doğum ikramları

olcameric soruyor: 10

Merhabalar doğuma az zaman kaldı ve henüz hastaneye ve eve gelecek konuklara ne ikram edebileceğim konusunda hiçbir fikrim yok.Kalıcı birşeyler de olabilir bebek çikolatası falan da...ama yelpaze anladığım kadarıyla çok geniş...Tecrübeli arkadaşlardan öneri alabilir miyim?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


sevican

Gelen konuklara hastanede ve evde çikolata ikram etmek için çikolata bulundurmak şart gibi nerdeyse :)

Hastanede yiyecek içecek ayarlamak pek lazım değil bence zaten gelen çok kalmıyor. Ama aynı durum evde geçerli değil maalesef. Gelen misafirlerden bir kısım o kadar uzun kalıyor ki ikram şart oluyor. Eğer evde yardımcı birileri varsa şimdiden börek falan sarıp (her türlü hamurişi, kek kurabiye herşey olur) buzluğa koyarsanız çok rahat edersiniz. Biz de yoktu ve o telaşede sürekli ne vericez derdine düştük. 


yasemin_ekin

lohusa şerbeti de adettendir, bir de ben çok severdim.  Aktarlarda hazır lohusa şerbeti şekerleri var, onları su ile karıştırdığınızda hazır oluyor. Üstüne bol badem, ceviz, fıstık. Kimi sevmiyor şerbeti, kimisi bayılıyor.

Biz de gelenlere çikolata, şerbet, ve börek-kuru pasta ikram etmiştik. Böreği güvendiğimiz bir pastaneden almıştık, çok rahat ettik ama ısıtma derdi var.

Bazı hastaneler (memorial mesela),  lohusa şerbeti de ikram ediyor. ama pek lohusa serbetine benzemiyordu ne yalan soyleyeyim:)


Tunam10

lohusa şerbetini yeni duydum valla:))anneme sorayım.


Kuzeytu

Hastanede ikram için şeker ve cikolataların tule sarılı oldugu suslu bir paket yaptık. Gelenlere onu verdik. Bir de guzel sepet yaptık ona. Eve de gelenler için meycanin tavsiyesiyle buzluga piramit pasta attık. Bir de borek sarmıstık onları da buzluga attık. Aslında boregi dısardan sipariş etmenizi tavsiye ederim. Boyle tepsi ile borek satan yerler var ya (Sini gibi falan)

Hastanede yiyecek içecek bence de çok gereksiz gelen çok oturmuyor. Oturmasın da zaten. Yok emzirme yok hemsire gelir surekli oda bosaltılıyor zaten. :))


EmineKartal

Biz hastanede normal bir çikolata ve süslü bebek şekerlerinden ikram ettik (eğer eve bir daha gelmeyeceklerse süslü şekerlerden verdik). Ayrıca lohusa şerbeti ikram ettik. Şerbet için de yanımızda küçük votka bardaklarından götürmüştük:)
Evde verilmek üzere ise, ben doğumdan 2 gün önce evde 3 tepsi poğaça, 2 tepsi kurabiye, 2 tepsi de mahlepli çörek yapmıştım küçük küçük. Bunları küçük küçük paketleyip nofrosta attım. Hastaneden dönüşte kayınvalidem gelen misafirlere bunları ısıtp ikram etti çayla, meşrubatla falan.
Bunlar güzel, hoş adetler ama keşke bu ziyaretler çok kısa sürse, hatta yeni anneye sorsalar ne zaman gelsek diye. Ben şahsen çok rahatsız olmuştum giden gelenden, zaten bebek sarılık, sütüm az geliyor, uyuyamıyorum giden gelenden, bebek sürekli emiyor, milletin yanında emzirmek istemiyorsun, çünkü gelenlerin için de erkek de bol... ; çok sıkılmıştım ilk zamanlar.
İnşallah ikinci bebeğim olursa, o zaman açık açık herkese bizi birkaç hafta sonra görmeye gelin demeyi planlıyorum. Herkese de tavsiye ederim.ikicocukannesi

lohusa serbeti,
cifte kavrulmus lokum,
cikolata.

bunlar hastanede...

evde de;

lohusa serbeti,
borek, kurabiye, kek vs. vs. vs...
ve yine cifte kavrulmus lokum.

hastaneye gelen cok kalmıyor lakin yine de ikram yaptık biz, adetten:)


hafire

bizi hastanede ziyarete gelecek kimse olmadığından hemşireler ve çalışan herkese ikram etmek için baklava ve çikolata aldık. evde lohusa şerbeti ve baklavayı kısa oturmaya gelenlere ikram ettik. uzun oturmaya gelenler için çayın yanına önceden hazırladığımız börek, poğaça ve hamur işlerini ikram ettik... bende eminekartal'a katılıyorum misafirler ya kısa otursunlar ya da bir kaç hafta sonra ziyarete gitsinler.hoş, türk adetlerinde hemen gidilmezse kusur işlendiği düşünüldüğünden hem ziyarete gideriz:))


yasemin_ekin

hastane icin, belki ben istisnalardanım ama, ben fazla kalmadım hastanede. Hemen paketlediler beni:) Aksam 20:45 dogurdum, Haber verdik, çok yakınlar hemen geldiler. Diğer gelmek isteyenler beni hastanede yakalayamadılar:) Sabah 9 gibi hemşire gelip, "siz taburcu olabilirsiniz" dedi iyi mi Zar zor saat 2 gibi çıktık hastaneden.

Belki alakasız ama hastane ile şu saat işini iyi konuşmak lazım. Normal doğum yaparsan, çıkış ne zaman oluyor, vs. vs.

Ben gelen misafiri seviyordum, değişiklik oluyordu bana. Ancak şunu da istiyordum: misafir misafir gibi olmasın, kendi ikramını kendi yapsın. Yardım etsin filan. Kimi etti, kimi etmedi. Hepsi sağolsun. Ben de rahat bir hatunum, yanlarında emzirdim, uykum gelince izin istedim uyudum. vs. vs.EmineKartal

Ben de hastanede az duranlardanım aslında. Akşam 18.45'te doğum yaptım, sonraki gün 2'de çıktım. Ama gece 11'e kadar ziyaretçi vardı. Sabahtan gelen olmadı, arayanlara da öğlen çıkıcaz eve gelirsiniz dedik. Keşke öyle demeseymişim, hastanede işlemlerin tamamlanması birkaç saat sürdü, keşke o ara gelen gelseydi de eve gittiğimiz ilk günümüz sakin geçebilseydi en azından.
Ama misafirler günlerce geldi, 12. ve 14. günümüzde ayrı ayrı iki defa mevlüt yaptık, diğer gelemeyenler de mevlüte gelsin diye. İki mevlüte toplamda 70 kişi geldi.
sonra 15. günden sonra misafirler azaldı, arkadaşlar birkaç hafta sonra gelmeye başladı.
Yani bana sormuş olsalar, ilk 3 hafta kimseyi kabul etmezdim. Hastanede de en az iki gün kalır ve yakınlarımızı orada ağırlardım. Ne de olsa hemşireler artık çıkın diyebiliyor. Hatta mümkün olsa da 40 gün sonrasında ağırlayabilseydim herkesi.
İnsanların gelmesi beni çok sevindiriyordu ama zaman uygun değildi bence ve gelen kişilerin sayısı fazlaydı oldukça...


aylis

HASTANEDE İKRAM  OLMADI, ZATEN BİR GÜN KALIP ÇIKTIK.
 EVDE HAZIRLADIĞIMIZ BEBEKLİ MAGNETLERDEN MİSAFİRLERE VERDİK. LOHUSA ŞAKERİ, KABUK TARÇIN, BİRKAÇ KARANFİLLE HAZIRLADIĞIMIZ ŞERBETİN İÇİNE KAVRULMUŞ FISTIK VE CEVİZ DÖKÜP;KURDALE BAĞLADIĞIMIZ KADEHLERDE İKRAM ETTİK. AYRICA ÇAYIN YANINDA PASTA, BÖREK VE BİR İKİ ÇEŞİT ZEYTİNYAĞLIYLA MİSAFİRLERİ AĞIRLADIK.Cevaplamak için Üye ol