merhaba, kuduz aşısı deneyimi olan var mı?

sekoya soruyor: 6

Bugün Mira^yı bir sokak kedisi tırmaladı.. kanamadı yeri ancak doktoru kediyi takip edebilmek mümkün olmadığı için kuduz aşısı önerdi, sadece yetkili devlet hastanelerinde yapılıyormuş, o nedenle hemen Şişli Etfale gittik, bir doz bugün yaptılar, 0 - 3 - 7 - 14 -28 . günlerde tekrarlanacak, bu konuda deneyimi, bilgisi olan var mı? internette 10 gün içerisinde kedide bir problem görülmezse devam edilmeyebilir vs yazıyor.. bilgisi olan paylaşır ise sevinirim..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


EsraEA

Geçmiş olsun. Normal prosedür eğer 10 gün içinde hayvanda problem görülmezse aşılamanın kesilmesidir. O şansınız yoksa seyrine aşılamadaki hekimler daha iyi karar verecektir. Belki gene de son iki dozu yapmayabilirler.


sekoya

teşekkürler.. bugün acilde kontrol eden hekim gibilerine rastlarsam bu zor gibi.. bize de doktorumuz derinin bütünlüğü bozulmadıysa gerek olmayabilir, uzmanı bakar ve yorum yapar dedi.. doktora bu yorumunu sorduğumda dövmekden beter bir ses ve ifade ile siz kedi tırmaladı diyorsunuz, kediyi izleyemeyiz diyorsunuz benim yaraya bakmam ne değiştirir dedi ve kontrol dahi etmedi.. inanamadım.. dilerim bundan sonra daha insancıl doktorlara rastlarız.. kedi sitede dolaşan üç ayaklı olduğu için ayırtedilebilen bir kedi ama izleriz sözü veremedik tabiki..


EsraEA

Sarpinannesi, ne güzel yazmışsın. Sekoya aşıyla ilgili sorunca atlamışım. Tetanoz ve kuduzda sadece sabunlu suyla yıkama %90a varan oranda koruyuculuğu gösterilmiş.

Ben de enfeksiyon hekimiyim. Bir hasta acile bu şikayetle gelse, kim olursa olsun aşı yapar. Hele de çocuksa hiç riske atmaz. Sorumluluğu almak istemez çünkü. Gözle görülmeyen çizik olur, oradan bulaşır olan hastaya olur. Sekoya, size de o yüzden direk aşı yapmışlardır.Yoksa ısırmaya göre tırmalama çok daha az tehlikeli. İstanbulda da  bildiğim kadarıyla kuduz hayvan yakın zamanda bildirilmedi.  
Ama düşük ihtimal de olsa riske atılamaycak bir durum.  Benim çocuğumu da tırmalasa ben de gider direk aşı yaptırırım. 


sekoya

evet aslında deneyimi olan herkes yaptırıp yaptırmamak üzerine düşünüyormuş ancak biz başka seçeneğimiz yok olarak baktık konuya çünkü riske atılabilecek bir olay değildi.. yarın istanbul için araştıracağım böyle bir merkez var mıdır veya ne derler, ancak yaptırmayın kesin aşıları denilirse ne yaparım bilemiyorum.. teşekkürler bilgiler için..


endoplazmikretikulum

merhaba, gecmis olsun, iki ay once benim de 21 aylik oglumu sokakta kedi tirmaladi (sokak kedisi), hemen sisli etfale goturduk, dogru durust kontrol dahi etmeden asi yapilacak dediler. asinin yan etkilerini sordum, cok ciddi yan etkileri oldugunu, alerji yapabilecegini, olume kadar varabilecegini simdi alerji yapmasa bile  20 sene icinde alerji cikabilecegini soylediler. tabii yaptirmadik asiyi. kendi doktoruna goturduk, doktoru da asi yaptirmaniz lazim, tirmalayan kedinin asilari olup olmadigini bilmiyoruz dedi. Biz de bu asinin yapildigi bir diger hastane olan haseki'ye gittik. orada da durum degismedi, asi yapilmasi lazim dediler. bu arada ben bir kac veteriner ile gorustum. veterinerler, kendilerini kedi tirmaladiginda asi yaptirmadiklarini, kedilerin tirmiginda kuduz mikrobu bulunma ihtimalinin olmadığını soylediler. veterinere "biz kediyi alip size gelsek kedinin kuduz olup olmadigina dair test yapsaniz" dedik. vateriner hic gerek olmadigini, eger durduk yerde kedi saldirip isirmadiysa, deri butunlugunu bozmadiysa korkmayin dedi. biz asiyi yaptirmadik tabii. gidip kediyi bulduk. kedi sokak kedisi ama bir apartmanin onunde yasiyor. aradan iki ay gecti hala daha yasiyor. Asi yaptirmadigim icin cok huzurluyum. aksi taktirde surekli asinin yan etkileri konusunda huzursuz olacaktim. gidip kediyi bulmanizi ve takip etmenizi oneririm. diger dozlari yaptirmaniza gerek kalmaz belki de.


sekoya

bundan sonra bu sorunu yaşayan olursa diye durum güncellemesi yapmak istedim, aynı endoplazmikretikulumun vardığı noktaya vardık,  yani keşke hiç yaptırmasaydık noktasına ancak tabiki çok geç oldu.. geçen pazar olayın şoku, korkusu ve öncelikle doktorumuzun, takibinde o anda görüş sorduğumuz kişilerin yönlendirmeleri ile tabiki zaman kısıtı ile karar vermiştik.. şugün yaşasak aynı şeyi belki aynı süreçleri yine yaşar ve aynı sona varırız ama biraz sakin kalıp mümkün olduğunca görüş alabilecek zamanı kendimize tanısaydık konu farklı gelişirdi bu kesin.. öncelikle tabiki çok çeşitli görüşler alıyorsunuz, çocuk o kadar zayıf karnımız ki her görüşten de etkilenmemek mümkün değil, ama şu anda verdiğimiz karar içinde taraf olan veya olmayan kişiler var, en başta doktorumuz aksini söylüyor aslında ama biraz mantık yürütmek biraz içimizdeki ses.. gittiğiniz aşıyı yapan devlet hastanelerindeki doktorlardan hiçbirşey beklemeyin onlar nemrut bir havada aşıyı yapmak dışında bir tavır içinde olmuyorlar.. enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulun mutlaka biz güvenebileceğimiz birkaç uzmandan kedi tırmalaması ile kuduz bulaşması ihtimalinin milyonda bir olduğunu öğrendik hatta aşıya başlamadan kendilerine ulaşabileydik kesinlikle aşıyı yaptırmayacaklarını öğrendik, bunda neden yan etkiler değil çünkü yeni aşılarda beyin iltihabı vs gibi yan etkilerin ihtimali tamamen ortadan kalmış yani yeni aşılarda o çok korkulan yan etkilerden bahsedilmiyor, yan etkiden dolayı değil hiç gerek olmadığı için yaptırmazdık diyen doktorlar oldu.. Mira hayvanları çok seviyor dilerim hiç ama hiç ihtiyacımız olmaz ama bu olay bize bir tecrübe oldu, gelinen noktada bugün üçüncü aşıyı olduk, gittik kediyi gördük, üç ayağı üzerinde mutlu mutlu peynir yiyordu, hafta içi ve gelecek hafta sonu yine kontrol edeceğiz ve aşıların devamını yapmayacağız, birkere başladıktan ve vücuduna aşı girdikten sonra ne önemi var diyebilirsiniz ama onu hırpalamamış olacağız, ağlatmamış, korkutmamış olacağız ve konuyu unutmaya ve onu biraz daha kollamaya korumaya çalışacağız..
  Cevaplamak için Üye ol