lütfen!!!!ne yapabilirim,ne yapmamalıyım:((((

kuzuum soruyor: 7

merhabalar lütfen yardım edin ben çalışan bir anneyim 3,5 yaşında oğlum var son zamnalarda istediklerine hayır denildiğinde ''artık sizi sevmiyorum ''demeye başladı  çok üzüldüğümü,bu sözleri ondan duyunca kalbimin çok kırıldığını,mutsuz olduğmu söyleyince özür dileyip tekrar yapmayacağını söylüyordu biz asla böyle bişey söylemedik ona bu durumdan çok rahatsızım benim bir davranışımdan dolayı söylüyor olabilir mi?babamız daha kuralcı onunla didişmeleri oluyordu ama böylesi ilk oldu bugün yine tekrarladı beni çok üzdüğünü söyledim ama özür dilemeyeceğini açıkca söyledi eşim benim yanıma getirdikçe o kaçtı kendi odasına ve özür dilemeyeceğim dedi neden dediğimizde beni üzmek için dedi inanılmaz kötü hissettim ve ağladım o zaman gelip özür diledi ama müthiş etkilendim nerde yanlış yapıyorum,ama bugün çok korktum neden bilmiyorum ama çok korktum ya hep böyle olursa...bu davranışını söndürmek için görmezden mi gelmeliyim??????

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


cokomel

bence ilginiziçekmek için yapıyor olabilir bu aralar kaliteli zamangeçiremediyseniz onakızmanız bile onun için onunla ilgilenmeniz demektir,siz üzülüp ağladıkça davranışpekişecektir,onuocümleleleri kuraacak duruma getirmemeye  çalışın söylersede duymamazlıktangelin bence bi süre


cokomel

bendilini kullanın


CokBilmis

Söylediklerini gerçek anlamı ile ciddiye almayın. 7 yaşından önce çocuklar soyut anlamda düşünemezler. "Birini sevmek" ve "sevmemek" terimleri, onlar için, bizim anladığımız anlamı ifade etmez. "Sizi sevmiyorum" derken, sizin anladığınızdan farklı bir şey söylemek istiyordur. "Benim istediğimi yapmadığınız için size kızıyorum" demek istiyor olabilir mesela.  Ama kendini, duygularını kelimelerle bu kadar rahat ifade edemediği için anlatımını kısa kesiyordur :)

Pedagog filan değilim. Ama çocuğu özür dilemesi için zorlamanız, psikolojik baskıya girer bence. Bana yapılsa, şahsen hoşlanmam. Ayrıca içte özür dilemedikten sonra, zorla özür diletmek de bir sonuç vermez sanırım.

Yine de bir pedagoga danışıp doğru davranışın ne olduğunu bir uzmandan öğrenmeniz, içinizi rahatlatabilir.

Benim kızım yapsa: Hiç kaale almam :) "Sen beni sevmesen bile ben seni dünyaaaaaaaaaalar kadar çok seviyorum. Ama cevabım yine de hayır" der, bir de üstüne dilimi çıkarırdım sanırım :)


kuzuum

teşekkürler kızlar söylediklerinizi dikkate alcam umarım yararı olur


azraesra

çokbilmiş e katılmamak mümkün değil ,yorumuna bayıldım bence örnek bi annesin;)


kuzuum

bence de çok bilmiş süpersin yaaa


CokBilmis

Onu bir de kızıma sormak lazım :)Cevaplamak için Üye ol