Emzirme saatleri

bluecitrus soruyor: 10

merhaba;

Sarılığımızın uzaması nedeniyle 1 hafta kadar biraz beslenme yüklemesi yapacağız kızıma değiştirdiğimiz doktor tavsiyesiyle.
Gündüz 2 saatte bir emzirin zorla, günde 4 kere mama takviyesi, varsa da sağdığınız sütleri de verebilirsiniz dedi.En fazla 40 dk emzirin dedi 2 memeyi

Size sormak istediğim, örneğin 12de 40 dk emerse, sonra süt içti veya mama yerde 1 saati bulduruyoruz. Ondan sorna eğer uyursa o satten sonra 2 saat mi bekliyorsunuz yoksa 1 saat sonra tekrar mı emziriyorsunuz?

Bazen zaten o süreyi uyanık geçiriyor ve tekrar acıkıyor veya arada tekrar emmek istiyor.

GEce de 4 saate kadar uymasına izin verin dedi. Uyuduktan 2 saat sonra kalkıp süt sağmayı düşünüyorum. Evdeki pratik makina yerinde de prof.mkina kiralayacağım bir ay kadar, sütüm iyice artması için.

Bakalım perşembe 1 aylık kontrolümüz var, kilosu da geriden geliyor srılık da devam..İnşallah toparlarız.
Bu yüklemeyle kilosunu alırsa, sarılığın da beslenme eksikliğinden kaynaklandığını anlarız dedi doktor.

Herkese iyi günler.
Sütünüzle kalın.


Bu soruyu cevapla


12 Cevap


CokBilmis

Sarılık deneyimim yok ama 20 aydır emziren bir anne olarak şöyle cevap verebilirim:
İlk 3 ay kızım deliler gibi emdi. Asla saat hesabı yapamadım. 11 saat meme emdirdiğimi biliyorum. Bu nedenle ne zaman meme isterse verin derim. 40 dakika veya 2 saat ara ile sınırlamayın. Siz emzirdikçe sütünüz artacak ve her bir damla süt, bebeğiniz için ilaç demek olacak.
Uykunuzu da bölmemenizi tavsiye ederim. Süt sağmak için kalkmayı düşünüyorsunuz ama ne kadar çok uyursanız (dinlenmiş olursanız) o kadar çok sütünüz gelecek. Bu nedenle her gün (yapabiliyorsanız) kesintisiz en az 4 saat uyuyun derim ben.
Eğer sütünüzü sağmak istiyorsanız:
1. Emzirdikten sonra sağın (hala sütünüz olduğuna inanamayacaksınız)
2. Şurada resmini göreceğin göğüs kalkanlarından al. İki emzirme arasında göğsüne tak. Hem göğüs uçların rahatlayacak hem de gün boyu içinde biriken sütlerden, neredeyse bir çocuğu daha besleyebilşeceğini göreceksin :) Ama akşama kadar sabırla her damala sütü biriktirmen gerekecek.
Emzirmek çok güzel ama zorlu bir süreç; kolaylıklar diliyorum ve kısa zamanda geçmiş olur umarım sarılığınız da...


ozgu_naz

ben saatle emzir diyen doktorlara hayret ediyorum. ilk 8 hafta bebeğin en hızlı büyüdüğü hafta. ve bu 4 ayın sonuna kadar böyle devam ediyor. doktor neden hangi mantıkla 4 kere mama takvyesi demiş bilmiyorum. sütünüz mü yok annesi bebek hiç  mi kilo almamış. ben bu emzirme hikayemi çok yerde yazdım ama ne olur mama vermeden önce bebeğinizi emzirin sürekli. ben saatlerce koltukta oturdum. bir sağıma bir soluma yastıklar koydum emzirdim. saatlerce emdi ağladı uyudu. yok öyle saat belirlemek falan. lütfen 4. ay sonuna kadar sürekli emzirin göreceksiniz sütleriniz akacak memeden ve bebek anne sütüyle beslenecek. ancak sütünüz gerçekten yoksa ve bebek beslenmiyorsa mamaya başlayın. emzirin annesi önce lütfen emzirin bol bol


dileksem

turkuaz_naz hanima katiliyorum.


bluecitrus

evet kilo alımı yetersiz diyebilirim.

3760 doğdu, kilo kaybı vesaire, 25 gülükte yeni 3860 oldu...

saatlerce emmek istiyor.
zaten istediği kadar emziriyorum, süt veya mama veriyorum, üstüne daha bıraksam 2 saat bile emiyor...
uyuyana kadar yani..

artık ne olduğunu, olacağını bilmiyorum. perşembe bir aylık konrolümüz var, sarılığıa bakılacak..1 aylık olup da sarılk düşmemişse fizyolojik değil patalojik olabilr dediler...
yani bir sürü başka teste girecek...

derdim o aslında...daha ek besin vermeden geçen bu kadar uzamış sarılık duymadım açıkçası...o yüzden mecburen veriyorum...edamira

bencede bol bol emzirin emzirdikçe sütünüzde artacaktır.bebeğin çektiği kadar makina çekemez deniyor.zamanla sizde şaşıracaksınız.herkes bu dönemlerden geçiyor moralinizi yüksek tutun.emzirdikten sonra sağın sağmak zordur mutlaka ama hepsi geçecek.
sağdığınızda kaç cc geliyor sütünüz? kaç cc mama takviyesi yapıyorsunuz? mama takviyesini az yapıp emziredebilirsiniz (önce emzirip)
bol bol sütlerbluecitrus

önce amiriyorum zaten..üstüne 60 cc mama veya varsa sağılmış süt veya hiçbirşey onun yerine uzun uzun emzirme..üstüne tekrar emzirme...


geçen haftalarda uykusunda sadece tek memeyi emiyor diğerini emmiyordu, bende diğer göğsümü tahmini ir 3 sata bekleme üstüne sağdığımda (20-30 dk) 40-50 cc çıktığı oluyordu.

Ama bazen de her iki göğüsten emzirme sonrası 40-60 çıkıyor..değişiyor yani..

kızım mı boşaltamıyror veya çabuk yoruluyor kuvvetli çekemiyor diye düşnüyorum artık..
Narslana

Bebeğiniz saatlerce emiyor - o normal olabilir, ama belki da etkili süt çekemedi için öyle oluyor. 4 haftalıyken sarılık başka sorun gösterebilir, yane emzirme ve beslenme alakasiz sarılık olabiliyor.

Sütünüz yeterli mi geğil mi anlamak için kakaları sayacaksınız - 24 saat içinde 3-4 sefer 3-5 cm büyüklükte kaka yapıyorsa süt yeterli demektir.
Çoğu bebekler bu yaşta yarım saatte/1 saatte bir emmek istiyorlar. Bu yuzden 2 saatte bir bile ender emzirıyorsunuz. Mama takvimi yaparken siz sütünüzü azaltabiliyorsunuz - bebeğiniz tokken sütünüz oluşmuyor ve sorun artayabilir.
Emzirdiğiniz zaman 'arkaya yaslanıp' pozisyonu kullanın (laid-back), emzirirken bebeğiniz uyuya kalmıyorsa göğüsşeri değişterebilirsiniz, ama hangi taraftan başladınız, o taraftan bitereceksiniz, yane 3 sefer meme değiştireceksiniz.
Emzirirken göğüse massaj yapın - süt daha hızlı aksın.
Daha detaylı tavsiye almak için LLL ye arayabilirsiniz


Pinaro

Merhaba,
Bu konuda sana yardımcı olacak kişi benim sanırım.Hatta yeni doğan sarılık hakkında konu açmıştım.3 şubatta Sezaryenle bir kızım oldu.Birinci gün serumlardan herhalde acayip sütüm vardı.İkinci gün ağrılar başladı uykusuzluk bir yandan birde hastanede 2 tane galeta veriyolar bişi yemiyosun sütün olsun sütüm gelmedi sanırım.emiyordu ama ilk günlerde sütü görmek pek mümkün olmuyor.Zaten meme ucunu alamıyor küçücük çekemiyor silikon uçlarla falan emzirebildiğim kadar emzirdim ama gece sürekli ağlamaya başladı.en sonunda dayanamayıp hemşirelerden mama istedim 30cc mama verdiler kızım melek gibi uyudu açlıktan ağlamış garibim.Bu arada aç kaldığı için sarılık olmuş.Ertesi gün doktor farketti takip edelim dedi 3 gün sonra sabah uyandı gözlerinin akı sapsarı.Büyükler sarı örtü ört geçer falan diye tutturdular ama ben dinlemedim götürdüm doktoruna.Doktor sarılık için kan aldırdı 20 çıktı değeri.Hemen hastaneye yatması gerektiğini söyledi.2 gece 3 gün foto terapi aldı.çok üzücüydü ne yazıkki.Bu arada çok iyi beslenmesi gerektiğini anlattı.Bende senin gibi çok beslensin diye pompayla sağım 50-60cc verdim her fırsatta.Saate bakmana gerek yok içmesse dolaba atarsın.Hastanedede evdede böyle devam etti bu süreç.Hastaneden çıktığında 14 dü.Tam 2 ay boyunca 12-10 gibi değerlerde gezdi.Sonunda düştü ama bu arada doktor başka bir nedeni mi var diye hem idrar hemde kan tahlilleri yaptı tekrar böbrek yetmezliği yada guatr falanda yaparmış.Hiç biri çıkmadı bizimki tamamen aç kalmaktan olmuş.2 günde bir topuktan kan alıp tahlil yapıyorlar bu önemli.Sarılığı bitene kadar biberonla anne sütü verdim gece 2 saatte bir zorla ağzını açırıp uyandırıp içirdim.Çok yorucu bir süreç gündüz o uyuyunca bende uyudum.Ne yemek ne ev işi her şeyi saldım açıkcası:)tabi bu arada biberon tatlı geldi memeyi almamaya başladı.Bu sorunu da medela nın CALMA diye bir biberonu var onunla aştık.Onunla süt alınca memeyi de almaya başladı.Yavaş yavaş bi biberon bi meme derken biberonu unuttu şimdi emiyor sadece nerdeyse 4 aylık oldu.Şimdi gece bir kere o emdikten sonra sağıyorum bir gögsü.Onu dolaba atıyorum.Emdikçe gelir derlerdi gerçekten doğru.Bu arada kabak tatlısı sarılık için iyiymiş onu da çok yemiştim.Şimdi atlattı çok şükür diyeceğim yılma ve pompayla sagabildiğin kadar sağıp ver ne kadar çok dışkı yaparsa o kadar çabuk sarılığı atlatıyor.Aklıma gelenler bunlar başka bişi kafana takılırsa sorabilirsin.Esracan

Beslenme aralıkları ilk emzirmenin başıyla ikinci emzirmenin arasındaki zamandır. Dolayısıyla diyelimki sabah saat 10'da 40 dakika süre ile emen ve sonra 1 saat 20 dk uyuyan ve yeniden emen bir bebek 1 saat 20 dakikalık bir beslenme düzeninde değil iki saatlik bir düzende demektir ("Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler" kitabından alıntıdır) 
Bence bebeğine doktorun söylediğine uyarak 1 hafta süre ile mama ver, belki de işe yarayacak. Neden bebeğini bundan mahrum edesinki.. Gece de çok yorgun olmadığın zamanlarda sütünü sağ, hem depolamış olursun hem de sütün artar.


bluecitrus

merhaba;

öncelikle teşekkürler. Pinaro uzun uzun ne güzel yamışsın, ayrıca saol..

Bugün doktor kontrolümüz vardı. 1 aylık olduk bugün ve değerimiz 7.2 çıktı çok şükür. hemde 5 gündür mama veriyorum sadece. Fırsat buldukca emzirdikten sonra sağıyorum. 40-50 arası çıkıyor. Gün içinde emzirmenin üstüne veriyorum. hem kilosunu almış hemde değeri düşmüş. Çok sevindik.
Zaten fazla gelirse mama püskürtüyor.
Bende biberonu Nuby kullanıyorum. Tombik başlı, yenidoğan için doğal dokunuş serisi. Kocaman ağzı var, anne memesi gibi hissediliyormuş ve zor çekiyor sütü memedeki gibi, çok hızlı akmıyor. Çok şükür memeyi reddetme yok şimdilik, inşallah da olmaz.

doktor bugün bu kiloyu sadece mama takviyesiyle almaz,muhtemelen canınızı sıkmadıkça sizin sütünüzde artmıştır. SAğın da sıksık dedi. Daha doğrusu anne sütü verin de nasıl verirseniz verin dedi :)

Bir daha sarılık testine gerek yok dedi. Enzim değerleri de normal. 1 ay sonra kontrolümüz var. Bir süre daha böyle ek verelim dedi. Süt,mama ne varsa.

Kızımın emzirmeden sonra hemen uyuması söz konusu olmadığı için 1 saat 20 dk uyku söz konusu olmuyor. Ama 1 saat 20 dakika olmasada emzirme bittikten sonra en geç 2 saat içinde gündülezleri besliyorum bazen beklemiyorum bile.
Şimdilik düzenimiz böyle.


İnşallah artık hiç gerek kalmaz zamanla takviyelere.

Tüm yazanlara teşekkürler.
Sütünüzle kalın.Cevaplamak için Üye ol