doğum ikramları

olcameric soruyor: 10

Merhabalar doğuma az zaman kaldı ve henüz hastaneye ve eve gelecek konuklara ne ikram edebileceğim konusunda hiçbir fikrim yok.Kalıcı birşeyler de olabilir bebek çikolatası falan da...ama yelpaze anladığım kadarıyla çok geniş...Tecrübeli arkadaşlardan öneri alabilir miyim?

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


Tunam10

yahu ben az daha lohusa şerbeti olayını atlıyormuşum. neyse ki doğurmadan öğrendim. aktardan mı aldık demiştiniz?


Sheeda

Hastaneye gelen giden olacaksa ikram etmek için çikolata olmalı, eğer aileniz yanınızda değilse gelenlere ikram edilecek pasta böreklerin hazırlanıp buzluğa atılmasını tavsiye ediyorum, veya hazır alınabilir. Birde insanlara bebekten bir hediye gibi verilen süslü çikolatalar veya benim bu iş için yaptığım kurabiyelerden de alınıp ikram edilebilir. Tunam10

vay çok beğendim kurabiyeleri.
ne yaratıcı ve güzeller.
sanırım ankaradan yolluyorsunuz.


Loxodonta

Biz hastanede Mabel'in kağıtlı olan çikolatalarından ikram ettik. Doğumdan önce kayınvalidem eve gelen yakınlarımıza vermek için şeker hazırladı. Bilenler vardır, Ankara'nın Çıkrıkçılar Yokuşu'ndan minik patikler aldı, içlerine farklı şekerler koyup tül ile sarıp güzel bir paket yaptı. İçindeki şekeri yedikten sonra da saklanabilecek hoş birşey oldu bence.

Eve gelen misafirlere ayrıca lohusa şerbeti verdik. Aktarlarda kırmızı şekerler satılıyor. Tavsiyem sadece şekeri kaynatmayın, içine kabuk tarçın, kök zencefil, karanfil, hint cevizi gibi çeşitli şeyler eklemeniz. Birçok aktarda bunları karışım halinde bulabilirsiniz, tek yapmanız evde birkaç saat kaynatmak. Ayrıca içerken içine dövülmüş ceviz serpmenizi de tavsiye ederim.


selmak

Merhaba ogünel

Hangi şehirde yaşıyorsunuz. Eğer İstanbul ise size birkaç adres verebilirim.yasemin_ekin

Biz lohusa serbeti  için şekeri "Sekerci Cafer" miydi Kadikoydeki yer, oradan almıstık. Yaz oldugu icin, soguk ikram ettik ama şekerin erimesi için sıcak su lazım. Bİr miktar sıcak su ile şekeri eritip, üzerine soguk su ekliyorduk, sonra da dolaba. Bazen ufak eklemeler gerekiyor o hazır şekerlere: biz karanfil kaynatıp eklemiştik.
Daha çok tarçın aromalı oluyor o hazırlar.


Tunam10

yasemin kadıköyde nerede bu şekerci cafer.
Bu lohusa şerbeti için boyalı şeker diyorlar ama adetse hoş olabilir.


yasemin_ekin

Tunam, Kadikoy çarşıda. süslü bir şekerci var ya o, bir de tütüncü mehmet efendi de varmış şubeleri (http://www.sekercicafererol.com/subelerimiz/)

Arzu edersen, sen kendin de yapabilirsin ama o telas icin de bir de karışımı kaynatmakla uğraşmak zor gelebilir.EmineKartal

Ben Eminönü'nden Hacı Bekir'den almıştım. Hacı Bekir'in yanılmıyorsam Kadıköy'de de şubesi olacaktık. Sanırım tüm büyük şekercilerde vardır.


yasemin_ekin

Hacı Bekir'in de Kadikoy carsida şubesi var. Rıhtıma inen sokakların birinde. Rıhtıma yakın tarafına doğru.Cevaplamak için Üye ol