Tavsiyeleriniz lütfen

defnetok1 soruyor: 7

Selamlar

1 ay önce eşimle ayrılma arifesinde olduğumuzdan bahsetmiştim. Durumumuz aynen devam ediyor ama çok ilginçtir ki eşimle hiç bir konuşmamız yok. Annesi gelip alıyor bebeği o da o sırada görüyormuş. Oğlum 14 aylık. Annemler de kalıyorum düzenimizi oturttuk sayılır yani oğlum gün içinde çok mutlu. Yani ben eskiye oranla onda çok farklılık gözlemlemedim. Hatta çok ilginçtir gece sık sık uyanan çok daha güzel uyur oldu...Ancak iki şey çok kafama takıldı. Birincisi bu aralar bana çok düşkün olmaya başladı akşam işten gelince yapışık yaşıyoruz diyebilirim kimseye gitmek istemiyor oysaki gün içinde çok mutlu. Bu durum acaba ayrılıkla mı ilgili, etkileniyor mu üzülüyor mu diye kendi kendi yiyiyorum sürekli. Annem çok normal artık büyüdü senden ayrılmak istemiyor diyor, gerçekten de onun için mi acaba? Yoksa baba yok, anneyi de kaybetmemeliyim gibi bir duyguya mı kapılıyor. İkincisi benim için en üzücüsü, dün gece uyurken iki kere baba dedi baktım uyuyor ama gülüyor da. Sanırım rüya görüyordu. Geceden beri takıldım, acaba babasını mı özlüyor diye. Belki hafta içi de bir gün onun görmesini sağlamaya çalışmalıyım. Ben şimdi bu durumları konuşmak için pedogoğa mı gitmeliyim hatta belki eşimi de götürmeliyim gelirse. Yani bize şöyle şöyle davranın bunları yapmayın diyecek kişi o mudur? Eğer öyleyse Ankarada tavsiye edebileceğiniz birisi var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


turkuazz

çocuk yaşını yazmamışsınız ama zor bir dönemden geçiyorsunuz,pedagog yardımı mutlaka almalısınız.kimseyi tanımıyorum yalnız eski sorularda vardır.pedagog yazıp aratırsanız mutlaka bir isme ulaşırsınız.


hosgeldinbebegim

uykuda baba demesi hakkında yorum yapamayacağım ama diğeri çok normal. kızım neredeyse 5 yaşında ben işten eve gidince hala bana yapışır neredeyse. hele o aylarda (hala emiyordu)kucağımdan inmiyordu.babasıyla veya başka insanlarla ilgilenmezdi varsa yoksa ben. yani özel durumunuzla ilgili olduğunu düşünmüyorum bu şekilde olması çok ama çok normal.işten gelince vaktinizin tamamına yakınını ona ayırmanızı iş vs yapmamanızı tavsiye ederim nacizane.


burcumiray

Akşamları size yapışık olması çok normal, benim kızımda işten geldiğimde bacaklarıma yapışıyor ve hep kucağımda olmak istiyor.
Tabiki babasını özlüyor olabilir, bence mutlaka babasıyla birlikte bir uzmana danışmalı ve o şekilde hareket etmelisiniz.


duygu_kagan

sevgili defne tok benim de oğlum 17 aylık biz de babasıyla evimizi ayırdığımızda 13 aylıktı. babayı tabiki özlüyordur ona bişey diyemeyeceğim. ama belirsizlik içinde senin yaşadığın gerginliği de hisseder.ben aile terapistine gitmiştim. çocuğu silah olarak kullanmayın dedi. düzenli görüşme olsun dedi. buaradada bazı annler belirmiş çocuk düzeni sever diye. babayla görüşmesinde sen fazla çabalama bırak babası görmek için çabalasın yoksa itelemeyle olmuyor bazı şeyler.sana düşmesini ben de farklı yorumluyorum çocuklar bu yaşlarda sahiplenmeyi öğreniyorlar ait olmayı keşfediyorlar. seni sahipleniyordur. ondan. benim oğlum da bir ara benle yatmak istedi ama ben onun yatağından ayırmadım sadece yanında durdum uyuyana kadar.şimdi atlattık. boşanmadan önce benim de oğlum çok hırçındı sinir krizine girerdi. şimdi evde kahkaha krizindeyiz.

sen mutlu huzurlu olursan bebek de huzurlu olur. Allah yardımcın olsun.


defnetok1

Destekleriniz için teşekkür ederim. Biraz içim rahatladı. Oğlum 14 aylık. Bu olaylardan önce de düşkülüğü vardı ama bu aralar tavan yaptı. Hatta sanırım 9 aylıkken ben işe giderken oğlum hiç takmıyor beni diye sormuştum o zaman tecrübeli anneler biraz büyüsün bak peşinden ayrılmayacak demişlerdi. Haklılarmış:-) Ben bu durumdan hiç sıkılmıyorum zaten aksine hoşuma gidiyor. İşten geldikten sonra yatana kadar da sadece onunla ilgileniyorum. Zaten annemlerde kaldığım için ekstra işlerim olmuyor şimdilik. Sadece ayrılan anne babanın çocuklarında ne sıkıntılar olur diye okuduğumda bir tarafa aşırı bağlılık diye okudum, o biraz kafamı karıştırmıştı ama anladığım kadarıyla bu zaten yani ayrılmasak ta olası bir durum. Ama uyurken baba demesi ne oluyor acaba. Pedogoglar sadece çocuğa mı bakıyorlar yoksa anne ve babaya da tavsiye veriyorlar mı? Yoksa gitmem gereken kişi aile terapisti mi?

Benim ayrılmakla ilgili tek sıkıntım çocuğumun ilerde üzülmesi. Evlilik anlamında maalesef herşeyi tüketmişiz:-((. Eğer oğlumu bu durumda koruyabilirsem, dünyanın en mutlu insanı olacağım herhalde. Ama oğlum herhangi bir şeye ağladığında ki her bebek ağlar birşeylere ben hemen etkileniyor mu üzülüyor mu diye evham yapıyorum.


tarantababu

ben sizi tebrik etme istiyorum öncelikle, ayrılmış dahi olsanız bebeğinizin babası ile ilişkisi için kaygılanmak bu ülkede ne yazıkki çok az kadında var olan bir meziyet, ne yazıkki çoğu kadın baba ile görüştürmeyi eğitim seviyesi ne olursa olsun 'düzen, eğitim, gelişim' kılıflarına saklayarak ret ediyor veya zora sokara buna müsade ediyor benim işim nedeni ile de gözlemlediğim kadarı ile, sizin ise buna gayret etmeniz kesinlikle takdir edilecek bir meziyet, yapışıklık bizde de var 0-3 yaşa kadar normal olduğunu pedogogtan bizzat duymuşluğumla aktarıyorum, çalışıyor olmanızın katkısı büyük, gün içerisinde göremediği için akşam arayı kapatma sevdası yani:)) diğer konularda da bence de uzmandan yardım almalısınız...


Damla

Oglum ben isten gelince tuvalete girdigimde bile baska yere gitmez banyo kapisinin onune oturur anne anne diyerek beklerdi o aylarda. Cunku o yatana kadar baska bir seyle ilgilenmezdim. Bir kez olsun arkamdan aglamamisti, kendi basina uyurdu, vs. yani bagimsiz da bir cocuktu. Geleceginiz saati bilir heyecanlanir, siz gelince de ayrilmaz, cok normal.

Ruya kismini bir uzmana danisin isterseniz ama guluyorsa sorun yok gibi dusunurdum ben :)Cevaplamak için Üye ol