tuvalet

kemalata soruyor: 5

Oğlum 2,5 yaşında .Tam 2 yaşında beni hiç uğraştırmadan sadece görerek ve heveslenerek bezden kurtuldu,çiş ve kakayı tuvalete yapıyor.Sadece gece uyurken çok fazla su tükettiği için bez bağlıyorum,gece bezi bırakmak için 2 hafta boyunca sabahları bezin kuru kalmış olması lazımmış,biz o noktaya gelemediğimiz için gece beze devam.Ancak 1 haftadır ki şok olmuş durumdayım,sürekli altına yapıyor(kaka hariç).Bir kaç gün tepki verdim,son bir kaç gündür de hiç tepkisizim yani hiç bir şey olmamış gibi sadece altını değiştirip,kuru giysi giydiriyorum.Bu konuyla ilgili yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Damla

İlk eğitimi o kadar kolay olmamış olsa da , biz de benzer bir sorun yaşıyoruz. Bizim oğlumuz da eğitim aldıktan sonra çişini söylemeyi bıraktı.

Hikayesi uzun ama, son geldiğimiz noktayı yazayım. Devam ettiği okulunun yöneticisinin (aynı zamanda iyi bir pedagog) tavsiyesine göre hareket ediyoruz.  Kendisi altında duygusal bir sorun vardır, onu bulmaya çalışın, o zaman zarfında da bunu bir sorun olarak gördüğünüzü anlamasın diyor. Düzelene kadar, düzenli olarak tuvalete götürülmesi gerekiyormuş. Çişini uzun süre tutmasını, kendisi söylesin diye altını ıslatmasını beklemek uygun değilmiş. Uzun süre çişini tutarsa farklı uyarımlar elde edip, bunun için de tutmaya devam edebiliyormuş.

Konuyla ilgili araştırırken, bu dökümanı buldum: http://www.cw.bc.ca/library/pdf/pamphlets/BCCH1377Bladder.pdf Burada da farklı bir çıkış noktasıyla aynı öneriler var.

Biz de üzerindeki baskıyı azaltmak için, evde birimiz takip ederek 1-2 saatte bir söylemesini beklemeden tuvalete götürüyoruz. Ne ıslattığında, ne de es kaza çişini söylediğinde olumlu olumsuz bir şey söylemiyoruz. Su içirmeyi unutmamaya çalışıyoruz. Yakınlarımızı da uyardık, bu konuda bir yorum yapmıyorlar.

Henüz sonuca ulaşamasak da, doğru yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Benzer sorunu daha önce tecrübe etmiş olanların yanıtları bize de çok yardımcı olacak.


sedaydin

Bilmiyorum size yardimi olur mu: bizim hikayemiz;

*1 yasindan sonra klasik, lazimlikla tansitirma,
*tuvalette beraber bulunma, anne icraatlarina veda ve seromoni yapma..
*sedenin beze yaptigi tuvalete aktarılabilen icraatlarina seromoni
*Bay  bay bezim kitabini okuyup, tuvalet rutinine sokma
*18 aylikken bezi cikartip, gece-gunduz-icersi disarsi bir daha hiiiic takmama..
bu kadar zaman cok az kacirdigi halde gecen ay hic anlamadigim bir sekilde gozumun icine bakarak, altina yapti, gunde 6 defa falan...tekrar bay bay bezim okuduk, fizyolojik mi diye idrar kultur yaptirdim, bisey cikmadi, bunu bir donem olarak kabul ettim. su anda tekrar rayina oturdu, tepki vermeden, daha sık tuvalete goturmek, baslangıc rutinine ucundan donmenin faydasını gordum.

bence cocuklarda "lazimmis" ise yaramiyor, her cocugun sureci farklı..


kemalata

Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler.Biz tekrar düzenimize döndük şükür.Bu arada olanlar:Hiç tepki vermiyordum,bir şey olmamış gibi davrandım,ama tuvaletini hep onun söylemesini beklemiştim bu sürede,burada Damla'nın, düzelene kadar, düzenli olarak tuvalete götürülmesi gerekiyormuş önerisini uyguladım ve 1 hafta gibi kısa bir sürede atlattık.


Damla

çok sevindim, darısı başımıza :)
Cevaplamak için Üye ol