hafifçe tutup yatıracaksınız. Yani kaldır kısmı kalkıyor sadece yatır kalıyor. Ağlarsa sırtını okşamak, pışpışlamak, ninni söylemek gibi şeyler deneyip sakinleştiriyorsunuz. İlk 3 gün biraz zorlu ama alışıyorlar. ASLA bebeği ağlarken bırakmıyoruz, odadan çıkmıyoruz. İki hafta devam etmek gerekiyor. Emmeleri gündüz uyanınca yapmak gerekiyor. Gece emzirmeyi de kesmeyi öğütlüyor bu yaşta.

Ama lütfen kitabı tam okumadan uygulamayın. Çok püf noktası var. Mesela diyor ki, 3. gün uykuya direnecek, sizi deneyecek. Aynen çıkıyor. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız da hiç başlamayın, boşuna istikrarsızlık olmasın. Biz yaptık çünkü bıçak kemikteydi ve benim oğlum uykusunu alınca çok mutlu bir çocuk oluyor. Aynı şekilde bizimle de uyuyamadı. Birlikte uyumak sizi ve onu mutlu ediyorsa devam edin. Çocuğunuz için en iyisini siz bilirsiniz.


Sanemm

Bebeğiniz ten temasıyla uyuyor. Bunu alışkanlık haline getirmiş. Bu şekilde alışan bebekler dünyayı annelerinin yanında korunaklı hissederler.

Uyku eğitiminde esas, başladığınız rutune bağlı kalarak devam etmek. Bu bebeklerini bir rutine bağlı olarak ayrı odada kendi kendine uyutan anneler için ne kadar geçerliyle, aynı yatakta yatıran anneler için de geçerli.

Bebeklerin doğdukları andan itibaren uyku konusunda bir fikir edinilmeli ve ilk iki yaş boyunca müdahale edilmemeli kanımca. Özellikle birlikte yatmaya alışmış bir bebek ilk iki sene bu rutine devam etmeli. Başta kolay gelen daha sonra zor gelebilir ancak bebeğinizin mutluluğu için buna katlanmalısınız.

İki sene sonunda konuşarak bu soruna çözüm getirebilirsiniz. Önce gündüzleri ayrı yatar, ardından geceleri oturtursunuz.


CokBilmis

Eğer çocuk sabah kadar deliksiz uyuyorsa, daha ne istiyorsunuz siz? Yeter ki uyusun da nasıl uyursa uyusun.

Yok anneyle uyursa özgüvensiz olur, yok anneden ayrı yatarsa o zaman duygusal açıdan yıkılır filan gibi on kafadan 20 ses çıkıyor.

Eğer rahatsanız hiç bozmayın rahatınızı. En kötü ihtimal ilk aşkını bulunca sizden vazgeçecektir :)


jeku

Kızlar hepinize çok teşekkür ederim aslında ben hiç de şikayetçi değilim onunla uyumaktan oğlumda ben de çok mutluyuz ama eşim isyanda artık :)) bizden çok yer kaplıyor 85 cm lik boyuna bakmadan :)) Biz de onu rahatsız etmeyelim diye eciş bücüş yatıyoruz tabi dolayısıyla bel problemleri oluyor (eşimin) Doğumdan itibaren gece uykusu hep çok iyi oldu hala 1-2 kez emmek için uyanıyor onu kesemedim işte. Gündüz de emiyor 2 kez 1-2 dakika falan. Bir fırt çekeyim anneeeeee :)))  Bizim ki aslında güneş batmasıyla birlikte "memee mmemmeee memmmeeee" geziyor peşimde :)) gece illa emiyor su falan verieyim diyorum yok istemiyor meme illa. Hala göğüslerim yara benim acı çekiyorum bu kadar emmesi yüzünden halen lansinoh ve medela pure lan devam. Ama maşallah bir şekilde hala emiyor olması beni bir anne olarak çok mutlu ediyor tabi. Oğlum gündüzleri yatağında uyuyor ama asla ben yanındayken uyuduğu kadar uzun uyumuyor.

Benim planım aslında bir kaç haftaya kadar hem odasına hem de yatğına alıştırmaktı ama ikisi birden ağır gelir değil mi?

Hem şimdilerde gece 1 kere kalkıyor yatağından alıp yanıma yatırıyorum yatarak emiyor emerken uyuyor hemen zaten sabah ta 9 gibi uyanıyoruz. Yazdıklarınızdan sonra düşündüm de 2 yaşına kadar zaten gece uyanmaları biter gibi geliyor. Yani tamamen deliksiz uykuları başlayabilir. Bu süreç kendiliğinden gelişse çok mutlu olacağım sanırım.

sanemm haklısın sanırım 2 yaş daha iyi olacak bu plan için hem zaten bebeğim konuştuklarımızı uyarılarımızı şimdi bile anlıyor. Yani çok bilinçli bir şekilde dinler ve uygular. o zmana kadar daha da akıllanır ve konuşabilirim o zaman. 

Her bebeğin ayrı ayrı huyu var. Yöntemlerin uygulanışı da değişiklik gösteriyor bu yüzden.

Neee ilk aşk mı??? :) :) :)))) ne güldüm varya... ilahi komedyaaaa... yırtarım o kızı valla :)))))))

Harakiriyle tanıştırırım o kızı :)))))))))))))))))) kötü kaynanaaaaaaa hahahaahahhaaaaaaaCevaplamak için Üye ol