Ani burun kanaması ve hangi doktor??

barbunya soruyor: 7

akşam aniden çarpma vurma yada güneşte kalma gibi herhangi bir sebep olmaksızın oğlumun burnu kanamaya başladı..ama öyle inceden değil..sağlam kanama..apar topar acile gittik,kan alındı filan ,,kan pıhtılaşması ile ilgili bir hastalık olmadığı ve kılcal damarlarla ilgili olabileceği söylendi,,benzer bir durum yaşayan varmı? birde devamlı muayene olduğumuz doktorumuz yok maalesef,,çocuk doktoruna mı yoksa direk kkb uzmanına mı götürmeliyim ??ankaradayım..doktor tavsiyesine ihtiyacım var..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


bitlipapatya

Öncelikle çok geçmiş olsun! Travmaya bağlı olmadığını ve bildiğiniz bir başka nedenden kaynaklanmadığını söylemişsiniz. Sizin gözlemlemediğiniz, çocuğunuzun çok da canını yakmayan burna alınmış ufak bir darbe bile kanamaya yol açabiliyor. Travmaya bağlı değilse ve tekrar kanama meydana geldiyse ne sıklıkla ve şiddette olduğu önemli.

Kanamanın süresini, tekrar edip etmediğini (ettiyse kaç defa) ve çocuğunuzun genel durumunu ( beslenme, uyku, oyun, vs.) takip edip, elinizdeki tahlil sonuçları ile bir KBB uzmanına başvurmanız yerinde olacaktır. Ankara'da doktor tavsiyesi konusunu Ankara'lı arkadaşlara bırakmak durumundayım. Acil şifalar dileğiyle...

barbunya

çok teşekkür ederim..inanın uyku tutmuyor şu anda ..çok can sıkıcı..4-5 defa tekrarladı bu akşam..kanama dursun diye burnuna baskı uygulamaya calışıyoruz..tam durdu derken ,istemiyor burnunu sıkmamızı:) basıyor yaygarayı ..tekrar baslıyor kanamaya..şu an uyuyor mışıl mışıl..yorgunluktan ,,gözlemlediğim olumsuz bir durumu yok ateş,halsizlik vs...ama kendimce şöyle bişey yaptım..burnunun içi kuru kalırsa tekrar kanar diye düşünerek ,odasında soğuk buhar makinesini çalıştırdım biraz bakalım..teşekkür ederim tekrar..


ottobottorobotto

Ben de çocukken aynı dertten muzdariptim.Tam tarif ettiğiniz gibi.O kadar alışmıştım ki burnumun her fırsatta kanamasına.Durmazdı da.Doktorun,burundaki kılcal damarları enfeksiyon geçiriyor dediğini hatırlıyorum.Sulfarhin diye bir merhem vermişti.Kısa süreli kullanılıyordu galiba.Ama kullandıktan sonra çok uzun bir süre kanama olmamıştı.

Birkaç gündür yine aynı şekilde burnum kanıyor.Sıcaklardan ve kuruyan havadan kaynaklandığını düşündüğüm için sık sık burnumu nemlendiriyorum,ıslatıyorum.Burun kemiğinin bittiği yeri hafifçe sıkıp kısa bir süre soğuk suyun altına tutuyorum.Bir parça pamukla tampon yapıyorum.Tamponu uzun bir süre çıkarmıyorum,değiştirmiyorum.Çünkü kan tam pıhtılaşmışken yeniden kanama başlayabiliyor.Biliyorsunuzdur ama her ihtimale karşı yazayım,kanın genizde birikmemesi için başımı asla geriye atmıyorum.Hafifçe öne eğiyorum.

Bence de KBB uzmanına gitmelisiniz.Geçmiş olsun.

 


barbunya

aynı şekilde benimde zaman zaman burun kanamalarım olur..küçüklükten beri..kılcal damarlarla ilgili,,ilaç filan hiç kullanmadım..nadir olur ,ama olur ..o yuzden aslında idmanlıyım bu konuda ama..oğlumda böle durup dururken olunca ..bi yandan panik,insan aptal gibi oluyor...bi de en kötüüsü müdahale ettirmiyo ya,üstümüz başımız kan içinde kaldı,ağladıkca daha da kanadı..böyle sevimsiz bi akşam oldu yani  :)kkb uzmanı bakıyorum internetten bi yandan ..teşekkürlerr..


opposition

benim oğlumda da oluyor böyle durup dururken ama birkaç damla, 3-4 kez oldu şimdiye kadar, kbb uzmanına götürdüm ama bişey demedi, devlet hastanesiydi, bir de özelden bulacağım bir çocuk kbb uzmanı. (bursadayız bu arada)

çocukken benim de hep olurdu, ama deviasyon vardı bende ileri derecede, umarım çocuğumda olmaz :(


gizemmm

Merhaba bende de kucukken cok olurdu bir uyanirdim butun yatak kan nerdeyse abartmiyorum o kadar kanamis yani,kilcal damar catlamasi varmis o zman yakildi bir daha da kanamadi

Gecmis olsun


pink09

gizemm arkadaşımızın dediği gibi bendede vardı küçükken sürekli kanardı burnum kılcal damarlarda çatlak vardı yakıldı bi dahada olmadı ondan sonra kbb uzmanına gitmiştim bende çok geçmiş olsunCevaplamak için Üye ol