9 aylık kızımın gelişimi

ezgili soruyor: 6

Merhaba anneler 

Kızım 28 agustosta 9 aylık oldu.

Benim bazı endişelerim var.öncelikle belirteyim 5 aylıkken ve 8 aylıkken nöroloji uzmanına götürdüm hiç bişeyi yok dedi.

Kızım da emekleme yok emekleme pozisyonu alıyo ama emekliyemi yo yalnız çok güzel sürünüyo istedigi şeyi sürünerek gidip alabiliyo.onun dışında bilinçsiz bay bay yapıyo gel gel yapıyo baba aba mama gibi heceleri söylüyo göz teması var bize bakıyo gülüyo ama bişeyle ilgileniyosa adına bile bakmıyo.onun dışında ellerini gayet iyi kullanabiliyo oyuncakları falan tutuyo.ben bişeyi gösterdigimde gösterdigim şeye bakıyo ama elime daha çok bakıyo.yürütece bir aydır koyuyorum istedigi yere gidiyo.normal kollarından tutunca adım atamaya başladı ama tam dengeyle degil.ayakta biyere tutunup durabiliyo ama tutunmanın onu ayakta tuttugunun farkında degil o yüzden ellerini hemen bırakıyo.yatarken oturabiliyo ama bi yerden tutunup ayaga kalkma gibi bi çabası yok.onun dışımda başka hiç bişey ögretemiyorum mesela alkışı yapmıyo asla.bunlar normal şeylermi biliyorum kıyaslamak yanlış ama çok kafama takıyorum 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


hande

Gelisimi normal gibi geldi bana neden endiselisiniz? Daha 9 aylik yasina kadar cok sey degisir.


ezgili

Alkışı bile ögrenmiyo bide nette diger bebekleri görüyorum yürüyen bile var üzülüyorum bu sefer benimki neden yapmıyo diye.sanırım birazda aceleci davranıyorum :(


hande

Ne kendinizi ne de cocugunuzu uzun, herseyin bir zamani var. Bazi bebekler erken gelisiyor diye onlar daha ustun anlamina gelmiyor. 11 aydan once yurumeye baslayan cocuk sayisi cok ama cok az. Ortalama 12-13 ay yurumek icin. Doktorda herseyi normal bulmus, bence endiselenmeyin. 


ezgili

Teşekkür ederim.haklısınız karşılaştırma yapmamam gerek ama elimde dwgil takıyorum sanırım benim bi doktora gitmem gerek. 


yesil_erik

Dediklerinizin hepsi normal benim kızım hiç emeklemedi yürüyene kadar süründü.birçok bebekte hiç emeklemiyor sürünüyor.9 aylıkken yürüyen bebek sayısı da azdır.Anormal birşey yokken 2 defa nöroloji uzmanına götürmenizde ilginç doğrusu.bırakın zamanı geldiğinde herşeyi kendiliğinden öğrenecektir kendinizede bebeğinize de bu stresi yaşatmayın.


ezgili

Nöroloji uzmanına götürmemin sebebi oturdugu zaman kafasının hep öne egilmesiydi bide kafasını geri atıp ters c hareketi yapıyodu.iyikide götürmüşüm çünkü normalde bunlar tehlike barındıran şeylermiş boyun kaslarıyla alakalı bi rahatsızlık söyledi doktor o yüzden 3 ay sonra tekrar çagırdı çok şükür onunla ilgili bişe çıkmadı ters c yide dönmeye çalıştıgı için yapıyomuş.

Ama ben normalde pimpirik biri olmamama ragmen kızımın gelişimi konusunda baya ruh jastasına baglaöış durumdayım ailem ve eşim her söyledigimde delimisin sen dedikleri içinde tatmin olamıyorum o yüzdende soruyum bi dedim Cevaplamak için Üye ol