28 aylık çocuğun hayalgücü ne kadar geniş olabilir!

amilie soruyor: 10

Merhaba
sizden fikir almak istedim. Oğlumu 26,5 aylık olduğunda -Eylül 2010- zorunlu hallerden kreşe başlattık. İlk zamanlar alışmakta sorun yaşadı ama sonunda alıştı. Arkadaşlarını tanımaya, onların isimlerini söyleyerek "bunu yaptı şunu yaptı" demeye başladı. Gün içinde olanları çok da anlatmaz. Öğretmenine sorduğumda gayet iyi ve uyumlu, hiç bir sorun yok! Bunun dışında bir cevap alamadım hiç. (Ayrıca gittiği yer bulunduğumuz şehirde en iyi bilinen kreşlerden biri. Çevremdekilerin olumlu referansları ile oraya göndermeye karar vermiştim.) yaklaşık 2 ay geçmişti, 9 günlük kurban bayramı tatili oldu. oğlum babası ile sohbet ederken söylediği şey kanımızı dondurdu. okulda öğretmeninin "lastik yaptığını" söyledi. ne demek istediğini anlamak için fazla üstelemeden ve panik yaratmadan ara ara ufak tefek sorular sorduk. Zaten ondan sonra kendisi de ara ara anlattı. söylediği şu idi "öğretmen yaramazlık yapanlara "lastik yapıyor"", -nasıl yapıyor deyince eliyle gösteriyor. - nereye yapıyor deyince elime diyor. - acıyor mu peki deyince acıyor diyor. - sana yaptı mı deyince yaptı diyor. Çocuğun kafasında "lastik yapmak" diye bir terim var. Normalde oğlum evde lastikle oynamıyor ve evde böyle bir uygulamamız da yok. Durumu onun anlattığı haliyle anlayınca uykumuz kaçtı, çünkü Yağmur yalan söylemez ve görmediği bir uygulamayı da kafasında uyduramayacak kadar da küçük! Daha önce böyle birşey uydurmadı, ne görüyorsa onu söylüyor. tatilden sonra 1. gün dayandım ama ikinci gün suçlama yapmadan öğretmenine "Yağmur lastik olayından bahsediyor, bu nedir bilginizvar mı" dedim.arkadaşlarının lastik tokaları ile oynadığını söyledi. tatmin olmadık tabi. üsteleyemedim. Çocuğa -lastik kimin elinde diye sorduğumuzda başlarında duran iki öğretmenin adını söyledi. -lastik öğretmende mi arkadaşında mı diye sorduğumuzda her defasında öğretmen dedi.
o hafta, evde gündüzleri altına kaçırmayan çocuk, hergün çişli kıyafetleri ile teslim edildi bana. bardağı taşıran son damla bana bir çuval dolusu çişli kıyafet ve nevresimlerin verilmesi oldu. ertesi gün okulun pedogu ile görüştüm. okula gidip öğretmeni ile görüştü, yine tokalarla oynadığını söylemiş. ayrıca bana hiçbir sorun yok diyen öğretmeni, pedagoga benim çocuğa bağırıp çağırdığımı ve korkuttuğumu, okulda kendisinin sözünü hiç dinletemediğini, uyumsuz olduğunu söylemiş! kafam öyle karıştı ki! çocuk uyumlu mu uyumsuz mu!uyumsuz ise neden bu bana öğretmeni tarafından hiç söylenmedi de ben rahatsızlık bildirince öyle olduğu söyleniyor.. okula olan güvenimiz sıfırlandı ve çok büyük hayalkırıklığı yaşadık!ertesi hafta başında çocuğu başka okula kaydettirdik ve o okuldan eşyalarını almaya gittik. okulun sahibine olanları tek tek anlattım ve öğretmenin böyle birşey yapacağına ihtimal bile vermedi. Yağmur zaten okula alışamamıştı dedi(öyle bi sorun yoktu alışmıştı) , uydurmuştur, benim oğlumda yapıyor bazan öyle şeyler dedi (onun oğlu 5 yaşında ama 7-8 yaşında gibi) . Siz çocuğunuza inanmışsınız ama öyle bişey olamaz dedi.
Siz olsanız ne düşünürdünüz! ne yapardınız! çocuğunuza inanmaz mıydınız! Özellikle çocuk gelişimi üzerine çalışan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum. Daha önce oyuncağını bile kırsa ben kırdım diye söyleyen çocuk böyle birşeyi hayalinde nasıl kurgulayabilir?
Oğlum şimdi başka bir kreşte. Çok mu memnunum yeni okulundan, tam olarak aradığımı bulabildiğimizi söyleyemem! Tuvalet eğitimimiz, geçirdiği rahatsızlıklarında etkisi ile, geriledi. Şimdi evde iken de sürekli altına yapıyor. artık okula haftada üç gün uzun yarım gün şeklinde gidiyor, diğer zamanlarda evde annemle vakit geçiriyor. yağmuru yaşından dolayı oyun grubuna aldılar. diğer okulunda 3 yaş grubunda idi. birçok faaliyetleri vardı, şarkılar ve şiirler öğreniyorlardı. şimdi 1ay oldu yeni okuluna başlayalı, hiç yeni bir şiir veya şarkı duymadım oğlumdan. alışma sürecidir diyorum ve bekliyorum! başkalarından çocuklarını gönderdikleri kreşlerden çok memnun olduklarına dair duyumlar alıyorum, gözlem yapıyorum. ben çok şey beklediğimi düşünmüyorum ama yine de -montessori eğitimi ile ilgilenen ve az çok anlamış biri olarak- eğitim şekillerinden tatmin olamıyorum. sürekli yer değiştirmesininde sorun yaratacağını düşünüyorum ve zaten artık "iyi" olarak bildiğim başka kreşte kalmadı. Benzer sorun yaşayan var mı veya uzman olan arkadaşlar bana ne tavsiye ederler. Çünkü ben bu duruma kahroluyorum.
Çok uzun yazdığım için özür dilerim, açıklamam gerekiyordu.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


amilie

Denizli'de iyi bilinen bir okul! İyi bir semtte! Velileri genelde akademisyenler ve doktorlardan oluşuyor. Kendim de akademisyenim! Birlikte çalıştığım kişilerden aldığım referanslarla orayı buldum. İsmini deşifre etmeli miyim, bilmiyorum!


emek

inanın bende bir anne olarak çok üzüldüm.3.5 yaşında bir oğlum var. Ben çalışmıyorum ve çocuğuma kendim bakıyorum. Benim ablam çalışan bir anne ve çocuğunu maalesef 18 aylıkken bir kreşe verdi çocuk kreşte 1 ay kaldı. Daha konuşamıyordu bile tek tük kelimeler söyleyebiliyordu. Daha sonra yatılı kadın aldı.Neyse anlatmak istediğim şu;çocuk 2.5 yaşına geldiğinde (evlerine çok yakındı) gittiği kreşi hatırlamaya ve beni  orada dövüyorlardı demeye başladı. Tabii duyunca çok üzüldük.Bende yiğenime kesinlikle inanıyorum o yaşta bir çocuğun birşeyleri uydurabileceğini zannetmiyorum çünkü dediğim gibi oğlum 3.5 yaşında yeni yeni bir şeyler uydurmaya başladı zaman zaman oluyor oğlum nereden çıktı bu dediğimde cevap bulamazsa rüyamda gördüm diyor...ben yeğenimin yaşadıkları yüzünden oğlumun birşeyler öğrenmesini çok istememe rağmen kreşe vermeye korkuyorum.Çalışan anneler için çok zor bir durum Allah yardımcınız olsun.


nilberk

çok etkilendim bu durumdan ben.Umarım Yağmur hemen atlatır.Bu arada aynı davranışı sergilerdim emin olun.Ama bu sinirle olayın peşini bırakmazdım sanırım.sanırım diyorum.Keşke önce müdürle konuşabilseydiniz takibe alması için.Ama bana akıl vermesi kolay olayın sonucunu da öğrendim ahkam kesiyorum.Çok üzüldüm,neler hissettiğinizi anlıyorum ben.

Çocuğunuz 6-7 yaşında olsa bile,hayal gücü çok geniş olsa bile,ne diyorsa üstünde durmak ,hayal olduğundan emin olmak gerekiyor.Siz en doğru olanı yapmışsınız.


sevfurkereym

amilie bence ismini deşifre etmelisin.böyle okulların ve öğretmenlerin çocukları daha fazla üzmeye hakları yok.belki böylelikle senin duyup bilmediğin susturulmuş örtbas edilmiş olaylarda meydana çıkabilir.en azından hatalarını kabul edip size özür dileyip durumu düzelteceklerini bile söyleyebilirler.sürekli çocuğunu arayıp kontrol edeceksiniz elbette.ne demek eti sizin kemiği bizim diemi teslim ediyoruz çocuklarımızı??medreseyemi veriyoruz??geçen haftalarda benim oğlum kreşten döndüğünde üzerini değiştirdim.iç çamaşırını çıkartım kilodunda kaka vardı dedim gaz çıkarırken kaçmıştır sonra poposuna baktım temizlenmemiş.anında müdürü aradım.söledim bu ne böyle siz okulda çocukları nasıl bakıyosunuz.nasıl bi öğretmendir bu böyle die.ertesi sabah müdür tekrar arayıp öğretmenini verdi.fırçalamış olacaklarki sesi titriyordu öğretmenin.onunlada konuştum.defalarca özür dilediler.müdür tekrar ederse işine son vereceğiz dedi.bende tekrar ederse okuldan alıcam dedim.yani böyle takip edip arayıp sormassak herkes bildiği gibi at koşturur.gerekirse şikayet bile ederim.kaş yapalım derken göz çıkartmanın alemi yok.en doğrusunu yaptınız.bencede şikayetçi olun.


amilie

nilberk, müdürle değil okulun sahibi ile görüştüm. söylediğimde öğretmenini savundu ve öğretmenin kesin olarak öyle bişey yapmadığına %100 emin olduğunu söyledi. Bende onun kadar emin olmayı çok isterdim ama henüz bu kadar şeyi kurgulayamayacak kadar küçük olan oğluma inanıyorum!

sevfurker sen doğru olanı yapmışsın tabi. burda biraz sık arıyorsanız öğretmenlerin, telefonu onlara bağlayan sekreterlerin bile sesi değişiyor sizinle konuşurken. küçük bir can teslim ediyoruz onlara ve emanet ettiğimiz şey bir saksı bitkisi veya süs köpeği değil kendi canımızın içinden dünyaya getirdiğimiz evladımız! arayıp sorduğumuzda neden rahatsızlık duyup yadırgıyorlar anlamış değilim.sevfurkereym

bende öğretmenin okul sahibinin ve müdürün cep telefonları var kendileri verdiler.siz bilmeden yanlış seçim yapmışsınız.umarım böyle bişey yaşanmaz artık.bu korkudanda kısa zamanda sende oğlunda kurtulursunuz.


EsraEA

Üzücü :((( Umarım öyle birşeyler yaşamamıştır.

Ama 28 aylık çocuğun hayalgücü konusunda katılamayacağım. Veya yalan konusunda. Tabii ki yalan amaçlı söylemiyorlar. Ama olayları bambaşka hatırlayıp söyleyebiliyorlar. 28 ay civarında hatta daha öncesinde benim çocuklarımda gördüğüm inanılmaz "yazma" :) kabiliyetleri olduğu. Bazen öyle yazıyorlar ki o an orada olmasam, gözlerimle olayı görmesem onların anlattıkların baksam herhalde evde çıngar çıkardı :)
Ama burada önemli olan sizin annelik hisleriniz. Çocuğunu da en iyi gözlemleyen sizsiniz. Eğer yüreğiniz, sezileriniz çocuğunuzda birşeylerin ters gittiğini söylüyorsa, büyük olasılıkla öyledir. 


Damla

Bence ne olursa olsun şüphelenmekte haklısınız. Çocuğunuzu almış olsanız bile başka çocuklar bu okula devam ediyor. Binde bir ihtimal bile olsa, bu durumu bağlı oldukları kurum hangisiyse, Sosyal hizmetler ya da milli eğitim, bence bir görüşün, böyle bir şüphe için bir araştırma yapılabilir mi?

Bir de bu tür durumlarda çocukları endişelendirmeden doğru bilgi alabilen uzmanlar olabilir. Bir pedagoga danışabilirsiniz. Umarım böyle bir durum yoktur ama binde bir ihtimal bile olsa böyle bir şey yaşadıysa uzman desteği almanın sonsuz yararı olur diye düşünüyorum.amilie

EsraEA bu denli kurgulayabileceğine ihtimal veremiyorum bir türlü. Sonuçta hiç bilmediği ve görmediği bişeyi uyduramaz diye düşünüyorum. Yalan değil bu! Yalan söylemeye yeni yeni başladı! GEçen gün yatak çarşafında tükenmez kalem lekeleri görmüştüm. Oğluma sordum kim yaptı diye anneanne yaptı dedi. Öyle bişey olmadığını kesinlikle biliyorum. Ama "lastik yapmak" diye bişeyi o zaman için duymamış ve görmemişti benim yakınlarımda. o dönemde annemde yanımda değildi ve okul dışında hep benimle idi. Bu yüzden öğretmenine inanasım gelmedi. Ayrıca korkuları vardı, çişini okulda sürekli altına yapması bir işaret olabilir diye düşünüyorum.

Damla, içimde az da olsa, %0,5 lik de olsa, şüphe var. Kafamı karıştıran bu. "ya öyle değil ise" diye düşündüğüm anda öğretmeni de ekmeğinden etmek istemedim(durumu konuştuğum okul sahibi bundan sonra daha dikkatli izler öğretmenini eminim ve öğretmen de açık vermemek için bu uygulamasından vazgeçer,hiç biri okulun adını lekelemek istemez. elit bir muhite hitap ediyorlar çünkü. bu nedenle devam eden çocuklara artık yapmıyorlardır diye düşünüyorum). Okulun pedagogu ile görüşmüştüm zaten, durumu ilk açtığım kişi o idi. Öğretmeni ile görüşmesinde çocukların aralarında şakalaştığını söylemesi, ama oğlumun ise her soruşta lastiğin öğretmenin elinde olduğunu söylemesi hatta isimlerini vermesi birilerinin yalan söylediğine inandırdı beni! Psikolojisi için ise yeni okulunun pedagogu ile görüşme talep edeceğim kısa zamanda! Sonuçta ezik değil kendine güvenen bir birey olmasını istiyorum oğlumun. Büyük bir yara almamış olmasını ümit ediyorum ve artık yanında hiç konuşmuyoruz durumu.


ElfAna

Merhaba Amilie,
Cok yipratici bir surecten gecmissiniz; hala da geciyorsunuz. Bir okul oncesi kurumda 2007-2008 grubundan sorumluyum. Sondan baslamak istiyorum. Simdiki okula alismasi icin biraz daha vakit taniyin. Bu yastaki cocuklarin hayal gucleri iananilmaz olabiliyor. Kendi kurduklari oyunlardaki senaryolari bir duysaniz.
Kurum sahibi ile yaptiginiz gorusmeden bahsetmissiniz. Cocuk dogru soyluyor olsun olmasin; tutum rahatsiz edici. Ogretmenine guvenen kurum sahipleri veya mudurleri; genellikle boyle durumlarda "Ben gozum kapali guveniyorum" demek yerine; veli ile ogretmeni sakinlestirici bir tavirla karsi karsiya getirir. Cocugunuz yasadiklarini ifade etmeye cabaliyor olabilir; tuvalet egitimi de bu yuzden gerilemis olabilir. Ayni zamanda cocugunuz arkadaslarinin arasinda gecen bir olaydan etkilenip, size bu sekilde anlatmaya cabalamis da olabilir. Tuvalet egitimi sureciniz de tesaduf etmis olabilir. Veya hicbiri gerceklesmemistir. Bu da olasi. Burada yanlis olansa; kurumun size karsi takindigi tavirdir bence. Kurumdan ne zaman ayrildiniz? Kamera sistemi kurulu muydu siniflarda? Eger varsa; kayitlar 40 gun kadar-bazi kurumlarda daha uzun da olabiliyor- sakli tutulur. Gerekli mercilerden kayitlarin izlenmesini taleb edebilirsiniz. Gecmis olsun.Cevaplamak için Üye ol