28 aylık çocuğun hayalgücü ne kadar geniş olabilir!

amilie soruyor: 10

Merhaba
sizden fikir almak istedim. Oğlumu 26,5 aylık olduğunda -Eylül 2010- zorunlu hallerden kreşe başlattık. İlk zamanlar alışmakta sorun yaşadı ama sonunda alıştı. Arkadaşlarını tanımaya, onların isimlerini söyleyerek "bunu yaptı şunu yaptı" demeye başladı. Gün içinde olanları çok da anlatmaz. Öğretmenine sorduğumda gayet iyi ve uyumlu, hiç bir sorun yok! Bunun dışında bir cevap alamadım hiç. (Ayrıca gittiği yer bulunduğumuz şehirde en iyi bilinen kreşlerden biri. Çevremdekilerin olumlu referansları ile oraya göndermeye karar vermiştim.) yaklaşık 2 ay geçmişti, 9 günlük kurban bayramı tatili oldu. oğlum babası ile sohbet ederken söylediği şey kanımızı dondurdu. okulda öğretmeninin "lastik yaptığını" söyledi. ne demek istediğini anlamak için fazla üstelemeden ve panik yaratmadan ara ara ufak tefek sorular sorduk. Zaten ondan sonra kendisi de ara ara anlattı. söylediği şu idi "öğretmen yaramazlık yapanlara "lastik yapıyor"", -nasıl yapıyor deyince eliyle gösteriyor. - nereye yapıyor deyince elime diyor. - acıyor mu peki deyince acıyor diyor. - sana yaptı mı deyince yaptı diyor. Çocuğun kafasında "lastik yapmak" diye bir terim var. Normalde oğlum evde lastikle oynamıyor ve evde böyle bir uygulamamız da yok. Durumu onun anlattığı haliyle anlayınca uykumuz kaçtı, çünkü Yağmur yalan söylemez ve görmediği bir uygulamayı da kafasında uyduramayacak kadar da küçük! Daha önce böyle birşey uydurmadı, ne görüyorsa onu söylüyor. tatilden sonra 1. gün dayandım ama ikinci gün suçlama yapmadan öğretmenine "Yağmur lastik olayından bahsediyor, bu nedir bilginizvar mı" dedim.arkadaşlarının lastik tokaları ile oynadığını söyledi. tatmin olmadık tabi. üsteleyemedim. Çocuğa -lastik kimin elinde diye sorduğumuzda başlarında duran iki öğretmenin adını söyledi. -lastik öğretmende mi arkadaşında mı diye sorduğumuzda her defasında öğretmen dedi.
o hafta, evde gündüzleri altına kaçırmayan çocuk, hergün çişli kıyafetleri ile teslim edildi bana. bardağı taşıran son damla bana bir çuval dolusu çişli kıyafet ve nevresimlerin verilmesi oldu. ertesi gün okulun pedogu ile görüştüm. okula gidip öğretmeni ile görüştü, yine tokalarla oynadığını söylemiş. ayrıca bana hiçbir sorun yok diyen öğretmeni, pedagoga benim çocuğa bağırıp çağırdığımı ve korkuttuğumu, okulda kendisinin sözünü hiç dinletemediğini, uyumsuz olduğunu söylemiş! kafam öyle karıştı ki! çocuk uyumlu mu uyumsuz mu!uyumsuz ise neden bu bana öğretmeni tarafından hiç söylenmedi de ben rahatsızlık bildirince öyle olduğu söyleniyor.. okula olan güvenimiz sıfırlandı ve çok büyük hayalkırıklığı yaşadık!ertesi hafta başında çocuğu başka okula kaydettirdik ve o okuldan eşyalarını almaya gittik. okulun sahibine olanları tek tek anlattım ve öğretmenin böyle birşey yapacağına ihtimal bile vermedi. Yağmur zaten okula alışamamıştı dedi(öyle bi sorun yoktu alışmıştı) , uydurmuştur, benim oğlumda yapıyor bazan öyle şeyler dedi (onun oğlu 5 yaşında ama 7-8 yaşında gibi) . Siz çocuğunuza inanmışsınız ama öyle bişey olamaz dedi.
Siz olsanız ne düşünürdünüz! ne yapardınız! çocuğunuza inanmaz mıydınız! Özellikle çocuk gelişimi üzerine çalışan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum. Daha önce oyuncağını bile kırsa ben kırdım diye söyleyen çocuk böyle birşeyi hayalinde nasıl kurgulayabilir?
Oğlum şimdi başka bir kreşte. Çok mu memnunum yeni okulundan, tam olarak aradığımı bulabildiğimizi söyleyemem! Tuvalet eğitimimiz, geçirdiği rahatsızlıklarında etkisi ile, geriledi. Şimdi evde iken de sürekli altına yapıyor. artık okula haftada üç gün uzun yarım gün şeklinde gidiyor, diğer zamanlarda evde annemle vakit geçiriyor. yağmuru yaşından dolayı oyun grubuna aldılar. diğer okulunda 3 yaş grubunda idi. birçok faaliyetleri vardı, şarkılar ve şiirler öğreniyorlardı. şimdi 1ay oldu yeni okuluna başlayalı, hiç yeni bir şiir veya şarkı duymadım oğlumdan. alışma sürecidir diyorum ve bekliyorum! başkalarından çocuklarını gönderdikleri kreşlerden çok memnun olduklarına dair duyumlar alıyorum, gözlem yapıyorum. ben çok şey beklediğimi düşünmüyorum ama yine de -montessori eğitimi ile ilgilenen ve az çok anlamış biri olarak- eğitim şekillerinden tatmin olamıyorum. sürekli yer değiştirmesininde sorun yaratacağını düşünüyorum ve zaten artık "iyi" olarak bildiğim başka kreşte kalmadı. Benzer sorun yaşayan var mı veya uzman olan arkadaşlar bana ne tavsiye ederler. Çünkü ben bu duruma kahroluyorum.
Çok uzun yazdığım için özür dilerim, açıklamam gerekiyordu.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


ikicocukannesi

sinirden ne yazacagımı bilemedim.
sakinleseyim yine yazacagım ama bu hırsla:

suc duyurusunda buluncagınızı soyleyin ve bu isin pesini bırakmayın. cocugunuza inanın.

simdi biraz sakinleseyim ben.
ozur dilerim cok sinirlendim.


ikicocukannesi

sakinlesemiyorum bir turlu;

cocugunuz uyduramaz. boyle bir seyi uydurması mumkun degil. bir pedagoga goturun, konusun, uzman size zaten anlatacaktır.

ve her ne olursa olsun cocugunuza inanın.


amilie

öncelikle beni anladığınız için teşekkür ederim. bu durumu ailecek unutmaya çalışıyoruz aslında. etrafımda çocuğunu o kreşe veren 2-3 kişi ilede konuştum ama onların çocukları büyükler. benim oğlumun sınıfındakilerin bazıları konuşamıyordu bile. hafta başında oğlumu gözündeki enfeksiyondan ötürü göz doktoruna götürdüm ve bayan doktoru daha önce oğlumun eski kreşindeki toplantıda gördüğümü hatırladım. sordum onun çocuğu 4 yaş grubunda imiş. muayeneden sonra kadına duruma anlattığımda öyle hiddetlendi ki çocuğuma inandığım için! öyle bişey olamaz dedi. şu  doktor bu doktor da çocuğunu oraya veriyor, daha 1,5 yaşındalar, öyle bişey olsa onlar ortalığı yıkarlar, mümkün değil olamaz dedi hadi hadi dedi ve bizi odasından çıkardı! kendimi kötü hissettim ve aslında bu olay üzerine sizinle paylaşmaya karar verdim. ben çocuğuma inanarak yanlış bişey yapmadığıma eminim! böyle bişey yaşadığımız içinde çoküzgünüm!


CiciAnne

Çocukların yalan mekanizması bildiğim kadarıyla 3-4 yaşından önce çalışmıyor! Yani siz bir şeyi saklasanız, Yağmur görse ve ona baban geldiğinde nerede olduğunu bilmediğini söyle deseniz; babası sorduğunda o yine gördüğünü ve bildiğini söyler! Dolayısıyla 2,5 yaşındaki bir çocuğun "uydurmasının" pek imkanı yok gibi geliyor bana.

Belki kreşle alakalı bir durum değildir; sadece oğlunuzla ilgilenen öğretmenin psikopatlığıdır ve dolayısıyla kimsenin haberi yoktur ve böyle bir tepki vermişlerdir. Onların tepkileri hakkında bir şey diyemem fakat oğlunuza güvenmenizde bir yanlış göremiyorum ben açıkçası!

Sanırım ben de olsam aynı şekilde davranır, hatta bir adım ileri gider; şikayette bulunurdum. Eğer diğer çocuklara da yapılıyorsa sorulunca onlar da söyleyeceklerdir. Konuşamayanlar bile söz konusu "lastiği" gördüğünde bir tepki verir diye düşünüyorum.


amilie

Aslında böyle bir işe kalkışmadan önce sınıftaki diğer çocukların anneleri ile konuşmak, uyarmak, çocuklarına farkettirmeden sorgulamalarını yapmalarını sağlamak isterdim. Ama hiç biri ile tanışacak vaktim olmadı. Sadece müdürün çocuğunun oğlumla aynı sınıfta olduğunu biliyorum ve zaten ona da ne kadar iyi davranıldığını görüyordum. Sessiz kalıp olayı sineye çekiyor olmak beni de rahatsız ediyor, ama en azından yakınımdakilere anlatıyorum dikkat etsinler diye. eğer doğru ise, %99,95 ihtimal doğrudur, başka çocuklarında zarar görmesini elbette istemem. Bizim çocuğu okuldan almamızın ardından öğretmeni-leri kendine çeki düzen vermiştir eminim.sevfurkereym

önceden anaokullarında kreşlerde kameralar vardı.evinden izleyebiliyodun.şimdi neden kaldırıldı anlayamadım.benimoğlumda kreşe gidiyor.banada böyle şeyler söylese bende inanırdım.bilsinki arkasında herzaman ailesi var.bende güvenerek verdim oğlumu kreşe.en ufak bişede hemen müdürü arıyorum.kimse çocuğunu sokakta bulmuyor elbette.ben olsaydım hemen suç duyurusunda bulunurdum.hem öğretmen hemde okul hakkında.


zeynep_bartu

kreşin ilk hatası 26 aylık çocuğu 3 yaş grubuna almaları. sizin kızınız ile 3 yaş çocuğu arasında neredeyse 1 yaş var. Çocuklar hem dünyanın en masum yaratıkları hem de birbirlerine özellikle de kendilerinden küçük olanlara karşı çok hoyratlar. Okulundakiler de ona psikolojik veya fiziksel şiddet göstermiş olabilir (dışlama, ısırma, lastikle vurma vs) bunlardan etkilenmiş olabilir.

öte yandan, yaşı bilinçli yalan söyleyemeyecek kadar küçük olduğu için hayal gücüne bağlamış olabilirler, tamamen velinin çenesini kapatma politikası. her nasıl olumuşsa, bunun onu daha fazla yaralamaması için bu konuyla ilgili sizin ya da diğer büyüklerin devamlı soru sormalarına izin vermeyin, eğer olayı atlatamıyor gibiyse, bir pedegogdan yardım alabilirsiniz.

bu arada bir tanıdığımızın oğlu henüz 2.5- 3 yaşındayken (konuşamıyordu o dönem) bilinçli bir şekilde bakıcısını işten çıkarttırdı. başta kabul etmeyen bakıcı , anne-babanın ısrarlı sorularına dayanamayıp çocuğun kolunu sıktığını, poposuna vurduğunu falan itiraf etti.

kurumun, milli eğitime mi sosyal hizmetlere mi bağlı olduğunu öğrenip oralara da şikayet edebilirsiniz.


amilie

3 yaş grubu diyorlar ancak çocuklar 3 yaşını doldurmuş değiller, yani hepsi 2008 doğumlu çocuklardı, 2-3 yaş arası! ilk başladığında oğlumdan küçük olan müdürün oğlu oğlumun kolunu ve omzunu ısırarak morarttı. müdür kusura bakmayın bile demedi. öğretmeni, çocuğun diş çıkardığını bu sebeple bunun yaşandığını ve yanı sıra öğretmenini çok sevdiği için kıskandığından öğretmene yanaşan çocukları ısırdığını söyledi. çocuktur olabilir böyle şeyler dedik üzülerek ama o en azından çocuktu.
dediğiniz gibi olayı çocuğun hayalgücüne yükleyip çenemizi kapattılar.. sonradan öğrendiğime göre okul zaten polis soruşturması geçiriyormuş o dönemde. okulda kameralar var elbette ama kör noktalar da çok! okul milli eğitime bağlı!amilie

Teşekkürler. Oğlum, alışamama sorununu ilk 15 gün yaşadı, benden ayrılırken sorun oldu. içeri girince bir daha ağlamadı. ilk 15 gün boyunca ben kameralar sayesinde birkaç saat süre ile oğlumu izledim. sonrasında fazla sorun olmadı. sabah uyandığında "bugun okula gitmeyeceğim" dediği oluyordu elbette, ama okula gidince dediğiniz gibi durumu kabulleniyordu. yeni okuluna giderken de bazan "ben okula gideceğim" bazan de "gitmeyeceğim" dediği oluyor. öğretmenleriyle sık sık görüşüyorum, bir sorun olmadığını her gün tekrarlıyorlar. bu arada öğretmenler ve okul yönetimi hergün arayıp soran velilere pek iyi gözle bakmıyorlar. ben maaşımın üçte birini vererek onlara çocuğumu teslim ediyorsam, onlarında sorularıma makul yanıtlar vermelerini beklemem anormal değildir diye düşünüyorum. uzaylıymışım gibi bakmalarını pek anlayamıyorum.


firavun

çok üzüldüm keşke hayalgücünden kaynaklansa ama ben de maalesef doğru söylediğini düşünüyorum..suç duyurusunda bulunmanızı ve burada da okulun adını yazmanızı tavsiye ederim..ben de oğlumu (28 aylık) anaokuluna alıştırma safhasındayım,benim için çok hassas bir konu..oğlum akşam yemeğinde çıkartmalarıyla oynadığı için ''beni rahatsız ediyorsun'' diyebilen bir çocuk ama lastik yapmak gibi bir terim bilmez..bilmedikleri bir şeyi bu denli usturuplu uydurabileceklerini sanmıyorum..Cevaplamak için Üye ol