Doktora goturmelımıyım

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


olivia

Her ay gitmelisiniz bir yasına dek


fistikcik

Evet, 1 yaşına kadar her ay doktora götürmeniz bebeğin gelişimi takp etmek açısından önemlidir.
Ancak 170 TL vermek mecburiyetinde değilsiniz. SGK anlaşmalı bir özel hastanede 20 TL'ye muayene olursunuz. Sağlık ocaklarında ise ücretsiz.


julyet

ilk 6 ay her ay görmeliyim demişti bizim doktor ama be hala götürüyorum, daha 2 aylık daha uygun ücretli bir hastane bulabilirsiniz sanırım. benim gittiğim aile sağlığı merkezi çok ilgisiz ve lakayıt ne zaman gitsem ya doktor yok ya hemşire yok, sadece  aşı için gittim. ama siz güveniyorsanız oraya da düzenli gösterebilirsiniz bebeğinizi


fistikcik

Elbette sizin tercihiniz ama yazmadan edemedim. "SGK anlaşması olan hastane" derken SGK hastanesi demedim. Özel ama SGK anlaşması olan bir hastaneden bahsediyorum. Öyle aşırı kalabalık olmaz, kaldı ki küçük ve ağlayan bir bebeğe öncelik tanınır. Mutlaka emzirme odası vardır, bebeğiniz ağlarsa rahatlıkla emzirebilirsiniz.
170 TL bütçenizi sarsacağı için doktora götürmemeyi düşünmektense bu seçenği değerlendirmeniz daha iyidir.


Meowwow

bende yurtdisinda yasiyorum ilk 6 ay iki ayda bir goturduk, sonra uc ay oldu, bir yasindan sonra senede bir olucak. asi vakti geldiginde gidiyoruz yani.ipekkusgoz

İlk yıl her ay gittik.Bir yaş kontrolünden sonra doktor 2 ay sonra görüşelim dedi, ben bir ay sonra tekrar gittim. 18 ay kontrolünden sonra yani en son kontrolde eylülde gel tekrar dedi, bakalım nasıl dayanacağım:). Bu arada sağlık ocağı da hiç boş bırakmıyor sağolsun. Arayıp kilosunu, boyunu soruyorlar, şu aşısını oldu mu diye soorguluyorlar.

Düzenli gittiği bir doktoru olması, çocuğun bir hekim tarafından takip altında olması demek.Şu an gerek yok, nasıl olsa rutin bir muayene, boyuna kilosuna bakıp yolluyorlar diye düşünsen bile, yarın bir gün allah korusun acil bir şey olduğunda rahatsızlandığında elin ayağına dolaşmadan nereye gideceğini bilirsin.Onun dışında da illa muayeneye gitmek için değil ama arayıp soru sorman gerektiği zamanlar bile olabiliyor.


fistikcik

Bu konuda Soda ve Meowwow'a katılamayacağım. Şundan dolayı : sorularınızdan anladığım kadarıyla genç ve bebek bakımı konusunda etrafından destek göremeyen bir annesiniz. Bazı anneler vardır, etraflarında daha tecrübeli biri varsa da yoksa da bebek bakımıyla ilgili kitaplar okur, araştırır. Bu anneler bir sağlık problemi yoksa doktoru 2 ayda bir görseler de olur. Ama sizin buna fırsatınız olamadıysa, etrafınızda tecrübeli biri de yoksa, kilo ölçümü için dahi her ay bir doktoru görmeniz önemlidir. Bebeğin kilo, boy ve baş çevresi ölçümü gelişimini gösterir. Bu parametreler önemsiz değildir, bunlarda bir aksama bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Ayrıca tecrübeli bir doktor bazen annenin gözünden kaçan detaylara dahi bakarak bazı sonuçlar çıkarabilir. Gözünün biraz kızarması, sulanması, göz altında morluk, derinin rengi, bebeğin hareketliliği, kaslarının durumu vs gibi şeylerden aklınıza gelmeyecek sağlık sorunlarını tespit edebilir. Ve elbette bu doktora 170 TL vermek zorunda değilsiniz, çok daha uygun seçeneker var.ipekkusgoz

Ben de hala niye 170 tl verdiğinizi anlayamadım.Hangi doktor ya da hastane burası merak ettim. İnsanın zorda kaldığı zaman arayabileceğini bildiği bir doktoru olması çok rahatlatıcı bir durum. fıstıkcık'ın dediğine katılıyorum. Bazen 2 ay sonra görüşelim dediyse bile doktor sırf boy ve kilo ölçümü için bile gidiyorum. Ya o ay az kilo almış ya da vermiş oluyor,insan bilmek istiyor bir ay sonra ne oldu, ne kadar aldı, kilo almamış bile olsa boyu uzadı mı acaba diye. Belki bunun için de diyeceksiniz sağlık ocağı da boy kilo ölçüyor ona gitsene diye ama tartıdan tartıya bile farkeder diye düşünüyorum ben. Bir ay doktorun tartısında bir sonraki ay sağlık ocağının tartısında tartılmak bana dooğru gelmiyor. Hepsinin farklı kalibrasyonları vardır illaki.

Belki o verdiğiniz 170 tl'leri özel sağlık sigortası yaptırmakta kullanabilirisniz. Ne kadardır yıllık ücretleri bilmiyorum ama rahat rahat maliyetini çıkarır diye düşünüyorum. Bir araştırın isterseniz.fistikcik

Sergiyye, rica ederim alınmayın, ama yukarıda da yazdım. Tüm hastaneler öyle zannettiğiniz gibi aşırı kalabalık değil, emzirme odası da her zaman vardır. Her ay önemlidir yazıyoruz, "3-4 ayda bir mi götürsem" diyorsunuz. Hangi şehir ve semttesiniz, size hastane önerelim.


fistikcik

Soda, gelişmiş bir ülkede yaşadığınızı tahmin ettim, bu yüzden öyle yazdım zaten. yaşadığınız ülkede, istisnalar hariç, annelerin bebek bakımı konusunda bilinçli olduklarını tahmin ediyorum. Ama bu konuda bilgisini çeşitli sebeplerden arttıramış bir annenin daha fazla doktor desteğine ihtiyacı olabilir.
Bebekleri hastane ortamında fazla tutmak iyi değildir, bu konuda hemfikiriz, ücreti daha uygun olan bir doktor bulunabileceği konusunda da. 20 TL veriyorum ben aylık kontrollerde (1 yaşından sonra 2 ayda bir). Gittiğim hastane evimden çok uzak, ama hem doktordan çok memnunum, hem de ücreti gerçekten uygun. Demek ki böyle seçenekler mevcut.Cevaplamak için Üye ol