İyileşme süreci

emir_kubra soruyor: 6

Oğlum yaklaşık on gün süren ağır grip,boğaz enfeksiyonu ve ağızda çıkan şiddetli aftlar nedeniyle  ağır bir hastalık geçirdi. Aftlar nedeniyle  hiç beslenemedi desem yeridir beni bile ememedi.Şimdi ise daha  iyice  fakat çok halsiz ve zayıfladı    eski enerjisinden eser yok.Şimdi bu dönemde  ona en iyi nasıl bakarım ?? Önereceğiniz çorba ,yemek ,ilaç  ,vitamin  birşeyler  var mı ?? cevaplarınız için şimdiden  teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


smmm06

minadex vitamin şurubunu tavsiye ederim ekstra hergün pekmez verebilirsiniz köfte makarna pilav gibi enerji verecek yiyecekler verebiliriz aslında bol bol meyve yemesi lazım portakal suyuda ii bi doping yemek seçme huyu yoksa bol bol yedirin işte bide emziriyosunuz sanıırm oda ii gelecektir merak etmeyin kısa sürede toparlar çok geçmiş olsun


benjamin2010

Protein ağırlıklı beslenirse daha çabuk toparlar.Ayrica tarhana corbasi hastalıkta ve saglıkta en guzel corbadir.Bol meyve,sut ürünleri ve tabii ki sarımsak .

Gecmis olsun.


Sanemm

Yaklaşık bir hafta önce enfeksiyon geçirdi oğlum. Yemek yemek bir kenara emmek bile istemedi. 


Böyle durumlarda çocuğun sevdiği şeyler üzerine bir menü oluşturmakta fayda var. İştah açıcı şuruplar sağlıklı olmadığı ortada. Onun yerine balık yağı kullanabilirsiniz. Vücudundaki eksik değerlerin yerine gelmesi iştahını eski durumuna getirebilir. Biz carlons balık yağı kullanıyoruz ve faydalı olduğuna inanıyoruz.

Evde yapılan tam buğday unundan bebek kurabiyesi oynarken kemirebileceği sağlıklı bir besin olabilir. Kuru meyveler de küçük ama besleyicidir. Kurumuş incir, üzüm, ceviz. Çorbalar kıymalı ve kereviz, pırasa gibi mevsim sebzeleriyle olursa hem besleyici hem de yutması kolay olur.

Oynarken ağzına vereceğiniz bir kaşık bal ve pekmez iyi bir enerji deposudur. Tost biz de iyi bir kurtarıcıydı deneyebilirsiniz.

Bebeğinizi yemek için zorlamak yerine sevdiği yiyeceklerden bir sentez oluşturarak küçük miktarlarda yüksek kalorili yemekler/bisküvilerle besleyin. Bol bol su içsin ki mide hacmi genişlesin ve tekrar yeme isteği uyandırsın.

Bizim hastalık menümüzden bir kaç örnek sunayım;

Tost (tereyağlı,peynirli, bazen sadece balıklı yada kıymalı)

Kızarmış tost ekmeği ballı yada tahin pekmezli.

Elma suyu, yerli muz (ithal muz çok şekerli olduğundan çabuk kesiyor), kestane

Mercimek çorbası (kereviz, pırasa, kıyma, bulgur içerikli), yayla çorbası.

Kuru incir, üzüm, ceviz.

Yulaflı kuru yemiş ve meyveli pankek.

Bol bol su...
semraonur

çok geçmiş olsun.balık yağı şurubu içirebilirsin.tahin,pekmez yedir enerji verir


emir_kubra

çok saolun kızlar. et suyuna sarımsaklı çorba  yaptım az önce biraz yedi. inş. iyi gelir :(:


ipekkusgoz

Tavuk suyuna çorba da şifadır. Ama tabii malum her tavuk da yenmiyor artık.

 Cevaplamak için Üye ol