28 aylık çocuğun hayalgücü ne kadar geniş olabilir!

amilie soruyor: 5

Merhaba
sizden fikir almak istedim. Oğlumu 26,5 aylık olduğunda -Eylül 2010- zorunlu hallerden kreşe başlattık. İlk zamanlar alışmakta sorun yaşadı ama sonunda alıştı. Arkadaşlarını tanımaya, onların isimlerini söyleyerek "bunu yaptı şunu yaptı" demeye başladı. Gün içinde olanları çok da anlatmaz. Öğretmenine sorduğumda gayet iyi ve uyumlu, hiç bir sorun yok! Bunun dışında bir cevap alamadım hiç. (Ayrıca gittiği yer bulunduğumuz şehirde en iyi bilinen kreşlerden biri. Çevremdekilerin olumlu referansları ile oraya göndermeye karar vermiştim.) yaklaşık 2 ay geçmişti, 9 günlük kurban bayramı tatili oldu. oğlum babası ile sohbet ederken söylediği şey kanımızı dondurdu. okulda öğretmeninin "lastik yaptığını" söyledi. ne demek istediğini anlamak için fazla üstelemeden ve panik yaratmadan ara ara ufak tefek sorular sorduk. Zaten ondan sonra kendisi de ara ara anlattı. söylediği şu idi "öğretmen yaramazlık yapanlara "lastik yapıyor"", -nasıl yapıyor deyince eliyle gösteriyor. - nereye yapıyor deyince elime diyor. - acıyor mu peki deyince acıyor diyor. - sana yaptı mı deyince yaptı diyor. Çocuğun kafasında "lastik yapmak" diye bir terim var. Normalde oğlum evde lastikle oynamıyor ve evde böyle bir uygulamamız da yok. Durumu onun anlattığı haliyle anlayınca uykumuz kaçtı, çünkü Yağmur yalan söylemez ve görmediği bir uygulamayı da kafasında uyduramayacak kadar da küçük! Daha önce böyle birşey uydurmadı, ne görüyorsa onu söylüyor. tatilden sonra 1. gün dayandım ama ikinci gün suçlama yapmadan öğretmenine "Yağmur lastik olayından bahsediyor, bu nedir bilginizvar mı" dedim.arkadaşlarının lastik tokaları ile oynadığını söyledi. tatmin olmadık tabi. üsteleyemedim. Çocuğa -lastik kimin elinde diye sorduğumuzda başlarında duran iki öğretmenin adını söyledi. -lastik öğretmende mi arkadaşında mı diye sorduğumuzda her defasında öğretmen dedi.
o hafta, evde gündüzleri altına kaçırmayan çocuk, hergün çişli kıyafetleri ile teslim edildi bana. bardağı taşıran son damla bana bir çuval dolusu çişli kıyafet ve nevresimlerin verilmesi oldu. ertesi gün okulun pedogu ile görüştüm. okula gidip öğretmeni ile görüştü, yine tokalarla oynadığını söylemiş. ayrıca bana hiçbir sorun yok diyen öğretmeni, pedagoga benim çocuğa bağırıp çağırdığımı ve korkuttuğumu, okulda kendisinin sözünü hiç dinletemediğini, uyumsuz olduğunu söylemiş! kafam öyle karıştı ki! çocuk uyumlu mu uyumsuz mu!uyumsuz ise neden bu bana öğretmeni tarafından hiç söylenmedi de ben rahatsızlık bildirince öyle olduğu söyleniyor.. okula olan güvenimiz sıfırlandı ve çok büyük hayalkırıklığı yaşadık!ertesi hafta başında çocuğu başka okula kaydettirdik ve o okuldan eşyalarını almaya gittik. okulun sahibine olanları tek tek anlattım ve öğretmenin böyle birşey yapacağına ihtimal bile vermedi. Yağmur zaten okula alışamamıştı dedi(öyle bi sorun yoktu alışmıştı) , uydurmuştur, benim oğlumda yapıyor bazan öyle şeyler dedi (onun oğlu 5 yaşında ama 7-8 yaşında gibi) . Siz çocuğunuza inanmışsınız ama öyle bişey olamaz dedi.
Siz olsanız ne düşünürdünüz! ne yapardınız! çocuğunuza inanmaz mıydınız! Özellikle çocuk gelişimi üzerine çalışan arkadaşların fikirlerini merak ediyorum. Daha önce oyuncağını bile kırsa ben kırdım diye söyleyen çocuk böyle birşeyi hayalinde nasıl kurgulayabilir?
Oğlum şimdi başka bir kreşte. Çok mu memnunum yeni okulundan, tam olarak aradığımı bulabildiğimizi söyleyemem! Tuvalet eğitimimiz, geçirdiği rahatsızlıklarında etkisi ile, geriledi. Şimdi evde iken de sürekli altına yapıyor. artık okula haftada üç gün uzun yarım gün şeklinde gidiyor, diğer zamanlarda evde annemle vakit geçiriyor. yağmuru yaşından dolayı oyun grubuna aldılar. diğer okulunda 3 yaş grubunda idi. birçok faaliyetleri vardı, şarkılar ve şiirler öğreniyorlardı. şimdi 1ay oldu yeni okuluna başlayalı, hiç yeni bir şiir veya şarkı duymadım oğlumdan. alışma sürecidir diyorum ve bekliyorum! başkalarından çocuklarını gönderdikleri kreşlerden çok memnun olduklarına dair duyumlar alıyorum, gözlem yapıyorum. ben çok şey beklediğimi düşünmüyorum ama yine de -montessori eğitimi ile ilgilenen ve az çok anlamış biri olarak- eğitim şekillerinden tatmin olamıyorum. sürekli yer değiştirmesininde sorun yaratacağını düşünüyorum ve zaten artık "iyi" olarak bildiğim başka kreşte kalmadı. Benzer sorun yaşayan var mı veya uzman olan arkadaşlar bana ne tavsiye ederler. Çünkü ben bu duruma kahroluyorum.
Çok uzun yazdığım için özür dilerim, açıklamam gerekiyordu.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


mert_mert

aradan uzun yıl geçmiş ama çok sinirlendim ya ..inşallah aynı şeyler birdaha yaşanmaz tedbiri elden bırakmamak lazım.allah korkusu olan insanlarla karşılaştırsın rabbim


julyasia

Öncelikle çok geçmiş olsun ama bende EsraA ya bu yalan konusunda katılıyorum. Benim kızım 2 yaşından beri yalan söylüyor. Bakıcısına bizim onun kafasına vurduğumuzu söylemiş, kadın bize sorunca şok olduk. Eve gelince de bakıcısının kafasına vurduğunu söyledi. O günden beri kiminle yalnız kalsa kafama vurdu diye yalan söylüyor. Kendince oyun yaptı bunu. 


Kayınvalidem ilk duyduğunda bakıcısı dövüyodur 2 yaşında çocuk yalan söylemez dedi ama söylüyor işte. Bire bir şahit olmasam bende belki farklı düşünürdüm.

Ama çocuk bunları anlatıp üzerine fiziksel olarak da etkileniyorsa doğruluk payı olabilir. Siz çocuğunuzu bizden daha iyi anlarsınız


gecce

julyasia belki de bakıcısı vurmuştur vede size söyler diye ondan önce annem kafama vuruyor diye bakıcı yalan söylemiştir inanmamanız için olamaz mı?


amilie

Şöyle bir durum var; o dönemde sadece gördüğü şeyleri söyleyebiliyordu. hayatına giren şeylerin adını biliyordu, duyduğu eylemleri telaffuz ediyordu. "lastik yapmak!" diye bir terim, bir uygulama bizim evimizde yoktu! çocuk tarif ediyordu nasıl yapıldığını.. sadece gördüğü gibi.. tabiki inandım, en azından ihtimal çok yüksekti.. şuan olsa tek ayak üstünde bin tane yalan söyleyebiliyor. okuldan gelip " öğretmenim bana ceza verdi, yarın okula uyumadan geleceksin dedi" dedi, öğretmenini  arayıp nasıl bir ceza diye anlamaya çalıştım, öğretmeni öyle birşey olmadığını, ceza bile almadığını, o gün gayet uyumlu bir gün geçirdiğini söyledi. ama şimdi çok şey biliyor.. 2 yıl önce bu durumda değildi.. :) ayrıca sonra gönderdiğim okulda çok sorunlu çıktı! 0-3 yaş arası çocukların önce davranışlarını düzenlemek gerek, alışkanlık edindimek gerek, davranış bozukluklarını düzeltmek gerek diye oyun grubuna aldılar. tuvalet alışkanlığı edindirmeye çalıştığım çocuğu gün içinde 1 kere tuvalete götürmeyip altını bağlamışlar, eve geldiğinde paçalarına kadar ıslaktı ve altındaki bezden taşmış artık! ve de çok sıkışıktı tuvalete zor yetiştirdik.. ertesi gün okuldan aldım. bir süredir bazı şeyleri görmezden gelmiştim ama resmen ilgisizliklerini gözüme soktular.. devlet okuluna göndermeye karar verdim, önce isteksizdim gönderdiğim okul için, sınıfları 20 kişilikti. ama öğretmenini tanıyınca ve anne olduğunu görünce artık gözüm arkada kalmadan bırakabildim. bizi ve oğlumu tanımaya gayret gösterdi, diğer çocuklar gibi. ilgili ve sınıfına hakim.. okulla ilgili pürüzler ama onu da veliler olarak gidermeye çalışıyoruz.

"lastik yapmak!" gerçekleşmiş mi gerçekten!.. bilemiyorrum, başka veli ile konuşamadım, çünkü velilerin kaynaştırılması söz konusu olmadığından kimseyi tanımıyordum ve kimseye sorma şansım olmadı! ama şunu öğrendim, özel okullarda çocukların yanlış davranışları ailelere bildirilmiyor, ne olursa olsun.. bu eğitim değildir, ticarettir! şimdiki öğretmenimizle oğlumun davranış problemleri hakkında konuşabiliyor ve birlikte çözüm arayabiliyoruz. karşılıklı iletişimle bunu çözümlemeye çalışıyoruz. sevgiler.


julyasia

gecce öyle birşey olma ihtimali yok denecek kadar az. çünkü yanından geçen adam bile geçse yanımıza gelip abi kafama vurdu diyor. bir de bakıcısına çok düşkün onu çok seviyor. sabah bırakınca bana gülerek el sallıyor. durumundan memnun olmasa 1 dk. bile onu orada tutamam.

Cevaplamak için Üye ol